Avrupa Birliği, Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması kararından memnun

İran ve Suudi Arabistan müzakere heyetleri dün Pekin’de (Reuters)
İran ve Suudi Arabistan müzakere heyetleri dün Pekin’de (Reuters)
TT

Avrupa Birliği, Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması kararından memnun

İran ve Suudi Arabistan müzakere heyetleri dün Pekin’de (Reuters)
İran ve Suudi Arabistan müzakere heyetleri dün Pekin’de (Reuters)

Avrupa Birliği (AB), Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması kararını olumlu karşıladı.
Bir AB sözcüsü Cumartesi günü bloğun web sitesinde yayınlanan bildiride, "Avrupa Birliği, bu önemli adıma yol açan diplomatik çabaları takdir ediyor” dedi.
Açıklamada, "Suudi Arabistan ve İran bölgenin güvenliği için çok önemli ülkeler olduğundan, aralarındaki ikili ilişkilerin yeniden başlaması bölgenin bir bütün olarak istikrarına katkıda bulunabilir" ifadeleri kullanıldı.
Bildiride ayrıca, “Barış ve istikrarı teşvik etmek ve Ortadoğu'nun genelindeki gerilimleri azaltmak Avrupa Birliği için temel önceliklerdir. Avrupa Birliği, bölgedeki tüm ülkelerle kademeli, kapsamlı bir yaklaşım ve tam şeffaflık içinde ilişki kurmaya hazırdır" denildi.
Suudi Arabistan ve İran dün, Pekin'de delegasyonlar arasındaki görüşmelerin ardından diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve iki ay içinde büyükelçiliklerinin yeniden açılması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.
Suudi Arabistan, İran ve Çin dün yaptıkları ortak açıklamada, Riyad ve Tahran’ın aralarındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatmayı ve en fazla iki aylık bir süre içinde büyükelçilik ve temsilciliklerini yeniden açmayı içeren bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Açıklamada, anlaşmanın devletlerin egemenliğine saygı gösterilmesini ve içişlerine karışmamayı içerdiği, ayrıca bunu etkinleştirmek için iki ülkenin dışişleri bakanlarının bir toplantı düzenlemesi, büyükelçi görevlendirilmesi ve aralarındaki ilişkileri güçlendirmenin yollarını tartışması konusunda fikir birliği olduğu kaydedildi. Taraflar ayrıca, 17 Nisan 2001'de imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması ile 27 Mayıs'ta 1998’de imzalanan ekonomi, ticaret, yatırım, teknoloji, bilim, kültür, spor ve gençlik alanlarında işbirliğine ilişkin genel anlaşmanın etkinleştirilmesi konusunda da mutabık kaldılar.
Açıklamada, Devlet Başkanı Şi Cinping liderliğindeki Çin’in Suudi Arabistan ile İran arasındaki müzakerelere ev sahipliği yaptığı kaydedildi. Aradaki farklılıkların, kardeşlik bağı çerçevesinde diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi için Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı tüzüklerinin ilke ve amaçlarına uyulacağı belirtilen açıklamada, Tahran- Riyad ilişkilerini normalleştirmek için 6 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistanlı üst düzey güvenlik yetkililerinin anlaşmaya vardığı kaydedildi.Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

TT

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, başkent Kuveyt'in güneyindeki Mangaf bölgesinde çıkan yangında 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bakanlığın X platformundaki hesabından yapılan paylaşımda, hayatını kaybedenlerin sayısını bildirilirken olayla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kuveyt'teki yetkili makamlar bu sabahtan beri Kuveyt başkentinin güneyindeki Mangaf bölgesinde bir konut binasında çıkan yangın nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalarla ilgileniyor.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, yaralıların durumunu yakından takip ettiğini, gerekli tüm ihtiyaçların karşılanması ve en iyi tedavi hizmetlerinin sağlanması için ülkedeki ilgili hastaneler ve ilgili makamlarla koordinasyon halinde olduğunu belirtti. Bakanlık, yaralıların durumlarını takip etmek, onlara ve ailelerine psikolojik ve manevi destek sağlamak üzere uzman sağlık ekipleri oluşturduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt medyasından aktardığına göre Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Şeyh Fahd el-Yusuf yangın mahallinde incelemelerde bulundu. Yusuf, yangının meydana geldiği mülkün sahibinin soruşturma için gözaltına alınacağını ve herhangi bir ihmal ya da kusur olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Kuveyt İnsan Gücü Kamu Otoritesi'nin ise aşırı işçi kalabalığıyla ilgili olarak harekete geçeceğini ve ihlalde bulunan mülk sahiplerine ihlalleri ortadan kaldırmaları için yarın sabaha kadar süre verildiğini ifade eden Yusuf, “Aksi takdirde karşılarında belediye ekiplerini hazır bulacaklar” dedi.