Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron'un popülaritesi son 4 yılın en düşük seviyesinde

Macron'un popülaritesi son 4 yılın en düşük seviyesinde

Pazar, 19 Mart, 2023 - 15:00
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (DPA)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un popülaritesi, emeklilik yaşını yükseltme çabaları kapsamında artan tepkilerle birlikte 2019'un başlarındaki ‘Sarı Yelekliler’ protesto günlerinden bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg’in haberine göre, Fransız Kamuoyu Enstitüsü'nün (Ifop) Le Journal du Dimanche gazetesi için yaptığı ankette, bir önceki aya göre dört puanlık düşüşle katılımcıların yüzde 28’inin Macron’un performansından memnun olduğu ortaya çıktı.

Başbakan Elizabeth Bourne'un onay oranı yüzde 29 ile istikrarını sürdürdü.

Bourne, hükümetin milletvekillerinden yeterli desteği toplayamamasının ardından geçtiğimiz Perşembe günü, Parlamento'da oylama yapılmadan emeklilik sisteminde reform yapma fikrini öne sürdü.

Bourne, yarın Parlamento'da bir güven oylaması ile karşılaşmaya hazırlanıyor. Oylamaya göre Fransa Başbakanı istifa edebilir ve emeklilik reformu geçersiz sayılabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya