Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Scholz, Ukrayna’ya tank tedarikini hızlandırmayı planlıyor

Scholz, Ukrayna’ya tank tedarikini hızlandırmayı planlıyor

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 14:30
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (DPA)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya hızlı bir şekilde muharebe tankı tedariki sağlamak için çalışacağına söz verdi.

Scholz, bugün Brüksel’de düzenlenen Avrupa zirvesinin başında, “Almanya, geçmişte olduğu gibi hızlı destek sağlamak için tamamen önemli bir rol oynuyor” dedi.

Alman hükümeti, 25 Ocak’ta Ukrayna’ya 14 Leopard 2A6 tankı tedarik etme niyetini açıkladı. Hükümet ayrıca 178 adede kadar Leopard 1 tankının ihracatını onayladı.

Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam Paris’te Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştü.

Zelenskiy’in bugün Brüksel’deki AB zirvesine onur konuğu olarak katılması bekleniyor.

Scholz zirvede, Ukrayna’ya destek konusunda bir ‘dayanışma ve birlik işareti’ göndermeyi planladığını ve bu desteğin gerektiği kadar devam edeceğini de söyledi.

Almanya Başbakanı, ülkesinin başta askeri düzey olmak üzere Ukrayna’ya büyük destek sağlayan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için bu gerekli” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya