Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Biden’ın Şi hakkındaki açıklamalarını kınadı

Çin, Biden’ın Şi hakkındaki açıklamalarını kınadı

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 13:15
ABD Başkanı Joe Biden, Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile video konferans aracılığıyla yaptığı bir görüşmede (Reuters)

Çin, ABD Başkanı Joe Biden’ın bir röportajda, Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in büyük sorunlarla karşı karşıya olduğuna dair ifadelerini kınadı.

AFP’nin haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning gazetecilere verdiği demeçte, “ABD’nin bu tür retoriği son derece sorumsuzca ve temel diplomatik görgü kurallarına aykırıdır. Çin, büyük memnuniyetsizliğini ve sert muhalefetini ifade ediyor” dedi.

Biden, PBS kanalına verdiği röportajda, Çinli mevkidaşının özellikle ekonomik düzeyde büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu söylemişti.

ABD Başkanı ayrıca, “Şi Cinping ile yer değiştirmek isteyecek başka bir dünya lideri aklınıza geliyor mu? Şaka değil. Düşünen var mı? Aklıma bir tane gelmiyor. Bu adamın çok büyük sorunları var. Kocaman. O büyük bir potansiyele sahip. Ancak şu ana kadar pek iyi işlemeyen bir ekonomisi var” ifadelerini kullanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya