Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Panama, İran savaş gemilerinin kanalından geçmesine izin verebilir

Panama, İran savaş gemilerinin kanalından geçmesine izin verebilir

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 10:45
Panama Kanalı (Reuters)

Panama makamları, Tahran'ın stratejik su yoluna savaş gemileri göndermeyi planladığına dair haberlerin ardından salı günü yaptıkları açıklamada, İran gemilerinin uluslararası standartlara uydukları sürece kanaldan geçmesine izin vereceklerini duyurdular.

Panama Kanalı'ndaki herhangi bir İran askeri varlığı, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağlayan kanalın inşasını yirminci yüzyılın başında tamamlayan ABD'yi kesinlikle kızdıracaktır. Washington, İran'ın Batı dünyasının bu bölgesindeki faaliyetlerini yakından izlediği konusunda uyardı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Panama Kanalı Otoritesi, kararını Panama’nın resmi olarak kanalın kontrolünü üstlendiği ve tarafsız statüsünü tesis ettiği 1977 tarihli uluslararası anlaşmasına bağladı. Açıklamada gemilerin güvenlik standartlarına bağlılığı, ücretlerin ödenmesi ve herhangi bir düşmanca eylemde bulunmaması dikkate alınarak, su yolunun “güvenli ve barışçıl geçiş için açık kalması” gerektiği belirtildi. Ayrıca, “Yukarıdaki düzenlemelere dayanarak, Panama Kanalı İdaresi, tüm bu gereklilikleri karşılayan herhangi bir geminin geçişine izin vermekle yükümlüdür” ifadeleri yer alıyor.

Yerel basın, İran donanma gemilerinin yakında kanala varacağına dair haberler yayınladı. Lasteria de Panama Gazetesi 13 Ocak'ta Tahran'ın Latin Amerika'daki varlığını güçlendirmeye çalışırken Panama Kanalı'na savaş gemileri yerleştirmeyi planladığını bildirdi.

Eski Florida valisi Jeb Bush, 16 Ocak'ta Washington Post tarafından yayınlanan bir makalede Panama'yı İran'ın Batı yaptırımlarını atlatmasına yardım etmekle suçlayarak yangını körükledi.

Babası ve ağabeyi iki eski ABD başkanı olan Jeb Bush şunları yazdı: “Panama'nın desteği olmadan, İran rejimi petrol ve doğalgazını dünya çapında kaçakçılıkta büyük engellerle karşılaşacak.”

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Washington'ın Tahran'ın batı yarımküredeki denizcilik faaliyetlerini yakından izlediğini belirterek, ülkesinin “İran rejimini sorumlu tutacak” araçlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Panama Kanalı'nın inşaatını 1914 yılında tamamladı. 31 Aralık 1999'da kanalın resmi olarak Panama'ya devredilmesinin yolunu açan 1977 anlaşmasından önce, kanalı korumak için askeri üsler kurdu.

Kanal Otoritesi’ne göre 2022 yılında 80 kilometrelik stratejik su yolunu 14 binden fazla gemi geçti.


Editörün Seçimi

Multimedya