Sudan ordu liderleri güvenlik reformu çalıştayından aniden çekildi

Burhan, kapanış oturumunda yok.

Abdulfettah el-Burhan (Arşiv- Reuters)
Abdulfettah el-Burhan (Arşiv- Reuters)
TT

Sudan ordu liderleri güvenlik reformu çalıştayından aniden çekildi

Abdulfettah el-Burhan (Arşiv- Reuters)
Abdulfettah el-Burhan (Arşiv- Reuters)

Sudan ordusu temsilcileri, sürpriz bir hareketle siyasi sürecin son aşamasının son konusu olan nihai tavsiyelerin okunmasına ilişkin kapanış oturumundan birkaç saat önce güvenlik ve askeri reform çalıştayından çekildi.
Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan kapanış oturumuna katılmadı.
Geri çekilmenin nedenlerinden birinin, ordunun tavsiye eksikliğine itiraz etmesi ve tavsiyelerin Hızlı Destek Kuvvetleri’nin birleşik orduya entegrasyonuna ilişkin planlama süreçlerini içermemesi olduğu yaygın olarak bildiriliyor.
Kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Polis ve Genel İstihbarat Teşkilatı temsilcilerinin de çalıştaydan çekildiğini söyledi.
Siyasi sürecin resmi sözcüsü Halid Ömer Yusuf, düzenlediği basın toplantısında, çalıştayın, güvenlik ve askeri kurumların reform, entegrasyon ve modernizasyon süreçlerine ilişkin mutabık kalınan algıların temellerini ve ilkelerini demokratik geçişi güçlendirecek şekilde geliştirmek amacıyla, güvenlik ve askeri reformu hedeflediğini söyledi.
Yusuf, çalıştayda kanunlar, yapılar, askeri doktrin, ordu ve kuvvetlerin çokluğu ve düzenli kuvvetlerin partizan siyasi eylemden ve izole rejimin unsurlarından arındırılmasına ilişkin reform süreçlerinin tüm boyutlarıyla ele alındığını belirtti.
“Çalıştayda, güvenlik ve askeri reform alanında ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından küresel deneyimler ve karşılaştırmalar üzerine 5 bildiri sunuldu” diyen sözcü, sivil ve askeri personelden oluşan ihtisas komitelerinin, nihai anlaşmaya dahil edilecek ve kamuoyu için yayınlanacak ayrıntılı tavsiyelerin genel ve nihai teknik formülasyonları üzerindeki tartışmaları sürdüreceğine dikkat çekti.
Yusuf, çalıştayda gerçekleştirilen tartışmaların, sivil ve askeri taraflar arasında tam olarak üzerinde anlaşmaya varılan güvenlik ve askeri sektör reformuna yönelik ilkeler ve esaslar belgesine dayandığını belirtti. 15 Mart’ta imzalanan belge, önemli reform, entegrasyon ve modernizasyon sorunlarının çözümü için temelleri attı.
Öte yandan Ulusal Ümmet Partisi Başkanı Fadlallah Barmah Nasır, uluslararası ve bölgesel toplumun ülkedeki siyasi krizin çözümüne katkıda bulunmadaki büyük rolüne övgüde bulunarak, işlerin iyi gittiğini ve durumun daha iyiye doğru ilerlediğini söyledi.
Aynı şekilde Afrika Misyonu Başkanı Muhammed Beliş, çalıştaya katılan askeri ve sivil liderleri takdir ederken, açılış oturumu sırasında askeri liderliğin, seçilmiş yetkililere karşı sorumlu profesyonel bir güvenlik sektörü oluşturmaya yönelik açık bir taahhütte bulunduğunu vurguladı.
Beliş, çalıştayın sonuçlanmasının, zor ve hassas bir konuyu ele alma konusundaki bu kararlılığın somut bir göstergesi olduğunu ve güçlerin entegrasyonu konusunun geçiş sürecinde çetrefilli bir konu ancak bunun gerekli olduğunu dile getirdi.
Üçlü mekanizma adına konuşan Beliş, Sudan’ın daha fazla bölünmeye ihtiyacı olmadığını, bunun yerine Sudan’ın birliğini, sınırlarını ve istikrarını güvence altına almak için güçlü askeri yapılanmaya bağlı kalması gerektiğini söylerken, askeri ve güvenlik reformu yokluğunda bu sektörlerin performansının zayıf olacağını vurguladı.
Sudanlı tarafların tek bir profesyonel orduya ulaşmak için reform ve entegrasyon adımlarını taahhüt etmesinin takdire şayan bir konu olduğunu ifade eden yetkili, mekanizmanın bu adımlara destek verdiğini açıkladı.
Muhammed Beliş, güvenlik sektörü reformunun Sudanlıların ihtiyaç duyduğu güvenlik yapılarını belirlemek için ulusal bir süreç olması gerektiğini ve Sudan’ın uluslararası uzmanlıktan yararlanmasını sağlamak için uluslararası toplumla bir ortaklık olabileceğini vurguladı.
Üçlü Mekanizma’nın Sözcüsü Muhammed Beliş, uluslararası toplumun Sudanlılar tarafından kabul edilir bir şekilde katılmaya hazır olduğunu belirtti.
Çalıştaya, düzenli güçler (ordu, çevik kuvvetler, polis ve Genel İstihbarat Teşkilatı), siyasi çerçeve anlaşmasını imzalayanlar, silahlı mücadele hareketleri, çerçeveye taraf olmayan siyasi partiler ve gruplar arasında yer alan siyasi liderlerden olmak üzere 300 kişi katıldı.
Sudanlı sivil ve askeri taraflar, nihaî anlaşmayı gelecek nisan ayında imzalama, aynı ayın 6’sında geçiş anayasa taslağını imzalayarak 11 Nisan’da geçiş otoritesini oluşturmaya başlama konularında mutabık kalmıştı.Hamas, Netanyahu'yu Gazze'deki ateşkes girişimlerini kasten engellemekle suçladı

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
TT

Hamas, Netanyahu'yu Gazze'deki ateşkes girişimlerini kasten engellemekle suçladı

Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)
Hamas Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniye ve İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, Gazze'deki ateşkes teklifini görüşüyor (Reuters)

Gazze Şeridi'nde devam eden savaşı durdurmak için ateşkese varma girişimleri 250 gündür sekteye uğrayan Hamas hareketi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'a İsrail'e baskı yapması çağrısında bulundu.

Hamas yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes ve tutukluların serbest bırakılması önerisini olumlu ve sorumlu bir şekilde karşıladığını belirtirken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu kasıtlı olarak savaşı durdurmaya karşı çıkmakla suçladı.

Barışı sağlama çabaların arabuluculuk yapan Mısır ve Katar, 37.000'den fazla kişinin ölümüne, 85.000'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan mevcut savaşı durdurmak için Biden'ın teklifine Hamas'tan dün akşam (Salı) cevap aldıklarını duyurdu.

Katar ve ABD Dışişleri Bakanları Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani ve Anthony Blinken’ın dün (Çarşamba) Doha'da düzenlediği basın toplantısında Blinken, savaşın durdurulamamasından Hamas'ın sorumlu olduğunu belirtti.

Ancak Hamas, ABD'li bakanın sözlerini "İsrail'i aklama ve Gazze'deki ateşkesin bozulmasından sorumlu tutmama girişimi" olarak değerlendirdi.

Hamas, "Son öneriyi ve ateşkese varılması ile tutukluların serbest bırakılması yönündeki tüm önerileri olumlu ve sorumlu bir şekilde ele aldık. Blinken, İsrail'in son ateşkes önerisini onayladığından bahsetmeye devam ediyor, ancak İsrail'in net bir onayını duymadık" ifadelerini kullandı.

Hamas’ın açıklamasında, ABD politikalarının İsrail'e "ABD'nin siyasi ve askeri koruması altında" suç olarak nitelendirdiği şeyi tamamlama fırsatı verdiğine işaret edildi ve "Blinken, öldürme ve yok etme misyonunu tamamlamaya kararlı olan İsrail'e baskı yapmalıdır" ifadeleri yer aldı.