Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’nin gündeminde Ukrayna’ya savaş uçakları teslim edilmesi var

İngiltere’nin gündeminde Ukrayna’ya savaş uçakları teslim edilmesi var

Rusya, İngiltere’nin bu yönde adım atmasına karşı uyarıda bulundu.
Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 10:00
İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon savaş uçakları. (Reuters)

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak dün yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin talep ettiği savaş uçaklarının gönderilmesi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya askeri yardımla ilgili her türlü eyleme açık olduğunu bildirdi.

Sunak açıklamasında “Ukrayna’ya askeri yardım sağlama konusunda açığız. Hiçbir şeyi göz ardı etmiyorum. Savaş uçağı göndermek elbette görüşmemizin bir parçası” ifadesini kullandı. Sunak’ın açıklaması, Ukrayna askerlerinin Londra’nın Kiev’e tedarik etmeyi taahhüt ettiği İngiliz Challenger 2 tanklarının kullanımı konusunda eğitim aldığı, İngiltere’nin güneyinde Zelenskiy ile düzenlediği basın toplantısında geldi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Rusya ise İngiltere’nin Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik etmesi halinde gerilimin artacağı uyarısında bulunarak bu yönde atılacak olası bir adıma yanıt vereceğini duyurdu. Moskova’nın Londra Büyükelçiliği, Rus haber ajansları tarafından aktarılan açıklamasında “Rusya, İngiltere tarafından atılan her türlü düşmanca adıma yanıt verecek” ifadesi kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya