Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden ikinci dönem için aday olmaya niyetli

Biden ikinci dönem için aday olmaya niyetli

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 12:45
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, 2024’te ikinci başkanlık dönemi için aday olma niyeti olduğunu, ancak henüz nihai bir karar vermediğini açıkladı.

Biden, PBS kanalına verdiği röportajda, “Niyetim bu, ancak bu kararı henüz kesin olarak vermedim” dedi.

Biden ayrıca, ABD’nin şimdiye kadar olduğu gibi hiçbir ülkeyle çatışma peşinde olmadığını söyledi.

ABD Başkanı’nın bu açıklamaları, Cumartesi günü ABD üzerinde görülen ve Pentagon tarafından vurulan Çin’e ait casus balonla ilgili gerilimi azaltmayı hedeflediği şeklinde yorumlandı.

Biden, Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in ülkesinin kırılgan ekonomi de dahil olmak üzere muazzam sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Çin’in, Ukrayna’yı işgalinde müttefiki Rusya’ya şimdiye kadar nispeten gizli desteğine değinen Biden, “Herkes Çin’in Ukrayna’da Rusya’nın yanında olacağını varsayıyordu. Durum böyle değil” ifadelerini kullandı.

Biden, Şi’nin Rusya’ya yönelik güçlü Batı tepkisinden dersler çıkardığını dile getirerek, bu yaz Şi ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Bu bir tehdit değil, sadece bir gözlem. Bakın Rusya’ya ne oldu” ifadelerini kullandığını söyledi.

Biden, bu görüşmede bir yıl önce Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana 600 ABD şirketinin Rusya’yı terk ettiğini de ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya