Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ve Mısır, Erdoğan ve Sisi arasında bir zirveyi koordine ediyor

Türkiye ve Mısır, Erdoğan ve Sisi arasında bir zirveyi koordine ediyor

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 15:00
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ortak basın toplantısında (AFP)

Ankara ve Kahire, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasında yaklaşan toplantı için koordineli çalışıyor, ancak bunun için kesin bir tarih belirlenmedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, bugün Kahire’deki Tahrir Sarayı’nda yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır arasında tarihsel bağlar bulunduğunu, iki ülkenin ortak kültüre sahip olduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek için Erdoğan ile Sisi’nin bir irade ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sisi’nin Doha’daki görüşmeleri sonrası bir daha ne zaman görüşmeyi planladıklarına ve büyükelçi atamalarına ilişkin bir soru üzerine, Çavuşoğlu söz konusu görüşmenin ardından her iki cumhurbaşkanının da kendilerinden görüşme hazırlığı yapmayı istediklerini ve çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Mısır ile ilişkileri geliştirmek için olumlu adımlar atılacağının altını çizen Çavuşoğlu şunları söyledi;

“Bölgemizin huzura ihtiyacı var. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız. Alacağımız dersler var. Bu bağlarımızı bir daha koparmamak adına üzerimize düşeni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmalar geliştirilecek. Diplomatik ilişkiler en üst düzeye çıkacak.”

Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı ile enerji sektöründeki işbirliğinin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki diplomatik yolların açılması ve eski haline döndürülmesi konularını görüştüklerini de söyledi.

Çavuşoğlu, görüşmede Filistin konusu ve Mısır’ın oynadığı rolün de ele alındığına işaret ederek, şunları kaydetti;

“Ramazan yaklaşıyor ve İsrail’de Hamursuz Bayramı ile aynı zamana denk geliyor. Dolayısıyla Ramazan ayında Filistin’de, Mescid-i Aksa’da, Kudüs’te gerginlik olmaması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu anlamda Mısır’ın oynadığı rolü de hem takdir ediyoruz hem de güçlü şekilde destekliyoruz. Ürdün’ün çabalarına da destek veriyoruz. İsrail’e de gerekli mesajları veriyoruz, hatırlatıyoruz.”

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise, Türk mevkidaşı ile ikili ilişkileri, bölgesel durumları ve iki ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukları ele alan ‘şeffaf ve samimi’ görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Şukri, Türkiye ile ilişkilerin yeniden güçlü bir şekilde başlaması ve büyükelçilerin geri dönmesi konusunu ele aldıklarını belirterek, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık olmasını ve koordinasyonun devamını arzuladıklarını ifade etti.

Mısırlı Bakan, görüşmede ayrıca, Suudi Arabistan ile İran arasındaki normalleşme, Filistin konusunun yanı sıra, Suriye, Libya ve Ukrayna-Rusya savaşının çeşitli yönlerden yansımalarını ele aldıklarını sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya