ABD, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları’na katılması için kapıyı açık bıraktı

Olimpiyat Oyunları logosu (Reuters)
Olimpiyat Oyunları logosu (Reuters)
TT

ABD, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları’na katılması için kapıyı açık bıraktı

Olimpiyat Oyunları logosu (Reuters)
Olimpiyat Oyunları logosu (Reuters)

ABD Olimpiyat Komitesi, Rusya ile savaşında Ukrayna’ya verdiği desteği teyit etmeye devam ederken, Rusya ve Belarus’tan atletlerin 2024 Paris Yaz Olimpiyatları’nda tarafsız olarak yarışmaları için kapıyı açık bıraktı.
ABD Olimpiyat Komitesi Başkanı olarak ilk toplantısına başkanlık eden Gene Sykes, Yönetim Kurulu’nun Ukrayna’nın yanında olduğunu, ancak Rusya ve Belarus’tan ‘gerçekten tarafsız’ sporcuların Yaz Olimpiyatları’na katılmasına izin verecek bir süreci değerlendireceğini söyledi.
Sykes konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi;
“Doğrudan değinmek istediğim tek konu, Rus sporcuların uluslararası yarışmalara ve belki de Paris’teki Olimpiyatlara ve Paralimpik Oyunlarına katılımı konusu. Tartışma zaman içinde değişse de, bizim konumumuz değişmedi. Her şeyden önce Ukrayna halkı ve sporcularıyla dayanışma içindeyiz.”
Ukrayna, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Ocak ayında tarafsız olarak katılımların açık olduğunu söylemesinin ardından, Rusya ve Belarus’tan tüm sporcuların yasaklanması çağrısında bulundu.
Sykes, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni mevcut yaptırımları sürdürecek bir süreci keşfetmeye devam etmeye ve yalnızca doping geçmişi olmayan gerçekten tarafsız sporcuların katılmasını sağlamaya teşvik ediyoruz. Ancak tarafsızlık, adil ve temiz rekabet koşulları yerine getirilebilirse, Olimpiyat Oyunları ruhunun hakim olabileceğine inanıyoruz. Ancak tarafsızlık gerçekten ne anlama gelecek, tarafsızlığın şartları nelerdir?” diye ekledi.Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe