Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Türkiye’nin Finlandiya kararını memnuniyetle karşıladı

ABD, Türkiye’nin Finlandiya kararını memnuniyetle karşıladı

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 09:00
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan (Reuters)

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini TBMM’ye göndereceğine dair açıklamasını ABD’nin memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Şarku'l Avsat'ın AFP’den aktardığı habere göre Sullivan dün düzenlediği basın toplantısında, “ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO'ya katılım protokolünü TBMM’ye göndereceğine dair açıklamasını memnuniyetle karşılıyor ve bu sürecin bir an önce sonuçlanmasını dört gözle bekliyor” ifadesini kullandı.

Sullivan, “Türkiye’yi İsveç’in katılım protokollerini de hızlı bir şekilde onaylamaya davet ediyoruz” diye ekledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı, ayrıca Macaristan’ı da hem Finlandiya, hem de İsveç için onay sürecini gecikmeden tamamlamaya davet etti.

Sullivan, Finlandiya ve İsveç’in NATO değerlerini paylaşan, ittifakı güçlendirecek ve Avrupa’nın güvenliğine katkı yapacak güçlü ortaklar olduğuna işaret ederek, “ABD, her iki ülkenin de bir an önce NATO üyesi olması gerektiğine inanıyor” ifadesine yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya