Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun Çin’de

Tebbun, Cezayir-Çin ilişkilerinde bir "niteliksel sıçrama" getirmek için Pekin'e gidiyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)
TT

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun Çin’de

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)

Cezayir Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ammar Blani'nin önceki gün Çin'in Cezayir Büyükelçisi Li Jian ile yılsonu Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'u Pekin'e götürecek ziyareti görüştüğünü bildirildi. Tebbun, geçtiğimiz yılın sonunda Çin ve Rusya'yı ziyaret edeceğini duyurmuştu.
Açıklamada, iki tarafın bu önemli ziyarete iyi hazırlanmanın ve Cezayir-Çin ilişkilerinde yeni bir niteliksel sıçramaya yol açması beklenen bu çok önemli ikili etkinliğin başarısını sağlamak için tüm koşulların sağlanması gerektiğini vurguladığı aktarıldı. Ayrıca, iki ülkenin kurmayı arzuladığı kapsamlı stratejik ortaklığa sağlam ve daha çeşitlendirilmiş içeriklerin dahil olacağı kaydedildi.
İki yetkilinin, ikinci beş yıllık stratejik ortaklık planı (2022-2026), Kuşak ve Yol İnisiyatifinin ortak inşaat için yürütme planı,  Cezayir Merkez Limanı projesi dahil ana alanlarda iş birliği için üç yıllık plan (2022-2024),ülkenin güneyinde yer alanın madendeki çalışmalar, fosfatların işletilmesi ve dönüştürülmesi ve çinko ve kurşun madenini geliştirmenin yanı sıra kükürt vadisi konularını ele aldıkları kaydedildi.
Şarku’l Avsat’ın Dışişleri Bakanlığı’ndan aktardığı açıklamada, Çinli büyükelçinin görüşme sırasında yeni yatırım yasasının sunduğu ümit verici fırsatların yanı sıra sağladığı yasal istikrar ve yabancı yatırımcılar için daha iyi bir vizyon ışığında, Çinli ekonomi tüccarlarının Cezayirli muadilleriyle karlı ortaklıklar kurmaya istekli olduğunu vurguladı.
Görüşmede, her iki ülkenin görüşme münasebetiyle  Birleşmiş Milletler sisteminin ve Güvenlik Konseyi'nin temsil formülünde daha adil, çalışma yöntemlerinde daha şeffaf ve yeni bir çok kutuplu dünya düzeni kuracak şekilde reform edilmesi talebi olduğu aktarıldı.
Tebbun’un, Cezayir hükümetinin ABD Kongre üyeleri tarafından aylardır maruz kaldığı baskılara rağmen, Rusya ile askeri alanda işbirliğini görüşmek üzere önümüzdeki Mayıs ayında Moskova'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Cezayir cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Tebbun'un "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve bu görüşmede iki ülkeyi birbirine bağlayan ikili ilişkilerin yanı sıra enerji alanında işbirliği umutlarını görüştükleri doğrulandı. Açıklamada, iki liderin Cezayir-Rusya Büyük Karma Komitesi'nin yaklaşan toplantısını görüştükleri ve ayrıca Cumhurbaşkanı'nın önümüzdeki Mayıs ayında Rusya’ya yapacağı ziyaret konusunda anlaştıkları" bildirildi. Kremlin daha önce, Putin ve Tebbun’un, Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu (GECF), çerçevesinde çalışmaya istekli olduklarını teyit ettikleri bir telefon görüşmesi yaptıklarını açıkladı.
Geçtiğimiz aylarda Tebbun’un 2022 bitmeden Moskova’yı ziyaret edeceği bildirildi. Makine ve gıda endüstrileri alanındaki diğer taslak anlaşmaların yanı sıra yakıt alanındaki işbirliğine ek olarak, "milyonlarca dolar değerinde Rus silahlarının satın alınması için bir anlaşmanın imzalanmasından" söz edildi. Ancak hiçbir resmi taraf bu haberi doğrulamadı. Ziyaretin söz konusu tarihte gerçekleşmesi ortada  ABD baskısının olduğunu düşündürüyor. Gözlemciler, Tebbun'nun 5 ay sonra gerçekleşmesi planlanan ziyaretinde en önemli dosyanın modern Rus askeri teçhizatı alımı olacağını öne sürüyor.İsrail'in Refah'ın batısındaki Suudi mahallesine düzenlediği bombalı saldırıda 3 kişi öldü

Refah'ta İsrail bombalamasında ölenlerin gömüldüğü toplu mezar (AP)
Refah'ta İsrail bombalamasında ölenlerin gömüldüğü toplu mezar (AP)
TT

İsrail'in Refah'ın batısındaki Suudi mahallesine düzenlediği bombalı saldırıda 3 kişi öldü

Refah'ta İsrail bombalamasında ölenlerin gömüldüğü toplu mezar (AP)
Refah'ta İsrail bombalamasında ölenlerin gömüldüğü toplu mezar (AP)

Filistin televizyonu bugün, İsrail'in, Gazze Şeridi'nin güneyinde bulunan Refah şehrinin batısındaki Suudi mahallesini hedef alan bombalamasında üç kişinin öldüğünü bildirdi.

Arap Dünyası Haber Ajansı'nın (AWP) bildirdiğine göre Filistin Radyosu bugün erken saatlerde İsrail'in Gazze'deki Sahil Kampında bulunan bir evi bombalaması sonucu üç kadının öldüğünü duyurdu.

Diğer yandan İsrail ordusu bu sabah Gazze Şeridi'nin Refah bölgesinde operasyon yapan 162. Tümen'e bağlı güçlerin "teröristleri" öldürdüğünü, silahlar ele geçirdiğini ve tüneller tespit ettiğini açıkladı. Şarku’l Avsat’ın Jerusalem Post'un internet sitesinden aktardığı habere göre "Nahal Tugayı askerleri, teröristler (Hamas) tarafından kullanılan patlayıcı cihazları ve terörist altyapıyı bulup imha etti." Magellan birimi (savaş keşif birimi) güçlerinin insansız hava aracı (İHA) ile kendilerine doğru hareket eden bir "teröristi" tespit ettiği ve Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak tarafından ortadan kaldırıldığı belirtildi.

İsrail, Hamas'ın ülkenin güneyine yönelik saldırılarına karşılık olarak geçtiğimiz Ekim ayından beri Gazze Şeridi'nde şiddetli kara ve hava operasyonları düzenliyor.