Netanyahu, koalisyon ortaklarına yargı düzenlemesini askıya alma kararını iletti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Reuters)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Reuters)
TT

Netanyahu, koalisyon ortaklarına yargı düzenlemesini askıya alma kararını iletti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Reuters)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Reuters)

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, koalisyon ortaklarına "tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alma kararını" ilettiği bildirildi.
İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) haberine göre, Netanyahu, koalisyon ortaklarına ülkede toplumsal tepkilere yol açan yargı düzenlemesini askıya alma kararı verdiğini iletti.
Başbakan Netanyahu'nun ülke çapında 13 haftadır kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı yönündeki haberler koalisyon hükümetinde çatlağa neden olmuştu.
Protestoların hedefindeki Netanyahu'nun bir basın açıklaması yaparak tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alındığını duyuracağı bildirilirken, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortakları bu adıma karşı olduklarını duyurmuştu.
İsrail basını, koalisyon ortaklarından gelen tepkiler üzerine Netanyahu'nun yapmayı planladığı basın açıklamasını ertelediğini kaydetmişti.
Öte yandan İsrail'in en büyük uluslararası havalimanı Ben Gurion'da hükümetin yargı düzenlemesine tepki olarak başlatılan grev nedeniyle seferler durdurulmuş, ülkenin en büyük işçi sendikası Hastadrut da "Netanyahu'nun bugün içinde yargı düzenlemesini durdurduğunu açıklamaması halinde en kısa sürede genel greve gidileceğini" duyurmuştu.
İsrail Doktorlar Sendikası da "Netanyahu'nun tartışmalı yargı düzenlemesini durdurduğunu açıklamaması halinde yarın greve gidileceğini" bildirmişti.

Ben-Gvir'in hükümetten çekileceği iddiası
İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir'in, tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alınması halinde, hükümetten çekileceğini ancak Meclis'te koalisyona destek vermeye devam edeceğini belirttiği iddia edildi.
İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Ben-Gvir, Başbakan Binyamin Netanyahu ile "hükümetin toplumsal tepkiye yol açan yargı düzenlemesini askıya alacağı" yönündeki kararının ardından bir görüşme gerçekleştirdi.
Ben-Gvir'in Netanyahu'ya, yargı düzenlemesinin askıya alınması halinde "hükümetten çekileceğini fakat Meclis'te iktidar koalisyonu lehine oy kullanmaya devam edeceğini bildirdiği" öne sürüldü.
Başbakan Netanyahu'nun, koalisyon ortaklarına "tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alma kararını" ilettiği belirtilmişti.
Öte yandan Batı Kudüs'teki İsrail Meclisi önünde Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı binlerce kişinin katılacağı protesto gösterileri bekleniyor.

"Koalisyon hükümetinde çatlak"
Başbakan Netanyahu'nun ülke çapında 13 haftadır kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı yönündeki haberler, koalisyon hükümetinde çatlağa neden olmuştu.
Protestoların hedefindeki Netanyahu'nun bir basın açıklaması yaparak tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alındığını duyuracağı bildirilirken, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortakları bu adıma karşı olduklarını duyurmuştu.
İsrail basını, koalisyon ortaklarından gelen tepkiler üzerine Netanyahu'nun yapmayı planladığı basın açıklamasını ertelediğini kaydetmişti.
Bu arada İsrail'in en büyük uluslararası havalimanı Ben Gurion'da hükümetin yargı düzenlemesine tepki olarak başlatılan grev nedeniyle seferler durdurulmuştu. Ülkenin en büyük işçi sendikası Hastadrut da Netanyahu'nun düzenlemeyi durdurduğunu açıklamaması halinde en kısa sürede genel greve gidileceğini duyurmuştu.

Netanyahu'nun Savunma Bakanı'nı görevden alması ve protestolar
Netanyahu, yargı düzenlemesinin durdurulması çağrısı yapan Savunma Bakanı Gallant'ı pazar akşamı görevden almış, bunun üzerine ülke genelinde yüz binlerce İsrailli sokaklara dökülmüştü.
Savunma Bakanı Gallant'ın çağrısına, Likud Partisi içinden de destek gelmişti.
Likud Partisi milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant'a katılarak yasa tasarısının durdurulması ve diyalog çağrısında bulunmuştu.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı "yargı reformu"
Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören bir "yargı reformu" planladıklarını duyurmuştu.
Ülke genelinde 13 haftadır on binlerce İsrailli hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar gerçekleştiriyor.Hamas, Netanyahu'yu Gazze'deki ateşkes girişimlerini kasten engellemekle suçladı

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
TT

Hamas, Netanyahu'yu Gazze'deki ateşkes girişimlerini kasten engellemekle suçladı

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)

Gazze Şeridi'nde devam eden savaşı durdurmak için ateşkese varma girişimleri 250 gündür sekteye uğrayan Hamas hareketi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'a İsrail'e baskı yapması çağrısında bulundu.

Hamas yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes ve tutukluların serbest bırakılması önerisini olumlu ve sorumlu bir şekilde karşıladığını belirtirken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu kasıtlı olarak savaşı durdurmaya karşı çıkmakla suçladı.

Barışı sağlama çabaların arabuluculuk yapan Mısır ve Katar, 37.000'den fazla kişinin ölümüne, 85.000'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan mevcut savaşı durdurmak için Biden'ın teklifine Hamas'tan dün akşam (Salı) cevap aldıklarını duyurdu.

Katar ve ABD Dışişleri Bakanları Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani ve Anthony Blinken’ın dün (Çarşamba) Doha'da düzenlediği basın toplantısında Blinken, savaşın durdurulamamasından Hamas'ın sorumlu olduğunu belirtti.

Ancak Hamas, ABD'li bakanın sözlerini "İsrail'i aklama ve Gazze'deki ateşkesin bozulmasından sorumlu tutmama girişimi" olarak değerlendirdi.

Hamas, "Son öneriyi ve ateşkese varılması ile tutukluların serbest bırakılması yönündeki tüm önerileri olumlu ve sorumlu bir şekilde ele aldık. Blinken, İsrail'in son ateşkes önerisini onayladığından bahsetmeye devam ediyor, ancak İsrail'in net bir onayını duymadık" ifadelerini kullandı.

Hamas’ın açıklamasında, ABD politikalarının İsrail'e "ABD'nin siyasi ve askeri koruması altında" suç olarak nitelendirdiği şeyi tamamlama fırsatı verdiğine işaret edildi ve "Blinken, öldürme ve yok etme misyonunu tamamlamaya kararlı olan İsrail'e baskı yapmalıdır" ifadeleri yer aldı.