Seyahatin Geleceği araştırması: Pasaportların yerini kalp atışları alacak

Önde gelen akademisyenlere göre, geleceğin yolcuları geri dönüştürülebilir tatil kıyafetlerini ve otel büfelerindeki yemekleri üç boyutlu olarak basabilecek

(easyJet)
(easyJet)
TT

Seyahatin Geleceği araştırması: Pasaportların yerini kalp atışları alacak

(easyJet)
(easyJet)

Pasaportunuzun renginden yakınmayı unutun; yeni bir çalışmadaki tahmine göre gelecekte yolcular havalimanı güvenliğinden kalp atışı ve biyometrik pasaportlarla geçecek.
EasyJet 2070: Seyahatin Geleceği Raporu'nda (easyJet 2070: The Future Travel Report) sadece 50 yıl içinde yolcuların kişiye özgü kalp atışı imzalarının ve biyometrik bilgilerinin, bugün parmak izi tarama teknolojisinin çalışma şeklindeki gibi küresel bir sisteme kaydedileceği öngörülüyor.
Raporu hazırlayan akademisyenler, 2070'e gelindiğinde yolcuların, kişinin vücut şekline uyum sağlayan biyomimetik duyusal uçak koltukları, doğrudan yolcuların gözlerine yansıtılan optoelektronik uçak içi eğlence ve dijital tatil konsiyerjleri de bekleyebileceğini iddia ediyor.
Yerel dili kavramakta zorlanıyor musunuz? Hiç sorun değil. Raporda öne sürüldüğü üzere, konuşmanızı tercüme edecek ve istediğiniz dilde iletişim kurmanızı sağlayacak bir işitme cihazı kullanabilirsiniz.
The Independent'ta yer alan habere göre, otel konaklamalarının da daha fazla kişiye özel hale gelmesi ve otel odalarının, tam istenen sertlikte önden hazırlanmış yataklara ve ortam sıcaklığına sahip, konukların önceden seçtiği müziğin çaldığı akıllı odalara dönüşmesi bekleniyor.
Uzmanların kristal kürelerine göre, üç boyutlu baskı da konukların varış noktalarına ulaştığında geri dönüştürülebilir tatil kıyafetleri basmalarını sağlarken, üç boyutlu yazıcıdan basılmış otel büfesi yiyecekleri, tatildekilerin yemek israfını azaltırken yemek istedikleri her şeyi basmalarına imkan tanıyacak.
Raporun yazarları dünyaya inşa edilen enerji tasarruflu yeraltı otellerinde de artış yaşanacağını öngörüyor.
Ve eğer bir tatil rotası seçmekte zorlanıyorsanız, rezervasyon yapmadan önce bir yeri deneyimlemenizi sağlayan biyonik ve Meta tatil önizlemelerinin standart hale gelmesi bekleniyor.
Varışta, tarihi sadece bir turist rehberinden dinlemek yerine, gezginler kendilerini tamamen kaptırmak adına Antik Yunan'daki orijinal Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği yerler gibi tarihi alanlardaki "zaman yolculuğu deneyimlerinde" temas hissi sağlayan kıyafetler giyip sanal gerçeklik gözlükleri takabilecek.
Ve havalimanına çılgınca koşuşturmayı unutun: Gelecekte, elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen hava araçları (eVTOL) olan hava taksileri, yolcuların yüzde 85'ini evlerinden doğrudan terminale taşıyarak terminalle otopark arasında giden havalimanı servisinin yerini alabilir.
Birkbeck College'dan, rapora başkanlık eden Profesör Birgitte Andersen, "Benim işimin merkezinde inovasyon var ve gelişen teknolojiler sayesinde 2070'te seyahat dünyasının çok farklı görüneceği açık" diyor.

"Bu raporu bir araya getiren uzmanların detaylı analizleri son derece heyecan verici ve önümüzdeki onlarca yılda seyahatin geleceğini nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanıyorum."

EasyJet CEO'su Johan Lundgren ise "Bu raporun sonuçları inanılmaz derecede heyecan verici ve easyJet'in bu tahminlerin birçoğunu, gelecekte tatil yapanlar için gerçeğe dönüştürme yolunda öncülük etmeyi sürdüreceğini göreceğimizi biliyorum" diye ekliyor.Yeni tatil trendi belli oldu

Yeni tatil trendi, turizm sektöründeki büyük firmaların da ilgisini çekiyor (Unsplash)
Yeni tatil trendi, turizm sektöründeki büyük firmaların da ilgisini çekiyor (Unsplash)
TT

Yeni tatil trendi belli oldu

Yeni tatil trendi, turizm sektöründeki büyük firmaların da ilgisini çekiyor (Unsplash)
Yeni tatil trendi, turizm sektöründeki büyük firmaların da ilgisini çekiyor (Unsplash)

ABD'nin tanınmış gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), tatilciler arasında popülerleşen "hiçbir şey yapmama" trendini inceledi.

Yoğun iş temposunun ardından tatile çıkanlar, uzun soluklu gezi programları yerine artık sadece dinlenmek ve kendilerine vakit ayırmak istiyor. 

Haberde yeni trenddeki tatil planlarının "sörf yapmayı veya kanoya binmeyi içeren plaj gezileri ya da saatlerce araştırma ve karar verme stresine yol açan yemek turlarından oluşmadığı" ifade edildi. 

Turizm sektöründe piyasa analizleri yapan Longwoods International firmasının bu ay yayımladığı araştırmada, "dinlenme ve rahatlama" ihtiyacının, "eğlenceli vakit geçirme" veya "yakın aileyle birlikte olma" gibi motivasyonlardan daha ağır basmaya başladığı belirlendi. 

"Hiçbir şey yapmama" trendi diye nitelenen bu tatil şeklinde, iş hayatının yorucu temposundan bıkanlar artık "her şey dahil" paketlerle daha sakin zaman geçirmeyi tercih ediyor. 

Longwoods International'ın yöneticisi Amir Eylon, "Tatilciler artık 'Tamam, arkadaşlarımla yeteri kadar vakit geçirdim, kendime biraz zaman ayırmam lazım' diyor" ifadelerini kullandı.

Önceden sadece açık büfe yemek fırsatı sunan ucuz tatil seçenekleri olarak görülen "her şey dahil" paketler, bu trendle birlikte lüks firmaların da radarına girdi. 

Amerikalı otel devi Marriot, geçen hafta duyurduğu projesinde Dominik Cumhuriyeti'nde Ritz-Carlton ortaklığıyla yeni bir "her şey dahil tatil merkezi" kurulacağını bildirmişti.

Lüks tur şirketi Lugos Travel'ın kurucusu Shane Mahoney ise trende dair şunları söyledi:

Acentemizde, helikopter turları ve uçurum dalışları yerine plajda vakit geçirmek ve çikolata tatmak gibi etkinlikler içeren seyahat rezervasyonlarının 2023'ten beri ne kadar arttığını görünce şoke oldum.

Sık sık farklı ülkeleri ziyaret ettiğini söyleyen Lorraine Sanders ise Güney Afrika ormanlarına gittiğini, Machu Picchu'yu gördüğünü ve Tayland'ı gezdiğini belirtti. Ancak Sanders, partneriyle son iki yıldır sadece "her şey dahil" paketlerle tatile çıktıklarını söyledi. 

Son yıllarda Los Angeles'tan Peru ve Amsterdam'a gittiğini belirten Camillia Beldham da artık tatil planlarını değiştirdiğini ifade etti. 

23 yaşındaki üniversitesi öğrencisi "7 ila 10 günümü sahilde hiçbir şey yapmadan geçireceğim. Siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan olup bitenler hakkında düşünmek zorunda kalmak istemiyorum" dedi. 

Independent Türkçe, Wall Street Journal