Kültürleri ve dinleri keşfeden 30 fotoğrafla 10 yıllık seyahat

Asvan'da Nubiya'lı bir adamın portresi
Asvan'da Nubiya'lı bir adamın portresi
TT

Kültürleri ve dinleri keşfeden 30 fotoğrafla 10 yıllık seyahat

Asvan'da Nubiya'lı bir adamın portresi
Asvan'da Nubiya'lı bir adamın portresi

Mısır’ın İskenderiye kentindeki Goethe Enstitüsü, Mısırlı fotoğraf sanatçısı Yasir Âlâ Mübarek'in “Seyahatin On Yılı” başlığı altında, Mısır, Hindistan, Nepal, Azerbaycan, Dubai ve Ürdün’ü içeren 6 ülkedeki günlük yaşamı yansıtan 30 fotoğraftan oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor:
Mısırlı fotoğrafçı on yıl boyunca bu ülkelerde dolaşarak objektifini sokağa ve mimariye çevirmiş, insanların özelliklerini ve taşın ayrıntılarını keşfetmeye koyulmuştu.
Şarku’l Avsat’a konuşan sergi sahibi, fotoğrafçılığa genç yaşta hobi olarak başladığını, daha sonra 2012'de profesyonel olarak çalıştığını ve bu sırada sadece 19 yaşında olduğunu söyledi. Fotoğrafçılık eğitimini ise Kahire'deki Görme Sanatı Okulu'nda aldığını ifade etti.


Hinduizm'de “Kutsal İnek” (Şarku’l Avsat)

Hindistan'daki Delhi College of Photography'de öğretim görevlisi olarak çalışan Mübarek'in çalışmaları "National Geographic India, Serbia and Hungary" ve İngiliz gazetesi "The Guardian "da yayımlandı. National Geographic Hindistan Büyük Ödülü, Sony Dünya Yarışması Ulusal Ödülü, Amerikan Fotoğraf Derneği Altın Madalyası ve Uluslararası Sanat Fotoğrafçıları Derneği Altın Madalyası da dahil olmak üzere 32 ülkeden 100'den fazla uluslararası ödül kazandı. Ayrıca Çin, Azerbaycan, Romanya ve diğer ülkelerde çeşitli uluslararası yarışmalarda hakemlik yaptı.
Serginin ana fikri on yıllık seyahat ve fotoğrafçılığın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Sergi sahibi, izleyicileri bu on yıl boyunca çeşitli ülkeler arasında dolaşıp düzinelerce yüzü yakaladıktan ve farklı kültürleri ve dinleri keşfettikten sonra çektiği en iyi fotoğrafları görmeye davet ediyor. Mübarek, “seyahatleri sırasında sokağı, mimariyi ve portreyi fotoğraflamakla ilgilendiğini, çünkü ilk etapta insanları fotoğraflamaya ilgi duyduğunu, çünkü yüzleri ve gözleri fotoğraflamanın, özellikle de kişi farklı bir kültürden geliyorsa, birçok hikâye anlattığını” söylüyor.
Sergi sahibinin aktardığı yüzler arasında Nil'in batı kıyısındaki Asvan'da (güney Mısır) bulunan Nübya köyünden Nübyalı bir adamın portresi ve Nepal'deki Pashupatinath Tapınağı'nda bir Hindu ateşinin önünde yaşayan bir Hindu münzevinin portresi yer alıyor.


Hindistan'da bir demirci (Şarku’l Avsat)

Mübarek'in farklı kültür ve dinlerin özelliklerini aktardığı eserlerin en önemlileri arasında, geleneksel Hint kıyafeti sari giyen Hintli bir kadını gösteren bir enstantane ile Hinduizm'deki “kutsal ineği” gösteren bir başka fotoğraf yer alıyor.
Sergi, Iraklı merhum mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan, Azerbaycan’daki dünyaca ünlü kültür merkezlerinden biri olan Haydar Aliyev Merkezi'nin fotoğrafıyla modern ve antik mimarinin özelliklerini aktarıyor. Bunun yanında Ürdün'ün başkenti Amman'ın simge yapılarından biri olan Kral I. Abdullah Camii fotoğrafı da klasizm ve modernliği harmanlayan tasarımıyla dikkat çekiyor.
Sergi sahibinin “en yakın” karelerinden biri, ilerlemiş yaşına rağmen güzelliğini gözler önüne seren gülümsemesiyle yaşlı bir Nepalli kadının fotoğrafıyken, sergiyi gezenlerin önünde durduğu fotoğraf ise Sih tapınağında kutsal suyun içinde dua eden Hint Sih cemaatinden bir adamın fotoğrafı oldu.
Mısırlı fotoğrafçı, Hindistan eyaletindeki yas görüntüsünü önemsiyor ve yas sahnesinin güçlü olduğunu, yoğun bir şekilde ağlayanlar ve çığlık atanlar olduğunu, ayrıca bazı şiddet olaylarına neden olan ciddi bir kalabalık olduğunu ifade ediyor. Bunun da çekim sırasında onu korkuttuğunu ve buna rağmen bazı çelişkiler içeren bir fotoğraf çektiğini ve fotoğrafta arka planda keder içinde ağlayan ve çok etkilenmiş görünen bir adama rağmen, ön taraflarda masum yüz hatlarıyla bir çocuğun göründüğünü söylüyor.
Goethe Enstitüsü'nün bir girişimi olan ve genç sanatçılara eserlerini sunma ve yaratıcılıklarını kamuoyuyla paylaşma fırsatı veren “Sanat Penceresi” projesinin bir parçası olan sergi, 13 Nisan'a kadar devam edecek.Ünlü aktörün hangi Marvel filminde oynayacağı belli oldu

2008 ile 2013 arasında 5 sezon boyunca yayımlanan Breaking Bad, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak gösteriliyor (AMC)
2008 ile 2013 arasında 5 sezon boyunca yayımlanan Breaking Bad, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak gösteriliyor (AMC)
TT

Ünlü aktörün hangi Marvel filminde oynayacağı belli oldu

2008 ile 2013 arasında 5 sezon boyunca yayımlanan Breaking Bad, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak gösteriliyor (AMC)
2008 ile 2013 arasında 5 sezon boyunca yayımlanan Breaking Bad, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olarak gösteriliyor (AMC)

Henüz birkaç hafta önce Marvel Sinematik Evreni'ne katılacağını açıklayarak X-Men'de Profesör X'i canlandıracağı yönündeki söylentilere de yanıt veren Giancarlo Esposito'nun hangi filmde yer alacağı belli oldu. 

Esposito'nun gelecek yıl sinemalarda gösterime girmesi planlanan Captain America: Brave New World'de oynayacağı ortaya çıktı. Ancak hangi karakteri ete kemiğe büründüreceği belli değil. 

Mayıs başında Meksika'da düzenlenen eğlence ve çizgi roman etkinliği CCXP'ye giden Esposito, Marvel dünyasına katılacağını açıklarken Profesör X iddialarını da cevaplamıştı:

Profesör X'in farklı versiyonlarını gördük. Beni bir Marvel filminde orijinal, yeni ve taze bir karakteri oynarken görmek istemez misiniz? Sözlerimi not alın: Düşündüğünüzden daha çabuk olacak.

Yeni Kaptan Amerika filminde Sam Wilson'ı Anthony Mackie canlandırıyor. Julius Onah'ın çektiği filmde Danny Ramirez, Shira Haas, Liv Tyler, Tim Blake Nelson ve Rosa Salazar gibi oyuncular da yer alıyor. 

Başta prömiyerini 26 Temmuz 2024'te yapması beklenen projenin vizyon tarihi, Hollywood'daki büyük grevin ardından 2025 şubatına çekildi. Filme yeni sahneler çekileceği ve Esposito'nun da bunlarda yer alacağı konuşuluyor.

66 yaşındaki Esposito, Miami Vice gibi klasik dizilerde rol aldığı 1980'lere kadar uzanan bir kariyere sahip. 

Amerikalı aktör son yıllarda, Breaking Bad ve Better Call Saul gibi beğeni toplayan dizilerde önemli roller üstlendi. 

Esposito ayrıca The Mandalorian'da kötü adam Moff Gideon'u ve Guy Ritchie'nin The Gentlemen dizisinde de esrarengiz kötü adam rolünü başarıyla canlandırdı.

5 kez Emmy'ye aday gösterilen oyuncu, 2023'te Better Call Saul'daki performansıyla Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü'nün sahibi olmuştu. 

Yeni suç draması Parish ise aktör için tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı. AMC dizisi, eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da Esposito'nun kariyerinin en düşük puanını aldı.

Giancarlo Esposito bu aralar usta yönetmen Francis Ford Coppola'nın yeni epik filmi Megalopolis'teki rolüyle de gündemde. Cannes'daki galasında 7 dakika boyunca ayakta alkışlanan filmde Adam Driver ve Nathalie Emmanuel'in yanı sıra Jon Voight, Laurence Fishburne, Shia LaBeouf, Talia Shire, Jason Schwartzman, Aubrey Plaza, Chloe Fineman, Dustin Hoffman ve D.B. Sweeney gibi yıldız oyuncular da rol alıyor.

Independent Türkçe, Variety, ScreenRant