Elon Musk'ın ChatGPT planı ortaya çıktı

Teklifi tüm kurul üyeleri tarafından reddedilince 2018'de firmadan ayrıldı

Open AI, 2015'te kurulurken Silikon Vadisi'nden 1 milyar dolara yakın yatırım toplamıştı (Reuters)
Open AI, 2015'te kurulurken Silikon Vadisi'nden 1 milyar dolara yakın yatırım toplamıştı (Reuters)
TT

Elon Musk'ın ChatGPT planı ortaya çıktı

Open AI, 2015'te kurulurken Silikon Vadisi'nden 1 milyar dolara yakın yatırım toplamıştı (Reuters)
Open AI, 2015'te kurulurken Silikon Vadisi'nden 1 milyar dolara yakın yatırım toplamıştı (Reuters)

Teknoloji milyarderi Elon Musk'ın, yapay zeka destekli sohbet programı ChatGPT'nin geliştiricisi Open AI'ın başına geçmek istediği, talebi kabul edilmeyince de şirketten ayrıldığı öne sürüldü.
Haber sitesi Semafor'un konuştuğu ve kimliği paylaşılmayan kaynaklar, Musk'ın şirketin kurucularından Sam Altman'a Open AI'ın başına geçmek için 2018'de teklif götürdüğünü iddia etti. 
Cuma günü yayımlanan habere göre Musk, firmanın CEO'su Altman'la görüşmesinde, şirketin Google'ın gerisinde kaldığını ve piyasada daha güçlü konuma yükselmesini istediğini söyledi. Bunun gerçekleşmesi için de şirketin başına geçmeyi teklif etti. 
O dönemde şirketin yönetim kurulunda Musk ve Altman'ın yanı sıra Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba, John Schulman ve Andrej Karpathy yer alıyordu. 
Habere göre teklifi tüm kurul üyeleri tarafından reddedilen Musk, bunun üzerine 20 Şubat 2018'de şirketten ayrıldı. 
Yapılan basın açıklamasında, teknoloji milyarderinin CEO'su olduğu Tesla'yla Open AI arasında işe alım süreçlerinde çıkar çatışması yaşanabileceği nedeniyle Musk'ın firmadan ayrıldığı ifade edilmişti.
Ayrıca Musk'ın ayrıldıktan sonra Open AI'yı fonlamaya devam edeceği de belirtilmişti. Ancak haberde, Musk'ın vaat ettiği 1 milyon dolarlık yatırımı hiçbir zaman yapmadığı, bunun da şirketi finansal açıdan zor durumda bıraktığı öne sürüldü. 
Paylaşılan bilgilere göre Musk, 2015'te kurulan firmaya ayrılmadan önce toplamda 100 milyon dolar fon sağladı. 
Open AI ise ocakta Microsoft'la 1 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı.
Musk'tan henüz iddialara ilişkin açıklama gelmedi. Öte yandan şubatta kendisinin ChatGPT'ye rakip bir program çıkarmak için ekip kurduğu bildirilmişti.
Son dönemde gündemden düşmeyen ChatGPT'nin ilk sürümü geçen yıl yayımlanmıştı. Şirket, kısa süre önce sohbet botunun yapay zeka destekli yeni dil modeli GPT4'ün geliştirildiğini de duyurmuştu.

Independent Türkçe, Gizmodo, SemaforTV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Amerikan televizyon devi NBC, Premier Lig'de sezonun açılış hafta sonundaki maçların Birleşik Devletler'de oynanmasını istiyor. Bu talep, üst düzey maçların İngiltere dışında oynanmasına yönelik teklif yeniden sunulurken geldi.

NBC, Premier Lig'in Amerika'daki yayın ortağı ve İngiltere'nin en üst ligiyle yaptığı 6 sezonluk 2 milyar sterlin (yaklaşık 81,2 milyar TL) değerindeki son TV anlaşması, Birleşik Krallık dışındaki en büyük anlaşma.

Premier Lig'in CEO'su Richard Masters geçen hafta yaptığı açıklamada maçların Amerika'da oynanması için "kapının aralık göründüğünü" ancak halihazırda böyle bir planın olmadığını söylemişti.

Bu açıklama, LaLiga'nın 2018'de Miami'de Barcelona ve Girona arasında bir maç düzenleme teklifi üzerine FIFA'nın İspanyol ligine açtığı davayı geri çekmesinin ardından geldi.

Premier Lig, "39'uncu maç" diye adlandırılan fikstürü 2008'de onaylamaya çalışmış ancak taraftarların sert tepkisi ve FIFA'nın muhalefeti üzerine planlar rafa kaldırılmıştı.

Ancak futbolun yönetim organının muhalefeti yumuşuyor gibi görünüyor ve 2013'te Premier Lig'in yayın haklarını ilk kez satın alan NBC Sports'un üst düzey bir yöneticisi, maçların ABD'de oynanması  için yeniden "baskı" yapılacağını söyledi.

NBC Sports'un satın alma ve ortaklıklar başkanı Jon Miller, The Athletic'e, "Gelecekte bir noktada, açılış hafta sonunda birkaç Premier Lig maçının sezonu buradaki büyük stadyumlarda açtığını görmeyi çok isterim" diye konuştu.

Ve bunun için bastırmaya devam edeceğimizi biliyorum çünkü burada normal sezon maçlarını görmek isteyen bir Amerikan seyircisi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sırada, maçları mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere Premier Lig'le birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Futbol Taraftarları Derneği bu yorumlara sert tepki gösterdi ve Twitter/X'te bir açıklama yayımladı: 

2008'de 39. Maçı yendik ve herhangi bir yeniden canlandırma girişimine tam gaz, iki ayağımız yerden kesik, kramponlarımız dize girecek şekilde saldıracağız.

İspanya LaLiga Başkanı Javier Tebas, İspanya'nın en üst düzey liginde 2025-26 sezonundan itibaren maçların Birleşik Devletler'de oynanabileceğini söylemişti.

Independent Türkçe