Filistinli mahkumlar amaçlarına ulaştı: Açlık grevi başlamadan bitti

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir: Mahkumlarla herhangi bir anlaşma yapmadık

Filistinli tutukluları içeren Negev Çöl Hapishanesi (Arşiv)
Filistinli tutukluları içeren Negev Çöl Hapishanesi (Arşiv)
TT

Filistinli mahkumlar amaçlarına ulaştı: Açlık grevi başlamadan bitti

Filistinli tutukluları içeren Negev Çöl Hapishanesi (Arşiv)
Filistinli tutukluları içeren Negev Çöl Hapishanesi (Arşiv)

İsrail’in Filistinli mahkumların/esirlerin taleplerine yanıt vererek cezai tedbirleri durdurması sonucu, ramazan ayı başında başlanması planlanan toplu açlık grevi başlamadan sonlandırıldı.
Filistin Esir Hareketi yaptığı açıklamada, İsrail işgal makamlarından talep ettikleri haklarını geri aldıktan sonra grev kararını askıya aldıklarını açıkladı. Filistin Esirler Kulübü ve Filistin Esir İşleri Kurulu tarafından yapılan ortak açıklamada, “Esirlere yönelik cezai ve keyfi adımların durdurulmasının ardından grev adımının durdurulması kararı alındı” ifadelerine yer verildi.
Daha sonrasında, Filistin Esir Hareketi’nin Yüksek Acil Durum Komitesi, açlık grevinin askıya alındığını onaylayarak, işgal yönetimini esirlere yönelik empoze etmeye çalıştığı kararları durdurmaya zorladıklarını söyledi. Komite ayrıca Filistinli esirler hakkında “Topraklarımızdan geçen herkes için kolay bir av değiller” ifadelerini kullandı.
Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı İtamar Ben-Gvir'in mahkumların yaşam koşullarını etkileyen politika ve prosedürlerine karşı, 14 Şubat’tan bu yana tutsakların başlattığı gerilimin zirvesinde, 2 bin mahkumun ramazan ayı ile birlikte toplu açlık grevine başlaması bekleniyordu. Söz konusu prosedürler arasında, cezaevleri içi transferler, bazı bölümlerin ve fırınların kapatılması, duş kullanımının azaltılması, Knesset üyelerinin ziyaretleri hususunda tarafgir değişikliklerin getirilmesi yer alıyordu. Bu ayın başlarında Knesset Genel Kurulu yaptığı ön okumada, Filistinli mahkumlara ölüm cezası verilmesini ve onları tedavi hakkından yoksun bırakmayı onaylanmıştı.
Bunların yanı sıra Filistinli mahkumlar, baskın ve teftişlerin artırılması, kendilerine karşı ses bombaları ve polis köpeklerinin kullanılması, hücre hapislerinin iki katına çıkarılması sebebiyle sıkıntı çekiyor.
Anlaşmadan sonra İsrail’in tüm bu prosedürleri geri çekmesi ve İsrail Hapishaneler Yönetimi’nin çarşamba günü bilinmeyen bir yere naklettiği Filistin Esirler Hareketi Yüksek Acil Durum Komitesi üyelerini hücrelerine geri gönderilmesi gerekiyor.
Diğer yandan Ben-Gvir, bir anlaşmanın varlığını inkar ederek, mahkumların grevlerini sona erdirme duyurusu hakkında yorumda bulundu. Ben-Gvir yaptığı açıklamada “İsrail Hapishaneler Servisi Komiseri Katy Perry ve üst düzey yetkililer, dün gece bana cezaevlerindeki mahkumlarla bir anlaşmaya varılmadığını ancak benim politikamın uygulandığını anlattılar” dedi.
Ayrıca “Hapishane Servisi’nin Hamas’a açıkladığı ve tüm hapishane liderlerine iletilmesini istediği, bu geri adımın karşılığında açlık grevinin yapılması durumunda, Ramazan ayından itibaren mahkumları tüm haklarından mahrum bırakacak önerilerin uygulanmasını inceleyeceğiz mesajıdır. Bence Hamas mesajı aldı” ifadelerini kullandı.
Kamu Güvenliği Bakanlığı Gilad Erdan, 2018’de Filistinli mahkumların koşullarını incelemek için hapishane ve polis departmanlarındaki iki eski memur Avi Vaknin ve Shlomi Kaatbi’nin başkanlığında bir komite kurmuştu. Komite, Fetih hareketinden ve Hamas hareketinden mahkumlar arasındaki ayrımın kaldırılması için tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, Batı Şeria’dan mahkumlara aile ziyaretlerinin azaltılması, hapishane dışından gıda ürünleri satın alınmasının önlenmesi ve güvenlik mahkumlarının hapishane kantininden yiyecek satın almasının önlenmesi tavsiye edildi.
Ancak İsrail ordusu, Şin Bet ve polis güçleri temsilcileri daha sonra, hapishanelerdeki koşulların yeterince katı olduğunu bu nedenle daha da katı hale getirilmesinin ve örgütsel ayrılığın ortadan kalkmasının, Hamas ile Fetih ile yaşanan gerilimi ve Filistin toplumunun gözünde mahkumların asıl statüsünden dolayı Batı Şeria ile Gazze Şeridi’ndeki atmosferi de etkileyeceğini belirterek, bu önerilerle ilgili çekincelerini dile getirdi.
İsrail’in tutukluların taleplerine cevap verme kararı, -diğer konuların yanı sıra- grev yapmalarının Ramazan ayında gerilimi artıran için bir neden olacağının düşünülmesi sebebiyle alındı.
Ocak ayı sonuna kadar işgal cezaevlerinde bulunan tutuklu sayısı 29’u kadın, 160’ı çocuk olmak üzere 4 bin 780 kişiye ulaştı.Birleşmiş Milletler: Gazze'de ‘kabul edilemez ölüm ve acılar’ yaşanıyor

Gazze'nin merkezindeki Bureyc Mülteci Kampı’nda yıkılan bir evin enkazı üzerinde oturan Filistinli çocuk (AFP)
Gazze'nin merkezindeki Bureyc Mülteci Kampı’nda yıkılan bir evin enkazı üzerinde oturan Filistinli çocuk (AFP)
TT

Birleşmiş Milletler: Gazze'de ‘kabul edilemez ölüm ve acılar’ yaşanıyor

Gazze'nin merkezindeki Bureyc Mülteci Kampı’nda yıkılan bir evin enkazı üzerinde oturan Filistinli çocuk (AFP)
Gazze'nin merkezindeki Bureyc Mülteci Kampı’nda yıkılan bir evin enkazı üzerinde oturan Filistinli çocuk (AFP)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk bugün (Salı) yaptığı açıklamada, Gazze'de ‘vicdanların kabul edemeyeceği ölüm ve acıların yaşandığı’ uyarısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria'daki durumun ‘dramatik bir şekilde kötüleştiğini’ ifade eden Volker Türk, 15 Haziran itibariyle 133'ü çocuk olmak üzere 528 Filistinlinin Ekim ayından bu yana İsrail güvenlik güçleri veya yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü ve bazı vakaların ‘yasadışı öldürmelerle ilgili ciddi endişeler’ yarattığını bildirdi.

Volker Türk, dünya genelinde silahlı çatışmalarda öldürülen sivillerin sayısının geçen yıl yüzde 72 arttığını belirterek, bu kurbanlar arasında kadın ve çocukların oranından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Bu açıklamalar, Gazze Şeridi'ndeki hastanelerin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden savaşında yaralananların sayısının yüksek olması nedeniyle kalan hastanelerde yaralı ve hastalara yatak sağlayamadıklarını açıkladıkları bir zamanda geldi.

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı'na göre, Gazze Şeridi'nin orta ve kuzeyindeki yaralıların çoğu, yatak yetersizliği nedeniyle hastane koridorlarına ve avlularına yerleştiriliyor.

Bakanlık, işgalcilerin hastaneleri bombalaması ve başta şeker hastaları olmak üzere hastalara tıbbi hizmet sağlayan birinci basamak sağlık merkezlerinin çoğunun yıkılması nedeniyle 350 binden fazla kronik hastalığı olan hastanın tedavi göremediğini kaydetti. Ramallah’taki Filistin Sağlık Bakanlığı ise hastanelerin ve tıp merkezlerinin saldırıda yaralanan çok sayıda kişiyi kabul edememesi nedeniyle sahra hastaneleri kurulması gerektiğini belirtti.