Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kum Cuma İmamı: ABD ile ‘mantığa dayalı’ ilişkiler kurmakta sorun yok

Kum Cuma İmamı: ABD ile ‘mantığa dayalı’ ilişkiler kurmakta sorun yok

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 06:15
Hüseyni Buşehri dini bir etkinlikteyken (Borna Haber Ajansı)

Kum Cuma İmamı Haşim Hüseyni Buşehri, Tahran ile ‘mantığa dayalı’ bir yol izlemesi halinde ABD ile ilişki kurmakta ülkesinin bir sorunu olmayacağını söyledi. Cuma hutbesinde ülkesinin komşularıyla barışmaya kararlı olduğunu belirten Buşehri, “Bir istisnamız var o da Siyonist varlıktır” dedi.

Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Fars Haber Ajansı’na göre, muhafazakâr din adamı, “Dini Lider’in dediği gibi ABD mantıklı olur ve halkın iradesine boyun eğerse onlarla ilişki kurmakta bir sakınca görmeyiz, çünkü dış politikamız duygusal değil gerçekçidir” değerlendirmesinde bulundu.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yeniden başlaması ve Arap ülkeleriyle yakınlaşma konusuna üstü kapalı bir yorumda bulunan Hüseyni, “Eylem iyiyse, erken ya da geç fark etmez, komşularla bu yakınlaşmayı sağlamak için tek yürek olmalıyız” diyerek ülke içine işaret etti.

Buşehri'nin yorumları, İbrahim Reisi hükümeti komşu ülkelerle dış politikayı canlandırma önceliği konusunda ısrar ederken, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin diplomatik hareketin ön saflarına dönmesinin ardından İran içindeki siyasi tepkileri yatıştırma girişimi olarak görüldü.

Hüseyni Buşehri, hükümetin dış politika yönelimlerini savunarak “Muhafazakârlar, reformcular ve tüm siyasetçiler, mevcut şartlara ve ülkenin güvenliğine hizmet eden şeyi desteklemeli. Zira insanların sorunları şaka değildir ve şimdi siyasi hesaplaşma zamanı değil” ifadelerini kullandı.

Politikacıları fırsatçılık yapmaktan kaçınmaya çağıran Buşehri, “Yedi yıldır bunu neden yapmadık dememeniz, bugün bir anlaşmaya vardık demeniz gerekiyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya