Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Depremden etkilenen Suriyelilerin ‘her şeyden daha fazlasına’ ihtiyacı var

BM: Depremden etkilenen Suriyelilerin ‘her şeyden daha fazlasına’ ihtiyacı var

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 13:00
Suriye’nin Cenderes kasabasında kadınlar ve çocuklar yıkılan evlerinin enkazı üzerinde oturuyor (Reuters)

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremden etkilenen Suriyelilerin yardım anlamında ‘istisnasız her şeyden daha fazlasına’ ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Pedersen bugün Cenevre’de yaptığı basın açıklamasında, BM’nin ilk yardımın bugün Türkiye’den Suriye’ye geçeceğine dair onay aldığını söyleyerek, yardımın en çok ihtiyaç duyulan yere ulaştırılmasının önünde hiçbir siyasi engel olmayacağına dair güvence verilmesi çağrısında bulundu.

BM Suriye Özel Temsilcisi, “En hızlı, en doğrudan ve en etkili rotalardan acilen yardıma ihtiyaç var. Kesinlikle her şeyden daha fazlasına ihtiyaçları var” ifadelerini de kullandı.

Pazartesi günü meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı Türkiye ve Suriye’de 16 bini aştı.

BM Suriye Mukim Koordinatörü Mustafa bin el-Melih, “Yardım konvoylarının Suriye içindeki ön hatlardan ülkenin kuzeybatısına gönderilmesi için hazırlıklar sürüyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed hükümetinin yardım ulaştırmak için kullanılması gerektiğini söylediği tek yol bu” dedi.

İnsani yardım alanından iki kaynağın Reuters’a bildirdiğine göre, yıkıcı depremden etkilenen Suriye’nin kuzeybatısına giden ilk insani yardım konvoyu bugün Türkiye sınırına doğru yola çıktı.

Kaynaklardan biri, konvoyda altı tır bulunduğunu belirtti.

BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Muhannad Hadi ise, BM’nin her iki ülkeyi de vuran yıkıcı depremden bu yana durdurulan insani yardım sevkiyatlarına bu hafta başlamayı umduğunu dile getirdi.

BM, Türkiye sınırından Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yapılan yardım teslimatlarını, insani yardıma bağlı olan yaklaşık 4 milyon insan için bir ‘can simidi’ olarak tanımlıyor.

Hadi yaptığı açıklamada, “Sınırdan yardım ulaştırabileceğimizi umuyoruz.  Sınırın karşısına geçip insanlara ulaşabileceğimize dair bir umut ışığımız var” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya