Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB’den Türkiye ve Suriye’ye 6,5 milyon euro acil yardım

AB’den Türkiye ve Suriye’ye 6,5 milyon euro acil yardım

Avrupa Birliği Komisyonu, ekonomik yaptırımlara rağmen üye devletleri Şam'ın yardım talebine karşılık vermeye "teşvik ediyor".
Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 09:45
Sağlık görevlileri dün Halep şehrinde çöken bir binanın enkazından ceset çıkarıyor. (AFP)

Reuters, depremden saatler sonra hızlı bir şekilde Türkiye'ye büyük yardım ve kurtarma ekipleri gönderen Avrupa Birliği'nin, Sivil Koruma Mekanizması kapsamında Türkiye ve Suriye'ye 6,5 milyon euro değerinde acil insani yardım sağlayacağını bildirdi.

Türkiye’ye gönderilen hızlı yardımlara karşın, açık insani yardım kanallarından Suriye'ye çok az miktarda yardım gönderildi ve bu yardımlar rejim tarafından kontrol edilen bölgelere ulaştı. Lenarčič, Suriye makamlarının, arama-kurtarma ekipleri, ilaç, tıbbi ekipman, gıda ve acil yardım malzemelerinden oluşan bir ihtiyaç listesi sunduğunu açıkladı. Avrupa Birliği'nin listedekileri sağlayacağını ancak yardımın başka amaçlar için kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizmasından bir yetkili, Şarku’l Avsat’a verdiği özel röportajda, Suriye rejiminin sivil halka uyguladığı vahşi baskı sebebiyle rejimi ve onunla bağları olan iş adamları ile kurumları hedef alan mevcut yaptırımların, savaşın başından bu yana yapılması gereken insani yardımı sekteye uğrattığını söyledi. Buradaki yaptırımların ise, petrol ihracatının yasaklanmasından, Suriye Merkez Bankası'nın Avrupa Birliği ülkelerindeki varlıklarının dondurulmasına ve baskı aracı olacak bir dizi teknolojik ekipmanın Suriye’ye ithalatına kadar birçok unsuru kapsadığını belirtti.

Pazartesi günü, Avrupa Birliği'nin şu anki Dönem Başkanlığını yürüten İsveç Cumhurbaşkanlığı, Türkiye ve Suriye'deki duruma ilişkin Konsey'in Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi (IPCR) toplamak için inisiyatif aldığını açıkladı. Yapılan toplantıda IPCR mekanizmasının amacının, depremden etkilenen ülkelere AB desteğini ve yardımlarını hızlı şekilde koordine etmek olduğunun altı çizildi. Birliğin tüm kurumlarını, üye devletleri ve bazı büyük sivil toplum kuruluşlarını kapsayan bu mekanizmayı ise Konsey Başkanı’nın denetlediği vurgulandı.

Londra hükümeti ise çadır ve battaniyeleri içeren daha fazla destek sağlayacağını açıkladı. İngiliz Dışişleri Bakanı James Cleverly yaptığı açıklamada, "Önceliğimiz, Türk hükümeti, Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortaklarla koordinasyon içinde yardımların en çok ihtiyaç duyanlara verilmesini sağlamaktır” dedi.


Şam rejimi AB’den yardım istedi

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Suriye hükümetinin uluslararası kuruluşlar tarafından depremzedelere sağlanan insani yardımın ulaşması için gerekli prosedürleri kolaylaştırmaya hazır olduğunu söyledi. Bundan iki gün sonra, Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarčič, Avrupalı ​​yetkililerin, Suriye ve Türkiye'yi vuran şiddetli depremin yol açtığı hasarın karşılanmasına yardımcı olmak için, Suriye hükümetinden resmi bir yardım talebi aldığını açıkladı. Lenarčič, Avrupa Komisyonu'nun, AB üye devletlerini tıbbi ekipman ve gıda sağlayarak bu talebe yanıt vermeye teşvik ettiğini de ifade etti. Gönderilecek yardımların kullanımını yakından izleyeceklerinin de altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya