Turizm sektörü "helal belgeli" hizmete hazırlanacak

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve turizm sektörü, "helal turizm" alanında farkındalığı artırmak ve paydaşların kapasitelerini geliştirmek amacıyla hizmet sağlayıcılara yönelik etkinlikler düzenlenmesi için işbirliği yapacak.

AA
AA
TT

Turizm sektörü "helal belgeli" hizmete hazırlanacak

AA
AA

HAK, yerli ve yabancı paydaşlarla işbirliğini geliştirerek helal kalite altyapısının gelişimine katkı sunmayı hedefliyor.
Bu kapsamda, HAK ile uluslararası düzeyde helal turizm sektörünü temsil etmek üzere faaliyet gösteren Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) arasında bu alanda helal kalite altyapısının güçlendirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.
Protokolle yurt içi ve dışında helal belgelendirme ve akreditasyon konularında farkındalığın artırılması, helal belgeli ürün ve hizmet alanlarında yetişmiş personel kapasitesinin yükseltilmesi, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve kurumlar arasında bilgi, eğitim ve tecrübe paylaşımı sağlanması hedefleniyor.
Bu kapsamda gelecek dönemde, helal kalite altyapısı unsurlarına ilişkin turizm sektöründeki farkındalığı artırmak ve paydaşların kapasitelerini geliştirmek amacıyla hizmet sağlayıcılara yönelik bilgilendirme seminerleri, eğitimler gibi etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

"Ülkede helal bilinci artırılacak"
IHATO Başkanı Yusuf Gerçeker, AA muhabirine, yürütülecek çalışmalara ve derneğin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. 2018 yılından bu yana çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Gerçeker, etkinlik alanlarında Türkiye'nin helal turizm altyapısının geliştirilmesi, standartlarının oluşturulması ve farkındalığın artırılması konularının yer aldığını söyledi.
Gerçeker, söz konusu faaliyetlerin kamu adına geliştirilmesine katkı sunmak ve ülkede helal bilincinin artırılması amacıyla bu işbirliği protokolünü imzaladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Protokolün amacı, tarafların yurt içi ve dışında helal belgelendirme ve akreditasyon konularında farkındalığını artırmak, helal belgeli ürün ve hizmet alanlarında yetişmiş insan gücü ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesine katkı sağlamak, kurumlar arası bilgi ve tecrübe paylaşımı başta olmak üzere aralarındaki işbirliğini güçlendirmektir." diye konuştu.
Gerçeker, dernek olarak helal turizm alanında yaptıkları çalışmalarda kamu otoritesinin önemini hep dile getirdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:
"Yapılan bu çalışmalarla amaç, ülkemizin her alanda olduğu gibi helal turizm alanında da kaliteli hizmet anlayışını sürdürmesi, misafirlere doğru bilgilendirme yapılması ve rekabetin korunmasıdır. HAK ile yapmış olduğumuz ortak çalışmalarda bugüne değin ciddi yol aldık. Artık ülkemizde helal belgesi parayla satın alınabilen bir şey olmaktan çıkmış, denetimlerle hak edene verilen belgeler haline gelmiştir. Tüketicinin korunması için elzem olan bu çalışmalar hamdolsun sonuç vermiştir. Bundan sonraki süreçte de işbirliğimizin artarak ilerlemesini ümit ediyor, imzaladığımız bu protokolün ülkemize ve tüm İslam dünyasına hayırlı olmasını temenni ediyorum."Kadın merkez bankası başkanları listesine son olarak Hafize Gaye Erkan katıldı

Hafize Gaye Erkan (LinkedIn)
Hafize Gaye Erkan (LinkedIn)
TT

Kadın merkez bankası başkanları listesine son olarak Hafize Gaye Erkan katıldı

Hafize Gaye Erkan (LinkedIn)
Hafize Gaye Erkan (LinkedIn)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Erkan'ın TCMB Başkanlığı'na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

AA muhabirinin 180'in üzerinde ülke merkez bankası başkanına dair yaptığı araştırmaya göre, 2013 yılında kadınlar tarafından yönetilen merkez bankası sayısı 21 iken, bu rakam 2023'te 22'ye yükseldi. Hafize Gaye Erkan ile birlikte bu sayı 23'e çıktı.

Christine Lagarde, 2019'den beri Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığı yapıyor.

Jorgovanka Tabakovic Ağustos 2012'den bu yana Sırbistan Merkez Bankası, Jeanette Semeleer de 2008'den beri Aruba Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Cindy Scotland 2002'den beri Cayman Adaları Finansal Otoritesi Başkanı, Rosanna Costa 2022'den beri Şili Merkez Bankası Başkanı, Malangu Kabedi-Mbuyi 2021'den beri Demokratik Kongo Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı, Rebecca Patricia Santos Rivera 2022'den beri Honduras Merkez Bankası Başkanı, Anita Angelovska Bejoska 2018'den beri Makedonya Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı ve Nor Shamsiah Mohd Yunus 2018'den beri Malezya Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapıyor.

Victoria Rodriguez Ceja 2022'den beri Meksika Merkez Bankası Başkanı, Ida Wolden Bache 2022'den beri Norveç Merkez Bankası Başkanı, Elvira Nabiullina 2013'ten beri Rusya Merkez Bankası Başkanı, Maiava Atalina Ainuu-Enari 2011'den beri Samoa Merkez Bankası Başkanı, Catia Tomasetti 2018'den beri San Marino Merkez Bankası Başkanı, Caroline Abel 2012'den beri Seyşeller Merkez Bankası Başkanı, Nguyen Thi Hong 2020'den beri Vietnam Merkez Bankası Başkanı, Elizabeth Genia 24 Ocak 2023'ten beri Papua Yeni Gine Merkez Bankası Başkanı ve Than Than Swe 2022'den beri Myanmar Merkez Bankası Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Öte yandan ABD'de bazı bölgesel merkez bankalarına da kadınlar liderlik ediyor. Susan Collins 2022'den beri Boston Fed Başkanlığı, Lorie Logan 2022'den beri Dallas Fed Başkanlığı, Loretta Mester 2014’ten beri Cleveland Fed Başkanlığı, Mary Daly de 2018'den beri San Francisco Fed Başkanlığı görevinde bulunuyor.

Kadın merkez bankası başkanları listesine son alarak TCMB Başkanlığı'na atanan Hafize Gaye Erkan katıldı.

Kuruluşundan günümüze TCMB başkanları

Bu arada, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen işlevlerin tek elde toplanmasının ardından 3 Ekim 1931'de faaliyetlerine başlayan Merkez Bankası'nda, kuruluşundan günümüze şu başkanlar görev yaptı:

"Selahattin Çam (1931-1938), A. Kemal Zaim Sunel (1938-1949), Mehmet Sadi Bekter (1949-1950), Osman Nuri Göver (1951-1953), Mustafa Nail Gidel (1953-1960), Memduh Aytür (1960), İbrahim Münir Mostar (1960-1962), Ziyaettin Kayla (1963-1966), M. Naim Talu (1967-1971), Memduh Güpgüpoğlu (1972-1975), Cafer Tayyar Sadıklar (1976-1978), İ. Hakkı Aydınoğlu (1979-1981), Osman Şıklar (1981-1984), Yavuz Canevi (1984-1986), Dr. Rüşdü Saracoğlu (1987-1993), Dr. N. Bülent Gültekin (1993-1994), Ş. Yaman Törüner (1994-1995), Gazi Erçel (1996-2001), N. Süreyya Serdengeçti (2001-2006), Durmuş Yılmaz (2006-2011), Doç. Dr. Erdem Başçı (2011-2016), Murat Çetinkaya (2016-2019), Murat Uysal (2019-2020), Naci Ağbal (2020-2021), Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu (2021-2023)."


Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı temsilcisi Hac, Dışişleri Bakanı Fidan ile görüştü

AA
AA
TT

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı temsilcisi Hac, Dışişleri Bakanı Fidan ile görüştü

AA
AA

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın özel temsilcisi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Defallah el-Hac, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Fidan'ın, Büyükelçi Hac'i Ankara'da Bakanlık binasındaki makamında kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, iki tarafın, "gelişmiş ve özel" ikili ilişkilerin seyrinin ve Sudan'daki gelişmelerin ele alındığı ifade edildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığına göre Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan, ilişkilerin durumuna övgüde bulunarak bu ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki istekliliğini dile getirdi.

İki tarafın, Sudan'daki mevcut krizin sona ermesine yardımcı olmak için ortak işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu görüştüğü toplantıda, savaştan sonra harap olmuş yerlerin restorasyonu ve yeniden inşası için dost ülkeler ile beraber ortaklıklara girme konusu da ele alındı.

Sudan Dışişleri Bakanlığına göre, Bakan Fidan, Sudan Hükümeti ve Sudan Silahlı Kuvvetlerinde temsil edilen meşruiyete desteğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca, Egemenlik Konseyi Başkanı özel temsilcisi Büyükelçi Hac’ın Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçabar ile de bir araya geldiği bildirildi.

Büyükelçi Hac, Akçabar'a, Sudan hükümetinin ülkedeki mevcut krizi sona erdirme çabalarını aktardı.

Toplantıda ayrıca iki ülke arasında ortak işbirliği projelerinin uygulanması ele alındı.


Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na yeniden atandı

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na yeniden atandı
TT

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na yeniden atandı

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na yeniden atandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına yeniden atanan Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"İletişim Başkanlığı görevini yeniden şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a tensipleri için şükranlarımı arz ediyorum. Cumhurbaşkanımızın vizyonu doğrultusunda Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz için hep birlikte çalışacak, hakikat mücadelemizi sürdüreceğiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin."


Milli Savunma Bakanlığı'ndan bedelli askerlik açıklaması

AA
AA
TT

Milli Savunma Bakanlığı'ndan bedelli askerlik açıklaması

AA
AA

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), bedelli askerlik hizmeti kapsamında geçerli olan bedel ve ek tutarın 1 Temmuz itibarıyla geçerliliğini yitireceği hatırlatılarak, yükümlülerin mağduriyet yaşamaması için müracaat ve ödeme işlemlerini 23 Haziran'a kadar tamamlamalarının önem arz ettiği bildirildi.

MSB'den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kurban Bayramı tatili 27 Haziran saat 13.00'te başlayıp 1 Temmuz'da sona erecektir. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında geçerli olan bedel ve ek bedel tutarı, 1 Temmuz itibarıyla geçerliliğini kaybedeceğinden bedelli askerlik hizmetine müracaat edecek yükümlülerin, mağduriyet yaşamaması için 23 Haziran'a kadar müracaat ve ödeme işlemlerini tamamlamaları önem arz etmektedir."


RTÜK’ten muhalif medyaya para cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine üyeleriyle birlikte (Reuters)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine üyeleriyle birlikte (Reuters)
TT

RTÜK’ten muhalif medyaya para cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine üyeleriyle birlikte (Reuters)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine üyeleriyle birlikte (Reuters)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) dün, medya düzenleyici tarafından seçim kampanyası sırasında 4 muhalif TV kanalına verilen para cezalarını 'halkın bilgi edinme hakkını cezalandırdığı' gerekçesiyle kınadı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), seçim yayınları dolayısıyla Halk TV, Tele 1, Flash TV ve FOX TV’ye idari para cezası uyguladı.

TGC Başkanı Nazmi Bilgin, bunu "halkın bilgi alma ve bu bilgilere dayanarak seçim yapma hakkının kabul edilemez bir ihlali" olarak değerlendirdi.

Bilgin, “cezanın RTÜK’ü muhalefeti ve kurulu eleştirenleri susturmak için bir hükümet aracına dönüştürecek" "ifade özgürlüğü hakkına (karşı) sert bir ceza" olduğunu beli…

Para cezaları bu kanalların reklam gelirlerine göre belirlenecek.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi ve gazeteci Erol Önderoğlu AFP’ye yaptığı açıklamada, medyanın düzenli olarak gelirleriyle orantısız para cezaları aldığını ifade etti.

TGC, 28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini 5 yıllık yeni bir dönem için kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyası sırasında muhalefetten 60 kat daha fazla yayın süresi elde ettiğini açıkladı.

Basın özgürlüğü konusunda 180 ülkeyi kapsayan RSF sıralamasında Türkiye 2022'de 149. iken 2023'te 165. sıraya geriledi.


MİT, Irak'ın kuzeyindeki operasyonda gri listede aranan teröristi etkisiz hale getirdi

AA
AA
TT

MİT, Irak'ın kuzeyindeki operasyonda gri listede aranan teröristi etkisiz hale getirdi

AA
AA

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre MİT, PKK'nın sözde üst düzey isimlerini, kurduğu yerel istihbarat ağıyla takip ederek terör örgütü mensuplarının gizlilik içerisinde kullandıkları bir alanı belirledi.

PKK/KCK'nın Irak'ın kuzeyindeki sözde üst düzey yöneticilerinden, gri listede aranan "Sinan Dijvar" kod adlı Fehmi Öğmen'in Süleymaniye'nin Çemçemal kırsalında olduğu tespit edildi.

Örgüte 1993'te katılan, yurt içiyle yurt dışında uzun yıllar terör faaliyetleri yürüten, Türkiye'deki birçok eylemi bizzat organize eden örgüt yöneticilerinden Öğmen'e yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda, gri listede aranan Öğmen ile beraberindeki sözde tabur sorumlusu "Mazlum Koçer" kod adlı Mehmet Salih Çakal ve şoförleri "Ararat Tolhildan" kod adlı Ahmed Muhammed Ali etkisiz hale getirildi.


Numan Kurtulmuş TBMM Başkanı seçildi

AA
AA
TT

Numan Kurtulmuş TBMM Başkanı seçildi

AA
AA

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl 160 , Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç 51, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı 43, TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay 4 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

Üçüncü tur oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunu (301 milletvekili) sağlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM'nin 30. Başkanı oldu.

Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Başkanı seçilen Kurtulmuş'a başarılar diledi.

Numan Kurtulmuş kimdir?

Numan Kurtulmuş, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde "doçent" unvanını alan Kurtulmuş, ABD'de Cornell Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürdü, 2004'te profesör oldu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında ders veren Kurtulmuş, 1998 yılında aktif siyasete girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2008'de Saadet Partisi Genel Başkanı seçilen Kurtulmuş, 1 Kasım 2010'da Halkın Sesi Partisini (HAS Parti) kurdu. HAS Parti, 2012'de bütünleşme kararı alarak AK Parti ile birleşince, Kurtulmuş, AK Parti'de Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

62. Hükümet'te Başbakan Yardımcılığı, 63, 64 ve 65. Hükümetler döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerini üstlenen Numan Kurtulmuş, 65. Hükümet'te yapılan değişiklikle Kültür ve Turizm Bakanı oldu.

AK Parti 6. Olağan Kongresinde MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babası.


İBB Başkanı İmamoğlu: 9 yılda üst üste üç kez seçim kaybettik

AA
AA
TT

İBB Başkanı İmamoğlu: 9 yılda üst üste üç kez seçim kaybettik

AA
AA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilen 388 memurun göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Saraçhane'deki belediye binasının meclis salonunda gerçekleştirilen törende, göreve başlayan çalışma arkadaşlarına "Hoş geldin" diyen İmamoğlu, kendini kentin moderatörü gibi tarif ettiğine değindi. İmamoğlu, "O bakımdan şehrin bu koltuğuna oturan ya da kamuda seçilerek bir koltuğa gelen hiç kimse, o koltuğun ilgili ya da yetkili olduğu alanın sahibi asla değildir. Bunu vatandaşlarımızın bilmesi lazım... Siz de bu kurumun yöneticileri olarak bunu bilmelisiniz." ifadelerini kullandı.

"Ne yazık ki 9 yılda üst üste üç kez seçim kaybettik"

Programın ardından İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kurultay sürecini ve İmamoğlu'nun "değişim" mesajını hatırlatan bir gazetecinin "Aday mısınız?" sorusuna İmamoğlu, şöyle cevap verdi:

"Bir seçim yaşadık ve önemli bir seçim. Seçimler bir sonraki aşamasında mutlak bir öz eleştiri, bir muhasebe gerektirir ve bunun yapılması gereken hassas alanlar vardır. Şunun altını çizelim ne yazık ki 9 yılda üst üste üç kez seçim kaybettik. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettik ve bu seçimlerden sonra da şunu yapamayız, yani aynı şeyleri yapıp yol yürüme gafletine kapılamayız. CHP Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli siyasi partisidir. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran siyasi partidir. Çok partili döneme geçiş yapan siyasi partidir. Dolayısıyla CHP, irtifa kaybedebilecek bir parti asla olamaz. O bakımdan en üst seviyede bu sürecin en değerli bir şekilde irdelenmesi şart. Bu tabii genel merkezinden en ücra köşedeki örgütüne kadar bu muhasebenin şart olduğunun altını çizmek gerekir."

"Değişime kulak tıkayarak yol yürümek olmaz"

Değişim meselesinin çok önemli bir kavram olduğuna dikkati çeken İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben, geçtiğimiz hafta yaptığım açıklamada, aslında çok net olarak güçlü bir değişimden bahsetmiştim. Topyekun bir değişim, bir anlayış değişimi, köklü bir değişim, detaylı bir değişim içeren kavramlar ifade etmiştim. Dolayısıyla ben, aynı yerde devam ediyorum. O değişim anlayışını, halen en güçlü şekilde talep eder durumdayım. Değişimin sadece bir kurul, heyet değişimiyle olmayacağını hepimiz biliriz. Değişim ihtiyacını ben tariflemiyorum. Bunu toplum tarifliyor. İnsanlar istiyor, kulağını buna tıkayarak yol yürümek olmaz. Kulağımızın açık olması, toplumun her kesimini dinlememiz ve her kesimin ne ses çıkarttığını ne istediğini anlamamız şart. Düşüncelerim bunlar. Bu düşüncelerimin üzerinden sizin ne çıkarttığınızı bilemem ama elbette ki mesele, bir makam ya da bir kurul meselesi değil."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerde "Bu değişim sürecine liderlik ederek 'Evet ben gönüllüyüm" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Ben, bütün bu duygu ve düşüncelerimi, çok geniş kapsamlı bir şekilde elbette ki kendisiyle paylaştım. Her zaman söyledim, ideallerim uğruna, her hususta görev almaktan asla çekinmem, çekinmedim. Demokrasinin bir neferi olmanın her kavrama dönük mücadeleyi en üst seviyede vermenin, bir neferi olmaya devam edeceğim. Aynı yoldayım, aynı yolda yürüyorum. Konuştuğumuz şeyler, bunlar."

"Mühim olan, değişimi gerçekleştirmek"

Kılıçdaroğlu'nun değişim söylemine karşı tepkisinin nasıl olduğu ve "Baba-oğul kavgası" konularındaki sorulara da cevap veren İmamoğlu, "Arkadaşlar, yani çok detay var. Bu detaylar, benim hayatımda çok yer işgal etmiyor. Hatta daha önemli bir şey söyleyeceğim size. İşte 'Siyasi yasak ne olacak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi ya da yerel yönetim ne olacak…' Bakın bunların hepsi, evet cevapları verilmesi gereken sorular. Ama kervan yolda dizilir ve bu süreçler, inanın çok kolay bir şekilde çözülür ve karara bağlanır. Mühim olan, değişimi gerçekleştirmek. Ve bütün detayları aslında insanlarımız biliyor." şeklindeki konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

AA
AA
TT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

AA
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin kapsamlı soruşturmanın hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletlerin ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Mutabakatı'nın sürdürülmesine tüm dünyanın verdiği önemin altını çizerek, müşterek gayretlerle tesis ettikleri mutabakatın küresel gıda krizinin önünün alınması noktasında hayati rol oynadığına dikkati çekti.

Erdoğan, Birleşmiş Milletlerle Rus tahıl ve gübresinin ihracına dair engellerin kaldırılması için yürütülen istişarelerin devamında fayda gördüğünü de belirtti.

Türkiye'nin adil barışın tesisi noktasında gereken çabayı sergilemeye devam etme kararlılığında olduğunu vurgulayan Erdoğan, çatışmaların sona ermesi için gereken her türlü desteği samimiyetle vermeye hazır olduklarını söyledi.


Zelenskiy ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kahovka Barajı' çağrısı

Uydu görüntüleri aracılığıyla Kakhovka Barajı'na verilen hasarın bir kısmı (Reuters)
Uydu görüntüleri aracılığıyla Kakhovka Barajı'na verilen hasarın bir kısmı (Reuters)
TT

Zelenskiy ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kahovka Barajı' çağrısı

Uydu görüntüleri aracılığıyla Kakhovka Barajı'na verilen hasarın bir kısmı (Reuters)
Uydu görüntüleri aracılığıyla Kakhovka Barajı'na verilen hasarın bir kısmı (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alınırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahovka Barajında yaşanan patlamaya ilişkin detaylı araştırma için savaşan taraflardan uzmanların, Birleşmiş Milletler ve Türkiye dâhil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye olarak bu minvalde ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunda olduğu gibi bir müzakere yönteminin izlenebileceğini de dile getirdi. Çatışmalar uzadıkça her gün yaşanan insani kayıpların önünü almanın da mümkün olmayacağını, bu nedenle müzakerelere dönüş fikrinin hâkim kılınması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, adil barışın tesisine dair gayretlerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.