Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa: UCM'nin Putin hakkında tutuklama kararı çıkarması çok önemli

Fransa: UCM'nin Putin hakkında tutuklama kararı çıkarması çok önemli

Pazar, 19 Mart, 2023 - 10:30
Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna (AFP)

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Fransız basınına verdiği ve bugün (Pazar) yayınlanacak röportajında, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) geçtiğimiz Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da savaş suçları işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarmasının 'çok önemli bir karar' olduğunu açıkladı. 

Haftalık Le Journal du Dimanche ile yaptığı röportajda Colonna, "Bu karar son derece önemlidir, çünkü bu, savaş suçları veya insanlığa karşı suçlardan sorumlu olan herkesin, statüsü veya konumu ne olursa olsun hesap vermesi gerektiği anlamına gelir" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı, "Zincirin hiçbir halkası artık adaletten kaçabileceğine inanacak durumda değil ve bu birçok kişiyi düşündürmeli. Dolayısıyla bu karar olayların seyrini değiştirebilir" diye ekledi.

Mahkeme, tutuklama kararının, işgalin başlamasından bu yana 'Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinden çocukların Rusya'ya yasa dışı olarak götürülmesine ilişkin varsayılan savaş suçu' zemininde çıkarıldığını söyledi.

Kiev'e göre, işgalin başladığı 24 Şubat 2022'den bu yana 16 binden fazla Ukraynalı çocuk Rusya'ya götürüldü ve birçoğu kurumlara ve bakım evlerine yerleştirildi.

Kremlin, Rusya'nın 'Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üye olmaması nedeniyle mahkemenin kararını 'geçersiz' olarak nitelendirdi ve kararı reddetti.

Öte yandan Ukrayna yönetimi, mahkemenin kararını memnuniyetle karşılarken, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy kararı 'tarihi' olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya