Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Umman Körfezi'nde Çin ve İran ile yapılan deniz tatbikatlarının tamamlandığını duyurdu

Rusya, Umman Körfezi'nde Çin ve İran ile yapılan deniz tatbikatlarının tamamlandığını duyurdu

Pazar, 19 Mart, 2023 - 06:00
Askeri personel, dün (Cumartesi) Umman Körfezi'nde Rusya, Çin ve İran arasındaki ortak deniz tatbikatına katıldı (AP)

Rusya Savunma Bakanlığı dün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Rusya, Çin ve İran’ın Umman Körfezi'nde denizde ve havadaki hedeflere topçu ateşi içeren üç yönlü askeri tatbikatını tamamladığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre, tatbikatlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çinli mevkidaşı Şi Cinping’i yarın (Pazartesi) başlayacak 3 günlük bir ziyaret için Moskova’da ağırlamaya hazırlandığı sırada geldi. Tatbikatlar, İran’ın Kabahar limanında gerçekleştirildi.

Rusya, bir yıldan uzun süredir devam eden savaş nedeniyle silahlı kuvvetleri üzerindeki baskıya rağmen Ukrayna’da geçen yazdan bu yana önemli bir ilerleme kaydedemedi. Ancak başta Çin olmak üzere ortaklarıyla askeri tatbikatlar yapmaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus fırkateyn Amiral Gorshkov ve Çinli muhrip Nanjing’in Perşembe ve Cuma günleri yapılan tatbikatlara katıldığını bildirdi.

Yeni nesil Rus hipersonik Zirkon füzeleriyle donatılmış Gorshkov gemisi, geçen ay Çin ve Güney Afrika ile ortak deniz tatbikatlarına da katılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya