Ukrayna'dan yeni propaganda videosu: Kamikaze drone, Rus tankının peşinde

"Kaçmaya çalıştılar ama başaramadılar"

Ekran görüntüsü
Ekran görüntüsü
TT

Ukrayna'dan yeni propaganda videosu: Kamikaze drone, Rus tankının peşinde

Ekran görüntüsü
Ekran görüntüsü

Ukrayna'nın devlet iç güvenlik teşkilatı Ukrayna Güvenlik Servisi, kamikaze drone'un Rus tankına doğru gittiği anların görüntüsünü içeren bir propaganda videosu yayımladı.
Servisin Twitter hesabından 11 Mart'ta yayımladığı videoda, drone'un üstüne yerleştirilen kamerayla cihazın, T-80BV model Rus tankına doğru gittiği görüntüler paylaşıldı.
Videoda, Quentin Tarantino'nun Ucuz Roman'ında (Pulp Fiction) kullanılan film müziklerinden Dale and the Del-Tones'un Misirlou parçasına da yer verildi.
Paylaşımda, "İşgalcilerin bir başka tankı daha kamikaze drone'la yok edildi" dendi. Videoda drone, tanka isabet etmeden birkaç saniye önce görüntü parazitlenerek kesiliyor.
Gönderide, "Ruslar kaçmaya çalıştı ama başaramadılar. Tam zafer kazanana kadar işgalcileri yok etmeyi sürdüreceğiz" ifadeleri de kullanıldı.
Drone'un imha ettiği öne sürülen T-80BV tankının yaklaşık 3 milyon dolar değerinde olduğu düşünülüyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın 13 Mart'ta açıkladığı verilere göre Kiev güçleri, geçen yıl 24 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle başlayan savaşta şu ana dek yaklaşık 3 bin 500 tankı yok etti.
Birleşik Krallık (BK) merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS), şubatta yayımladığı raporda Kremlin'in önemli tanklarının neredeyse yarısını kaybettiğini öne sürmüştü.
Öte yandan Rusya'nın zırhlı araç ve tank sıkıntısı yaşadığı, bu nedenle depolardaki eski Sovyet tanklarını cepheye sürdüğü de bildirilmişti.
BK Savunma Bakanlığı'nın 6 Mart'taki açıklamasında, Rusya'nın yazdan beri toplamda 800 tane T-62 model tankı cepheye göndermek zorunda kaldığı iddia edilmişti.
Sosyal medyada çıkan "tankeştayn" görüntüleri de gündem olmuştu. Bu fotoğraflarda, Sovyet döneminden kalma savaş gemilerinden bir taretin, yine aynı dönemde üretilen MT-LB model amfibiyen zırhlı personel taşıyıcısına monte edildiği görülmüştü.

Independent Türkçe, New York Post, Telegraph, GuardianBiden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
TT

Biden'ın tanıyamadığı Demokrat Senatör, Başkan'ın çekilmesi gerektiğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)
ABD Başkanı Joe Biden ve Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton (Reuters)

Massachusetts'in Demokrat Temsilcisi Seth Moulton, Joe Biden'a yarıştan çekilmesi çağrısında bulunduğunu ve Başkan'ın kendisini tanımıyor gibi göründüğünü söyledi.

Moulton geçen ay Fransa'nın Normandiya bölgesinde düzenlenen bir D-Day (II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin Normandiya'ya çıkarma yapmasının yıldönümü -ed.n.) etkinliğinde başkanla birlikteydi. Temsilci, The Boston Globe için kaleme aldığı ve cuma günü yayımlanan görüş yazısında, Biden'ın kendisini "tanımıyor gibi göründüğünü" yazdı.

Elbette herkes yaşlandıkça böyle şeyler yaşayabilir ama birkaç hafta önceki felaket münazarayı izlerken, Normandiya'da gördüklerimin daha derin bir sorunun parçası olduğunu anladığımı kabul etmek zorundayım. Bu, önemsediğim bir kişinin zor bir gece geçirmesinden çok, her şeyin Biden'ın kasımda Donald Trump'ı yenme kabiliyetine bağlı olduğunu anladığım için çarpıcı bir farkına varıştı.

Temsilci, yazısında doğrudan Biden'a hitap etmeyi sürdürdü.

Biden için sevdiği ve ustalaştığı işte 4 yıl daha çalışma şansından vazgeçmenin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyorum. Ama bu sizinle ilgili değil Sayın Başkan. Bu durum, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atacak ve sıradan Amerikalılar için hayatı daha da kötüleştirecek narsist bir yalancı ve hüküm giymiş bir suçluya karşı seçimi kazanmak için en iyi şansımızla ilgili.

Moulton, Biden'ın 2024 başkanlık seçiminden çekilmesi için kamuoyu önünde çağrıda bulunan 35 Demokrattan biri. NBC News'un aktardığına göre, Delaware sahilindeki evinde Kovid-19'u atlatma sürecindeki Biden, parti liderlerinin ihanetine uğradığını düşünüyor.

Biden'a açıkça istifa çağrısı yapanlar arasında, ikinci bir Donald Trump başkanlığının demokrasi için bir tehdit olduğunu söyleyen 6 Ocak Kongre Komitesi üyeleri de var.

Temsilci Adam Schiff "ikinci bir Trump başkanlığı demokrasimizin temelini sarsacaktır ve Başkan'ın kasımda Donald Trump'ı yenip yenemeyeceği hakkında ciddi endişelerim var" dedi.

Öte yandan Temsilci Jamie Raskin de Başkan'a "gelecek dört buçuk ayda inandıkları her şeyin tehlikede olduğunu" ve "yeniden dirilen monarşi ve baskı güçlerini yenmek gibi öncelikli bir yükümlülükleri olduğunu" söyledi.

Eski Başkan Barack Obama ve Temsilci Nancy Pelosi de dahil diğer etkili Demokratların, Biden'ın kenara çekilmesi için kapalı kapılar ardında baskı yaptığı bildirildi.

Ancak Biden'ın kampanyası, başkanın yarıştan çekilmek gibi bir planı olduğunu tekrar tekrar yalanlıyor.

Independent Türkçe