Çin Tayland Devlet Başkanı Tsai’nin ABD ziyaretine tepkili

Çin, Tayvan Devlet Başkanı'nın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüşmesi halinde misilleme tehdidinde bulundu

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen (EPA)
Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen (EPA)
TT

Çin Tayland Devlet Başkanı Tsai’nin ABD ziyaretine tepkili

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen (EPA)
Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen (EPA)

Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasında, kendi kendini yöneten demokratik adanın başkanının Los Angeles'a yapacağı ziyaret sırasında planlanan görüşme üzerine "sert karşı önlemler" almakla tehdit etti.
Tayvan'a yönelik diplomatik baskı son zamanlarda yoğunlaştı. Pekin, Taipei'nin sayısı azalan diplomatik müttefiklerini kaçırırken, aynı zamanda adanın üzerinden neredeyse her gün askeri savaş uçakları gönderiyor. Bu ayın başlarında Honduras, Çin ile diplomatik ilişkiler kurdu, bu da Tayvan'ı egemen bir devlet olarak tanıyan ülke sayısını 13’de bıraktı.
Ziyareti Tayvan'ın demokratik değerlere olan bağlılığını dünya sahnesinde göstermek için bir fırsat olarak değerlendiren Tsai, 10 günlük ABD turuna başlamak için bugün öğleden sonra Tayvan'dan ayrıldı.
Ing-wen açıklamasında, “Demokratik Tayvan'ın özgürlük ve demokrasi değerlerini sıkı bir şekilde koruyacağını, dünyada iyilik için bir güç olarak kalacağını, iyilik döngüsünü sürdüreceğini ve demokrasinin dayanıklılığını güçlendireceğini tüm dünyaya söylemek istiyorum… Dış baskı, dünyayla ilişki kurma kararımızı engelleyemez” ifadelerini kullandı.
Tsai'nin Guatemala ve Belize'ye gitmeden önce 30 Mart'ta New York'tan geçmesi planlanıyor. 5 Nisan’da New York'ta Hudson Enstitüsü ve Los Angeles'ta Ronald Reagan Kütüphanesinin düzenlediği toplantılara katılacak Tsai'nin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesi bekleniyor.
ABD’deki transit geçişleri ziyaretin en çok takip edileceği duraklardan.
Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, Taiwan lideri Tsai Ing-wen ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasındaki olası bir görüşme durumunda, kararlı karşı önlemlerin alınacağı konusunda uyardı.
Fenglian, “Bu görüşmeye kesinlikle karşı çıkıyoruz ve buna, karşı tedbirlerle kararlı şekilde karşılık vereceğiz” diyerek, ABD’li yetkililerle temasa geçmekten kaçınması ve Tayvan'ın bağımsızlığını desteklememe konusundaki ciddi taahhüdünü yerine getirmek için somut önlemler alması gerektiğini söyledi.
Washington ve Pekin'deki üst düzey ABD'li yetkililer, Çinli mevkidaşlarına, Tayvan Devlet Başkanı’nın daha geniş uluslararası seyahati sırasında ABD genelinde transit ziyaretlerin yıllardır rutin hale geldiği konusunda güvence verdi.
Son yıllardaki bu tür resmi olmayan ziyaretlerde Tsai, Kongre üyeleri ve Tayvan diasporası ile bir araya geldi ve   Tayvan Amerikan Enstitüsü başkanı tarafından karşılandı. Enstitü, Tayvan ile resmi olmayan ilişkileri sürdüren ABD hükümeti tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen bir kuruluş.
Tsai, koronavirüs pandemisi nedeniyle uluslararası seyahati yavaşlatmadan önce 2016 ile 2019 arasında ABD’de 6 kez durdu.
Bununla birlikte, McCarthy ile planlanan toplantı, ABD'nin Tayvan'a verdiği destek, ticaret ve insan hakları meseleleri konusunda Pekin ile Washington arasında tırmanan görüş ayrılıklarının ortasında, Çin'in tepki göstereceği endişelerini artırdı.
Dönemin Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin 2022'de Tayvan'a yaptığı ziyaretin ardından Pekin, bölge üzerinde füzeler fırlattı, Tayvan Boğazı'nın orta hattı boyunca savaş gemileri konuşlandırdı ve adanın abluka altına alındığını simüle ederek askeri tatbikatlar gerçekleştirdi. Çin ayrıca ABD ile iklim müzakerelerini askıya aldı ve Pentagon ile askeri temasları kısıtladı.
McCarthy, ABD'deyken Tsai ile görüşeceğini söyledi ve destek göstermek için Tayvan'a gitme olasılığını dışlamadı.
Pekin, ABD'nin Tayvan ile resmi temasını, adanın onlarca yıllık fiili bağımsızlığını kalıcı kılmak için bir teşvik olarak görüyor.
ABD’li yetkililer, Çin'in uzun süredir belirtilen hedefine ulaşma girişiminden giderek daha fazla endişe duyuyor. İki taraf 1949'daki iç savaş sırasında ayrıldı. Pekin, ABD’li politikacıların Tsai'nin bağımsızlık yanlısı Demokrat Parti ile ayrılığı kalıcı hale getirmek için komplo kurduğunu düşünüyor.
Bu yılın başlarında ABD Başkan Joe Biden, ABD’yi geçtikten sonra bir Çin casus balonunun düşürülmesi emrini verdiğinde gerilim yükseldi. Biden yönetimi ayrıca ABD istihbaratının Çin'in Ukrayna'da devam eden savaşında Rusya'ya silah göndermeyi düşündüğünü gösterdiğini ancak Pekin'in bunu yaptığına dair henüz bir kanıt olmadığını söyledi.ABD Trump kararını bekliyor... Akıbeti ne olacak?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (çarşamba) jüri müzakerelerinin başlamasının ardından mahkeme salonundan çıktı. (Reuters)
Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (çarşamba) jüri müzakerelerinin başlamasının ardından mahkeme salonundan çıktı. (Reuters)
TT

ABD Trump kararını bekliyor... Akıbeti ne olacak?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (çarşamba) jüri müzakerelerinin başlamasının ardından mahkeme salonundan çıktı. (Reuters)
Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (çarşamba) jüri müzakerelerinin başlamasının ardından mahkeme salonundan çıktı. (Reuters)

Eski ABD Başkanı Donald Trump, New York Ceza Mahkemesi’ndeki jürinin, pornografik film oyuncusu Stormy Daniels ile yaşadığı iddia edilen kısa süreli ilişkiyi gizlemek için 2016 seçimleri sırasında iş kayıtlarında tahrifat yaptığına dair iddialarla ilgili kritik bir karar vermek üzere dün (Çarşamba) görüşmelere başlamasıyla, seleflerinin hiçbirine benzemeyen bir kader anıyla karşı karşıya.

‘Sus parası’ davasında haftalarca süren tanık çağırma ve incelemeler sunma sürecinin ardından Trump'ın kaderi, New York'tan 12 üye ve 6 yedek üyeden oluşan ve her an karar verebilecek olan jürinin elinde. ABD'nin eski başkanının cezai suçlamalarla yargılanmasıyla sonuçlanacak bu tarihi görev haftalar da sürebilir.

dferrfbfrtb
Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın dünkü (çarşamba) duruşmaya katılırken çizilmiş bir resmi (Reuters)

Trump, 2016 seçimleri sırasında gerçek adı Stephanie Clifford olan Daniels'ı susturmak için kendisine yapılan 130 bin dolarlık ödemeyi gizlemek amacıyla şirketi Trump Organization'ın kayıtlarında tahrifat yaptığı gerekçesiyle 34 suçlamayla karşı karşıya. O yıl Trump, Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı mağlup etmişti.

7 erkek ve 5 kadın

Yargıç Juan Merchan'ın 7 erkek ve 5 kadından oluşan jüriye müzakerelerle ilgili talimatlar ve usul kuralları hakkında bilgi vermesinin ardından, jüri, dün yerel saatle 11:30'dan kısa bir süre önce kararı değerlendirme sürecine başlamak üzere özel bir odaya girdi. Jürinin tartışmaları gizli olacak, ancak Yargıç Merchan'a ifadeleri yeniden dinlemek veya kanıtları görmek için not gönderebiliyorlar. Ayrıca karara varmaları ya da varamamaları halinde mahkemeyi bu şekilde bilgilendirecekler. Diğer yandan Merchan jüriye, “Buradaki kanıtları değerlendirmek benim sorumluluğum değil, bu sizin işiniz” mesajını verdi.

Manhattan'da ikamet eden ve profesyonel geçmişleri olan jüri üyeleri, Avukat Cohen ve Daniels'ın ifadeleri de dahil olmak üzere sık sık duruşmadaki ifadelerle meşgul görünüyorlardı. Birçoğu notlar aldı ve tanıkların, Manhattan savcılarının ve Trump'ın avukatlarının sorularını yanıtlamalarını dikkatle izledi.

sdfvbgrntyhumı
Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri dün (çarşamba) Manhattan'daki adliye binasının önünde toplandı. (AFP)

Trump'ın mahkûm edilebilmesi için jüri üyelerinin makul bir şüphenin ötesinde, ticari kayıtlarda tahrifat yaptığına ya da bu kayıtların yanlış girilmesine neden olduğuna ve bunu aldatma niyetiyle ve başka bir suç işleme ya da gizleme niyetiyle yaptığına kanaat getirmeleri gerekiyor. Yasaya göre, savcıların bu unsurlardan birini ya da ikisini kanıtladığını tespit edemezlerse, Trump'ı beraat ettirmeleri gerekiyor.

Savcılar, Trump'ın kampanya finansmanı yasası ihlallerini gizlemek için ticari kayıtlarda tahrifat yaptığını ve seçimi teşvik etmek veya engellemek için komplo kurduğunu iddia ederek eyalet seçim yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

‘Aşağılayıcı’ koşullar

Müzakerelerin başlamasına saatler kala Trump, dün sabah adliyeye gitmek üzere Trump Tower'dan ayrılmadan önce sosyal medya ağında duruşma, Yargıç Merchan ve eski avukatı Michael Cohen hakkında kapsamlı bir konuşma daha yayınladı.

New York Ceza Mahkemesi’ni ‘Kanguru Mahkemesi!’ olarak adlandıran Trump, Yargıç Merchan'ın, iddia edilen eylemlerinin o zamanki avukatı Cohen'in tavsiyesi üzerine gerçekleştirildiği gerekçesiyle kendisini savunmasını engellediğini iddia etti. Trump'ın avukatları Mart ayında mahkemeye bu savunmaya itibar etmeyeceklerini söylemişlerdi. Trump ayrıca, Cohen'i kastederek “Benden çalarken yakalanan evsiz adam dışında ortada bir suç yoktu!” dedi.

Anayasa uzmanları, herhangi bir mahkûmiyet kararının Trump'ın seçimlere adaylığını koymasını ya da seçilmesi halinde başkan olarak görev yapmasını engellemeyeceğini söyledi.

Herhangi bir jüri kararının oybirliğiyle alınması gerekiyor. Müzakereler sırasında, duruşmanın her dakikasında mahkeme salonunda oturan altı yedek jüri üyesi, hasta ya da başka bir şekilde müsait olmayan bir jüri üyesinin yerine geçmeleri gerekmesi ihtimaline karşı ayrı bir odada tutulacak. Böyle bir durumda, yedek jüri üyesi yerine oturduktan sonra müzakereler yeniden başlayacak.

Trump'ın olası mahkumiyeti, başkanlığa adaylığını koymasını veya seçilmesi halinde başkan olarak görev yapmasını engellemeyecek. (Anayasa uzmanları)

Trump suçlu bulunursa, New York Şehri Denetimli Serbestlik Dairesi'nin zorunlu mahkûm incelemesi de dahil olmak üzere, kendisi için ‘aşağılayıcı’ kabul edilen koşullarla karşı karşıya kalabilir. Mahkemenin denetimli serbestlik bürosu hakimler için sunum raporları hazırlıyor. Burada Trump'la kişisel geçmişi, akıl sağlığı ve mahkumiyetine yol açan koşullar hakkında mülakat yapılacak.

Hapse girecek mi?

Eski savcılar, Trump'ın davadaki herhangi bir suçlamadan suçlu bulunması halinde, New York'un ceza adaleti sisteminde hüküm giymiş suçlulara yapılan rutin muamele ve olası bir temyiz için zaman çizelgesi hakkında bilgilendirilmesi de dahil olmak üzere, Trump için olası deneyimlerin bir karışımını çizdiler. Trump'ın eski bir başkan ve 5 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin muhtemel Cumhuriyetçi adayı olması nedeniyle, cezaevine gönderilmesi halinde Gizli Servis'in kendisini nasıl koruyacağı ve ev hapsine mahkûm edilmesi halinde kampanya etkinliklerine seyahat etmesine izin verilip verilmeyeceği gibi olağanüstü hususlar da söz konusu olacak.

trhyju
Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (Çarşamba) oturumun bitiminden sonra gazetecilere seslendi. (AP)

Merchan, Trump'ın 4 Nisan 2023'te çağrılmasının ilk gününden itibaren, Trump'ın seçim kampanyasını yürütme becerisine müdahale etmekten hoşlanmadığını söylemişti. Merchan, “O ABD Başkanlığı’na aday. Açıkçası, ABD Anayasası Birinci Değişikliği hakları çok önemli” ifadelerini kullanmıştı.

Merchan, 6 Mayıs'ta olası bir hapis cezası verme konusundaki isteksizliğini dile getirmiş ve suçlu bulunması halinde Trump'ın hapsedilmesinin yükünü taşıyacak diğer kişilerle ilgili endişelerini ifade ederek hapishaneyi ‘gerçekten son çare’ olarak tanımlamıştı. “Bu cezayı uygulamak zorunda kalacak insanlar için endişeleniyorum: Mahkeme memurları, infaz koruma memurları, Gizli Servis görevlileri ve diğerleri” şeklinde konuşan Merchan, ‘hapishanenin söz konusu olmadığı’ uyarısında bulundu.

Merchan duruşma sırasında Trump'a, “Eğer gerekli ve uygunsa bunu yapacağımı anlamanızı istiyorum” dedi.

Ancak hukuk uzmanları, sabıka kaydı bulunmayan 77 yaşındaki Trump için hapis cezasının pek olası görünmediğini söyledi. E sınıfı ağır suçlar 16 aydan dört yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Trump'ın suçlu bulunması halinde belirlenecek en önemli husus, bir devlet tesisinde ya da özel bir ortamda bir tür hapis cezasıyla mı yoksa şartlı tahliye yoluyla daha az kısıtlayıcı bir deneyimle mi karşı karşıya kalacağı.