Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Scholz: Putin’in tutuklama emri kimsenin hukukun üstünde olmadığını gösteriyor

Scholz: Putin’in tutuklama emri kimsenin hukukun üstünde olmadığını gösteriyor

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 13:45
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (DPA)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarma kararını memnuniyetle karşılayarak, bunun kimsenin hukukun üstünde olmadığını gösterdiğini söyledi.

UCM, Ukrayna’dan Rusya’ya zorla götürülen ve birçoğu Rus aileler tarafından evlat edinilen çocuklarla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkardı.

Reuters’ın haberine göre, Scholz Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bugün Tokyo’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “Uluslararası Ceza Mahkemesi, savaş suçlarını soruşturmak için doğru kurumdur. Gerçek şu ki, hiç kimse yasaların üzerinde değildir ve şu anda netleşen şey de bu” dedi.

Rusya, Roma Statüsü’ne taraftı, ancak mahkemenin yargı yetkisini tanımadığı gerekçesiyle 2016’da çekildi.

Ukrayna, kendisi Lahey’deki mahkemede imza sahibi olmamasına rağmen, UCM’ye kendi topraklarında işlenen savaş suçlarını soruşturma yetkisi verdi.

UCM Başsavcısı Kerim Han’ın geçen yıl içinde Ukrayna’ya yaptığı dört ziyaret, çocuk kaçırma olaylarında ‘Putin’in bireysel cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul gerekçeler bulunduğuna’ karar verilmesini sağladı.


Editörün Seçimi

Multimedya