Netanyahu: 2005’te boşaltılan bölgede yeni yerleşim birimleri inşa etme planımız yok

Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimciler (AFP)
Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimciler (AFP)
TT

Netanyahu: 2005’te boşaltılan bölgede yeni yerleşim birimleri inşa etme planımız yok

Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimciler (AFP)
Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimciler (AFP)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iktidar koalisyonunun İsrail vatandaşlarının Batı Şeria’daki dört Yahudi yerleşim birimine dönüş yasağını kaldıran düzenlemeyi kabul etmesinin ardından, Batı Şeria’da 2005 yılında boşaltılan bölgede yeni yerleşim birimleri inşa etmeyi düşünmediklerini bildirdi.
Koalisyonun söz konusu kararı, Batı Şeria’da bir devlet kurmak isteyen Filistinlilerin yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) tepkilere yol açtı.
İsrail parlamentosu (Knesset), 2005 yılında kabul edilen, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nden çekildiği sırada Batı Şeria’daki 4 Yahudi yerleşim biriminin boşaltılmasını öngören yasayı değiştirdi.
İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu yasanın Knesset’te onaylaması hakkında konuştu.
İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzey kesimi için ‘Yahudilerin tarihi vatanının bir parçası’ iddiasında bulunan Netanyahu, bu yasayla ‘Yahudilerin Batı Şeria’nın kuzeyinde yaşamasını yasaklayan ayrımcı ve aşağılayıcı bir düzenlemenin ortadan kaldırıldığını’ öne sürdü.
Netanyahu, “Buna rağmen hükümet olarak bu bölgelerde yeni yerleşim birimleri inşa etme gibi bir niyetimiz yok” dedi.
İsrail Meclisinde 21 Mart’ta onaylanan yasa, 10 bin kadar Yahudi yerleşimcinin işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde 2005’te çıkarıldıkları yerleşim birimlerine geri dönmesini sağlamayı amaçlıyor.
Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor."UNRWA: Gazze'de açlık felaket boyutunda, yağma ve kaçakçılık yardımların ulaştırılmasını engelliyor

Gazze'deki açlık 'felaket' boyutunda (Reuters)
Gazze'deki açlık 'felaket' boyutunda (Reuters)
TT

"UNRWA: Gazze'de açlık felaket boyutunda, yağma ve kaçakçılık yardımların ulaştırılmasını engelliyor

Gazze'deki açlık 'felaket' boyutunda (Reuters)
Gazze'deki açlık 'felaket' boyutunda (Reuters)

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini bugün yaptığı açıklamada, İsrail'in BM ajansının faaliyetlerine son verme girişimlerine yanıt verilmesi çağrısında bulunarak, Gazze'deki açlık seviyesinin "felaket" boyutunda ve insan kaynaklı olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığına göre Lazzarini, ajansın Danışma Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, "İsrail uzun zamandır ajansın yetkilerini eleştiriyor. Ancak şimdi ajansın üye ülkelerin ezici çoğunluğu tarafından desteklenen bir BM kuruluşu statüsünü reddederek, UNRWA'nın faaliyetlerini sona erdirmeye çalışıyor" dedi.

Lazzarini; "Eğer direnmezsek, bir sonraki hedef BM kuruluşları ve diğer uluslararası örgütler olacak ve çok taraflı sistemimizin altını daha da oyacaktır" ifadelerini kullandı.

Philippe Lazzarini, Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı UNRWA Genel Komiseri - (Reuters)Philippe Lazzarini, Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı UNRWA Genel Komiseri - (Reuters)

AFP'nin aktardığına göre Lazzarini, Gazze Şeridi'nde "yağma ve kaçakçılığın yaygın olduğunu" ve insani yardımların ulaştırılmasını "engellediğini" söyledi.

Philippe Lazzarini, "Kamu düzeninin çökmesi, yaygın yağma ve kaçakçılığa yol açarak halkın acilen ihtiyaç duyduğu insani yardımın sağlanmasını engelliyor" açıklamasında bulundu.