Pakistan'da mahkeme, İmran Han'a yönelik polis operasyonunu yarına kadar askıya aldı

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han (AFP)
Eski Pakistan Başbakanı İmran Han (AFP)
TT

Pakistan'da mahkeme, İmran Han'a yönelik polis operasyonunu yarına kadar askıya aldı

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han (AFP)
Eski Pakistan Başbakanı İmran Han (AFP)

Pakistan’da Lahor Yüksek Mahkemesi, yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen eski Başbakan Han'ın gözaltına alınması için polisin başlattığı operasyonun yarın saat 10.00’a kadar askıya alınmasına karar verdi.
Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) Başkan Yardımcısı Çaudri Favad Hüseyin’in yaptığı itiraz, Lahor Yüksek Mahkemesince değerlendirildi.
Mahkeme, Han'ın gözaltına alınması için polisin başlattığı operasyonun yarın saat 10.00’a kadar durdurulmasına karar verdi.

Gözaltına alınamamıştı
Polisin, Han’ı gözaltına almak için dün başlattığı operasyon sonucu PTI taraftarları ile emniyet mensupları arasında çatışmalar yaşanmıştı.
Polis ve paramiliter birlikler, İmran Han’ı gözaltına alamamıştı.
Olaylarda 54 polis yaralanmış, 15 gösterici gözaltına alınmıştı.

Hükümetten Han’a tepki
Bilgi ve Yayıncılık Bakanı Meryem Aurangzeb, sosyal medyadan görüntülü yaptığı açıklamada, İmran Han’ın "siyaseten öldüğünü", silahlı grupları ve holiganları devlet kurumlarına karşı kışkırttığını söyledi.
Aurangzeb, Han’ın ülkede anarşi, iç savaş ve huzursuzluk çıkarmak istediğini dile getirerek, PTI liderinin gözaltına alınmamak için kadınları, çocukları ve gençleri kalkan olarak kullandığını kaydetti.

İki davanın duruşmaları görülmüştü
İslamabad Bölge Mahkemesinde 13 Mart'ta, Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satıldığı ve Ağustos 2022'de bir kadın yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili yargılandığı iki davanın duruşmaları yapılmıştı.
İki duruşmaya da katılmayan Han hakkında ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti.
Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han'ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtmişti.
Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satıldığı davayla ilgili mahkeme, polise, Han'ın 29 Mart'taki duruşmaya getirilmesini emretmişti.
Han, kadın bir yargıcı tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında verilen tutuklama kararına karşı mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme, Han'ın tutuklama kararını 16 Mart'a kadar askıya almıştı.
Belucistan eyaletinin Kuetta şehrindeki mahkeme de devlet kurumlarına ve memurlarına karşı ifadeleri ve kamu düzenini bozmaya çalıştığı gerekçesiyle Han hakkında 9 Mart'ta tutuklama kararı vermişti. Han'ın itiraz etmesi sonucu söz konusu karar, üst mahkemece 2 haftalığına askıya alınmıştı.

İmran Han hükümeti Nisan 2022'de düşmüştü
Pakistan'da, parlamentoda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında, 174 "hayır" oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.
Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.Tayvan bir Çin saldırısını püskürtmeyi simüle eden tatbikatlara başladı

 Askerler Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk gününde (Reuters)
 Askerler Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk gününde (Reuters)
TT

Tayvan bir Çin saldırısını püskürtmeyi simüle eden tatbikatlara başladı

 Askerler Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk gününde (Reuters)
 Askerler Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk gününde (Reuters)

Tayvan her yıl düzenlediği Han Kuang savaş oyunlarına bugün (Pazartesi) başladı. Bu yıl gerçek savaşa mümkün olduğunca yakın olması hedeflenen oyunlarda, bir Çin saldırısının nasıl püskürtüleceği simüle ediliyor.

Demokratik olarak yönetilen Tayvan'ı topraklarının bir parçası olarak gören Çin, Tayvan'ın güçlü itirazlarına rağmen Pekin'in egemenlik iddiasını kabul etmesi için Taipei'ye baskı yapmak üzere dört yıldır ada çevresinde düzenli manevralar yapıyor.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre bu yıl Tayvan'ın tatbikatlarında yazılı ateş gücü gösterileri gibi daha çok göstermelik unsurlar elenirken, kapsamlı gece tatbikatları ve komuta iletişiminin kesintiye uğraması halinde nasıl hareket edileceğine dair eğitimler yer alacak.

Görsel kaldırıldı.Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk günü başlarken bir eğitim uçağı askeri üsse iniş yaptı (Reuters)

Taipei'nin dışında yer alan ve Tayvan'ın ana uluslararası havaalanına ev sahipliği yapan kuzeydeki Tao Yuan kentindeki tatbikatların başlangıcında, yedek askerler savaş sırasında olduğu gibi tatbikata katılmak üzere toplandılar.

Ordu, günün ilerleyen saatlerinde Taipei'deki büyük bir limanın savunma tatbikatını gerçekleştirecek.

Tao Yuan Havaalanı perşembe günü, tatbikatlar için sabah bir saatliğine kapatılacak. Ancak o gün adayı bir tayfunun fırtınasının vurması bekleniyor, bu ise tatbikatların ertelenebileceğini gösteriyor.

Görsel kaldırıldı. Askerler, Tayvan'ın Taitung kentinde her yıl düzenlenen Han Kuang tatbikatının ilk gününde (Reuters)

Gerçek mermilerle ateş tatbikatı, sadece Tayvan'ın Çin kıyılarına yakın bulunan ve Soğuk Savaş döneminde zaman zaman çatışmalara sahne olan Kinmen ve Matsuo gibi uzak adalarında gerçekleştirilecek.

Beş gün sürecek olan savaş oyunları, Wan'an'daki sivil savunma tatbikatlarıyla eş zamanlı olarak yürütülecek ve Çin'in füze saldırısı simülasyonu sırasında büyük şehirlerin sokakları yarım saatliğine boşaltılacak ve cep telefonlarından test amaçlı alarmlar çalacak.