Hamas: İsrail, uygulamalarıyla Oslo Anlaşması'nı bitirdi

AA
AA
TT

Hamas: İsrail, uygulamalarıyla Oslo Anlaşması'nı bitirdi

AA
AA

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in, uygulamalarıyla Oslo Anlaşması'nı bitirdiğini belirtti.
İzzeddin Kassam Tugayları Komutan Yardımcısı Mervan İsa, Hamas'a bağlı El-Aksa Televizyonuna açıklamalarda bulundu.
Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'nın Tel Aviv yönetiminin uygulamaları nedeniyle bittiğini ifade eden İsa, "gelecek günlerin olaylara gebe olduğunu" söyledi.
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın mevcut statükosunda meydana gelebilecek herhangi bir değişikliğin, bölgede "deprem etkisi" oluşturacağı uyarısında bulunan İsa, Filistin'de tüm alanlarda "direnişin" aktif hale getirilmesi, maddi ve manevi desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
İsa, "Batı Şeria'da direnişe fırsat vermiş olmak, onu terk etmek ve Gazze'nin sessiz kalacağı anlamına gelmiyor. Doğrudan müdahale gerektiğinde tüm gücümüzle halkımızı savunacağız." ifadelerini kullandı.
Arap ve uluslararası toplum, Filistin topraklarında son dönemde yaşananlar nedeniyle ramazan ayında tansiyonun yükselmesinden ve olayların Gazze'ye de sıçramasından endişe ediyor.
Filistin ile İsrail arasındaki müzakereler, İsrail'in, eski tutukluların serbest bırakılması, yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin durdurulması ve 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kurulması şartlarını reddetmesi sebebiyle Nisan 2014'te askıya alınmıştı.
Oslo Anlaşması, Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993 yılında ABD'de imzalanmıştı. Taraflar arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde ise işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.
Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.Gazze ateşkesi "ayrıntılar boşluğuna" girdi

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
TT

Gazze ateşkesi "ayrıntılar boşluğuna" girdi

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'tan yükselen dumanlar (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in Hamas'ın cevabının bazı hükümlerinin kabul edilebilir, bazılarının ise reddedilebilir olduğunu belirtmesinin ardından "Gazze ateşkesi" ayrıntılar ve yorumlar boşluğuna girdi.

Öte yandan bir Hamas kaynağı Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada, hareketin "ABD Başkanı Joe Biden tarafından sunulan öneriyi zayıflatacak değişiklikler getirmediğini, iki konu dışında, yani savaşı durdurmaya yönelik nihai taahhüt ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi dışında bütün notlarının müzakereye açık olduğunu söyledi.

Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani ile birlikte dün düzenlediği basın toplantısında Blinken, "Bir anlaşmaya varılması için aradaki boşlukları doldurmak üzere arabulucularla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hamas kaynağı, değişikliklerin teklifin reddedilmediğini, ancak değişikliklerle kabul edildiğini ve Hamas'ın hiçbir koşulda savaşı durdurma konusunda taviz vermeyeceğini vurgulamayı amaçladığını belirtti.

Blinken, Washington'un önümüzdeki haftalarda Gazze Şeridi'nde "yönetişim, güvenlik ve yeniden yapılanmanın nasıl yönetileceğine dair somut fikirler de dahil olmak üzere, ertesi gün planının temel unsurlarını" sunacağını duyurdu.

Kardeş yayın organı Al-Majalla'ya göre Hamas'ın ateşkes önerisinde yaptığı değişiklikler birkaç madde içeriyor. En önemlisi, Hamas şu anda Amerika, Katar ve Mısır'ın yer aldığı arabulucular listesine Çin, Türkiye ve Rusya'yı da ekledi. Anlaşmanın "garantörleri" olarak, Birleşmiş Milletler'in rolü üzerinde ısrar etti.