ABD’nin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi: Batı Şeria’daki yerleşimci saldırıları kabul edilemez

İsrail askeri (Reuters)
İsrail askeri (Reuters)
TT

ABD’nin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi: Batı Şeria’daki yerleşimci saldırıları kabul edilemez

İsrail askeri (Reuters)
İsrail askeri (Reuters)

ABD’nin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi Hadi Amr, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’daki kasabalara yönelik saldırılarını ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdi.
Amr, Nablus’un Huvara kasabasında yaptığı teftiş gezisi sırasında gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, yerleşimci saldırılarına karşı önlemler almak için diplomatik çabaların yürütüldüğünü bildirdi.
Amr ayrıca, son iki gün içinde bir Filistinlinin ölümüne ve düzinelerce ev ve aracın yakılmasına yol açan yerleşimci saldırılarına ilişkin yerel yetkililer ve Filistinlileri dinledi.
Söz konusu saldırılar, önceki gün Nablus’ta bir askeri kontrol noktası yakınında Filistinli silahlı bir kişi tarafından düzenlenen saldırıda iki İsrailli yerleşimcinin öldürülmesinin ardından geldi.
Amr, ziyareti öncesinde Ramallah’ta Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh ve Filistin Yönetiminin Diplomatik İlişkiler Danışmanı Mecdi el-Halidi ile bir araya geldi.
Hüseyin eş-Şeyh görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, toplantının Filistin liderliği ile ABD yönetimi arasındaki bir dizi görüşmenin devamı olduğunu belirterek, birçok bölgesel ve uluslararası konunun tartışıldığını söyledi.
Toplantıda, işgalciler ve yerleşimciler tarafından evleri yakmak ve öldürmek de dahil olmak üzere Filistin halkına karşı meydana gelen acımasız saldırılara odaklanıldığını söyleyen Şeyh, “ABD ve uluslararası toplumu Filistin halkını bu vahşetten korumaya çağırdım” dedi.
Filistin Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, İsrail ordusu tarafından bu yılın başından bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 65 Filistinli öldürüldü. Bu, 2000’den bu yana Filistinliler arasındaki en yüksek ölü sayısı oldu.İsrail gazetesi: Hamas'la ateşkes anlaşmasına varma şansı ‘yok’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
TT

İsrail gazetesi: Hamas'la ateşkes anlaşmasına varma şansı ‘yok’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)

İsrail gazetesi Yediot Ahronot'un İsrailli yetkililere dayandırdığı haberine göre Gazze Şeridi'nde ateşkes için Hamas'la bir anlaşmaya varma şansı karmaşık koşullar altında ‘sıfır’.

Gazete, Hamas'ın ‘yapılabilecek en uç tekliflerden biri’ olarak nitelendirdiği esir takası anlaşması önerisine verdiği yanıtın ardından, İsrail'de karamsarlığın yayıldığını bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir yetkiliye atıfta bulunan gazete, ‘İsrail Hamas'ın yanıtını derinlemesine analiz etti ve bu koşullar altında bir anlaşmaya varma şansının sıfır olduğu sonucuna vardı’ ifadesine yer verdi.

Gazeteye göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yanıtının ardından üst düzey güvenlik servisi komutanlarıyla telefonda durum değerlendirmesi yaptı.

İsrail'deki üst düzey yetkililer, Hamas'ın, İsrail'in pozisyonunun zor olduğuna ve önemli koşullar koyabileceğine inandığını söyledi.

İsrailli bir yetkiliye göre Hamas, esir alınan kadın askerlerin iadesi karşılığında serbest bırakılacak müebbet hapis cezasına çarptırılmış 200 mahkûmun kimlikleri konusunda İsrail'e veto hakkı tanınmasına karşı çıkıyor, ancak İsrail bu mahkûmlardan yaklaşık 100'ü için veto hakkından vazgeçmeyi kabul etti.

Hamas ayrıca, Gazze Şeridi'nin yeniden inşasının üçüncü aşamadan birinci aşamaya geçmesinde ısrar etmekte ve İsrail'in Filistinli mahkumların Gazze Şeridi'ne ya da yurtdışına gönderilmesi talebini şiddetle reddederek, Batı Şeria da dahil olmak üzere serbest bırakılmaları konusunda ısrar etmektedir.

Şarku’l Avsat’ın İsrail gazetesinden aktardığı haberde “Hamas, çatışmaların durdurulması için sadece ABD'nin değil, Çin, Rusya ve Türkiye'nin de garantör olmasında ısrar ediyor ki bu, İsrail açısından kabul edilemez bir durum” ifadesi yer aldı.

Haberde İsrail'deki yetkililerin, bu cevabın, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın İsrail'e güvenmediğini ve her küçük anlaşmazlıkta anlaşmayı bozacağına inandığını, bu nedenle de İsrail'in anlaşmanın ilk insani aşamasına girmesi için ilk aşamadan önce bile her konuda anlaşmaya varılmasında ısrar ettiğini gösterdiğini söylediği aktarıldı.

Haberde ayrıca yetkililere dayandırılarak “Hamas savaşın bittiğini ve çıkış yolu olmadığını biliyor” denildi.