Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ve Rusya, enerji piyasalarındaki çıkarlarını korumayı hedefliyor

Cezayir ve Rusya, enerji piyasalarındaki çıkarlarını korumayı hedefliyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un gelecek mayıs ayında Moskova’ya yapacağı ziyaret için düzenlemelere hız verildi.
Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 13:30
Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Matvienko ile bir araya geldi. (Cezayir Cumhurbaşkanlığı)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un gelecek mayıs ayında Moskova’ya yönelik planlı ziyareti sırasında Rus yetkililerle yapacağı görüşmelerin, uluslararası petrol ve gaz piyasasının istikrarına ve başlıca hidrokarbon üreticileri olarak iki ülkenin çıkarlarının korunmasına odaklanması bekleniyor.

Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, geçen perşembe günü Cezayir’de Tebbun ile görüşmesi sonrasında gazetecilere açıklamada bulundu. Matvienko, Cezayir Cumhurbaşkanına Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in Rusya Federasyonu’nu ziyaret davetini ve gelecek yaz Rusya’da yapılması beklenen ikinci Rusya-Afrika zirvesine katılma davetini ilettiğini söyledi.

İlk zirve, 2019 yılında Soçi’de düzenlenmişti.

Matvienko, Moskova’nın Cezayir’in ‘BRICS’ grubuna katılma arzusunu desteklediğini belirterek, Cezayir’in bölgesel ve uluslararası olaylardaki dengeli konumu ve Cezayir’in Rusya Federasyonu ile iyi ilişkilere bağlılığı için teşekkür ettiğini kaydetti. Daha önce Cumhurbaşkanı Tebbun’un gelecek mayıs ayında Moskova’yı ziyaret edeceği ilan edilmişti. Şarku’l Avsa’ın edindiği bilgilere göre Tebbun, BRICS grubuna katılma konusuna dair yaptığı açıklamada, projenin 2023 bitmeden tamamlanacağını belirterek Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri yerine BRICS üyesi Çin’in Cezayir’in ilk ekonomik ortağı haline geldiğini kaydetti.

Cezayir, imzalanmasından 21 yıl sonra Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşmasını yeniden gözden geçirmek istediğini duyurmuş ve anlaşmayı kendi çıkarlarına aykırı olarak nitelendirmişti. Matvienko’nun ziyaretini takip eden kaynaklar, Rus yetkilinin Tebbun ile yaptığı görüşmelerde, iki ülke liderleri arasında gerçekleşmesi beklenen görüşmede ele alınacak konuların görüşüldüğünü aktardı. Aynı şekilde ‘OPEC Plus bünyesindeki iş birlikleri çerçevesinde hidrokarbon piyasalarındaki çıkarlarını korumak için kendi aralarında koordinasyonu sürdürme’ konusunun da masaya yatırıldığı belirtildi.

Aynı kaynaklara göre Rus yetkili görüşmeleri sırasında, Tebbun’un beklenen ziyareti vesilesiyle askeri bir anlaşma için yapılan düzenleme ışığında, Cezayir’in savunma kapasitesini artırmak için Rusya’ya olan büyük bağımlılığını da ele aldı.

Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab geçen çarşamba günü, petrol piyasalarını istikrara kavuşturmayı ve arz ile talep arasında bir denge sağlamayı amaçlayan ‘OPEC Plus ittifakının’ çabalarının çöktüğü konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarı, ABD Kongresi üyelerinin fiyatları tekelleştirmekle suçlayarak, büyük petrol üreticilerinin ittifakını bozmak amacıyla ‘OPEC’e Hayır’ yasasını yeniden aktifleştirme çabalarının ardından yapıldı.

Aynı şekilde Cezayir’in Rusya’nın gaz ithalatındaki azalma ortasında Avrupa enerji politikası için önemli bir muhatap konumuna geldiği kaydedildi. Cezayir’in en önemli gaz kaynağı haline geldiği İtalya gibi birçok Avrupa ülkesi, doğalgazı güvence altına almak için Cezayir ile temaslarda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya