Medvedev: Rusya bu yıl bin 500 tank üretmeyi planlıyor

Medvedev: Rusya Berlin’e füze fırlatabilir

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev (Reuters)
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev (Reuters)
TT

Medvedev: Rusya bu yıl bin 500 tank üretmeyi planlıyor

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev (Reuters)
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev (Reuters)

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, ülkesinin bu yıl Ukrayna'ya karşı savaş için bin 500 tank üretmeyi planladığını açıkladı.
Medvedev, Telegram uygulaması aracılığıyla yayınlanan bir röportajda, “Askeri-sanayi kompleksi durmaksızın çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Batı’nın, Rusya'yı önemli bileşenlerden ayırmaya çalıştığını, ülkede top mermileri, tanklar ve füzelerin tükendiğini iddia ettiklerini dile getiren Medvedev, sadece bu yıl için bin 500 tank üreteceklerini kaydetti.
Güvenlik Konseyi'nde silah sanayisinden de sorumlu olan Medvedev, geçtiğimiz Şubat ayında bir fabrika ziyareti sırasında binlerce tankın üretimi ve modernizasyonu hakkında konuşmuştu. Uzmanlar, Rusya’nın bu miktarları üretebileceğinden şüpheleniyor.
Ayrıca Rusya'nın kendi insansız hava araçlarını (İHA) üretmediğini söyledi. Şimdiye kadar, Rusya'nın gelecekte üreteceği büyük savaş uçağı sıkıntısı olduğunu bildirdi.
Medvedev, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında çıkardığı tutuklama emrine dikkati çekerek, Almanya'da teorik bir tutuklamanın Rusya'ya karşı "savaş ilanı" anlamına geleceğini söyledi.
Yetkili, bu durumda “Rusya'nın Alman parlamento binasına ve şansölyenin ofisine füze fırlatacağı” tehdidinde bulundu.
Moskova Lahey'de bulunan mahkemeyi tanımıyor.İsrail gazetesi: Hamas'la ateşkes anlaşmasına varma şansı ‘yok’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
TT

İsrail gazetesi: Hamas'la ateşkes anlaşmasına varma şansı ‘yok’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)

İsrail gazetesi Yediot Ahronot'un İsrailli yetkililere dayandırdığı haberine göre Gazze Şeridi'nde ateşkes için Hamas'la bir anlaşmaya varma şansı karmaşık koşullar altında ‘sıfır’.

Gazete, Hamas'ın ‘yapılabilecek en uç tekliflerden biri’ olarak nitelendirdiği esir takası anlaşması önerisine verdiği yanıtın ardından, İsrail'de karamsarlığın yayıldığını bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir yetkiliye atıfta bulunan gazete, ‘İsrail Hamas'ın yanıtını derinlemesine analiz etti ve bu koşullar altında bir anlaşmaya varma şansının sıfır olduğu sonucuna vardı’ ifadesine yer verdi.

Gazeteye göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yanıtının ardından üst düzey güvenlik servisi komutanlarıyla telefonda durum değerlendirmesi yaptı.

İsrail'deki üst düzey yetkililer, Hamas'ın, İsrail'in pozisyonunun zor olduğuna ve önemli koşullar koyabileceğine inandığını söyledi.

İsrailli bir yetkiliye göre Hamas, esir alınan kadın askerlerin iadesi karşılığında serbest bırakılacak müebbet hapis cezasına çarptırılmış 200 mahkûmun kimlikleri konusunda İsrail'e veto hakkı tanınmasına karşı çıkıyor, ancak İsrail bu mahkûmlardan yaklaşık 100'ü için veto hakkından vazgeçmeyi kabul etti.

Hamas ayrıca, Gazze Şeridi'nin yeniden inşasının üçüncü aşamadan birinci aşamaya geçmesinde ısrar etmekte ve İsrail'in Filistinli mahkumların Gazze Şeridi'ne ya da yurtdışına gönderilmesi talebini şiddetle reddederek, Batı Şeria da dahil olmak üzere serbest bırakılmaları konusunda ısrar etmektedir.

Şarku’l Avsat’ın İsrail gazetesinden aktardığı haberde “Hamas, çatışmaların durdurulması için sadece ABD'nin değil, Çin, Rusya ve Türkiye'nin de garantör olmasında ısrar ediyor ki bu, İsrail açısından kabul edilemez bir durum” ifadesi yer aldı.

Haberde İsrail'deki yetkililerin, bu cevabın, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın İsrail'e güvenmediğini ve her küçük anlaşmazlıkta anlaşmayı bozacağına inandığını, bu nedenle de İsrail'in anlaşmanın ilk insani aşamasına girmesi için ilk aşamadan önce bile her konuda anlaşmaya varılmasında ısrar ettiğini gösterdiğini söylediği aktarıldı.

Haberde ayrıca yetkililere dayandırılarak “Hamas savaşın bittiğini ve çıkış yolu olmadığını biliyor” denildi.