George Washington’tan Trump’a kadar eski ABD başkanların karıştığı 15 skandal

George Washington
George Washington
TT

George Washington’tan Trump’a kadar eski ABD başkanların karıştığı 15 skandal

George Washington
George Washington

Tarihi bir emsalde, New York jürisi porno yıldızı Stormy Daniels’e 2016 seçimlerinden önce ödenen 130 bin dolarlık ‘sus payıyla’ ilgili davada eski Başkan Donald Trump’ı suçladı ve böylece Trump ABD tarihinde suçlamalarla itham edilen ilk ABD başkanı oldu.
Trump’ın, önümüzdeki Salı günü ilk kez mahkeme huzuruna çıkması bekleniyor.
Mahkemede, Trump’ın masum veya suçlu olduğu yönünde ne karar verileceği henüz bilinmese de, Beyaz Saray daha önce de benzer skandallara sahne oldu.
Oval Ofis’i elinde tutan başkanlardan yaklaşık üçte biri (46 tanesi), cinsel suistimalle, ilişki iddiasıyla ya da evlilik dışı çocuk sahibi olmakla suçlandı.
Trump’ın hikayesinin yanı sıra ABD eski Başkanı George Washington döneminden günümüze kadar başkanlık tarihinde yaşanan 15 skandal şunlar;

George Washington
Ülkenin ilk başkanı olan Washington’un, Virginia’da ailesi için çalışan Venüs adında bir kadından çocuk sahibi olduğu iddia edildi.
The New York Times gazetesinde 1999’da yer alan habere göre, Venüs’ün torunları, Washington’ın soyundan geldiklerini kanıtlamak için DNA testi yaptırmak istedi.

Thomas Jefferson
ABD’nin üçüncü başkanı Jefferson da görevdeki ilk döneminde bir köle olan Sally Hemings'ten çocuk sahibi olmakla suçlandı.
1998’de yapılan bir DNA testi, Hemings’in iki torununu Jefferson ile ilişkilendirdi.

Andrew Jackson
Jackson, Rachel Donelson Robards ile evliliği nedeniyle eleştirildi. Çünkü, Rachel Jackson'la evlendiğinde ilk kocasından yasal olarak boşanmamıştı ve zina yapmakla suçlandılar.

William Henry Harrison
Tarihin en kısa başkanlık dönemini geçiren, sadece 32 gün görevde kalan Harrison’un kölelerinden biri olan Dilsia ile ilişkisi olduğuna inanılıyor.
Eski başkanın, Dilsia’dan altı çocuğu olduğu iddia edildi.

John Tyler
Washington Post’a göre, Harrison'ın ölümünden sonra yerine geçen Tyler, Virginia’daki kölelerinden birinin babası olmakla suçlandı. 

James Garfield
Kısa ömürlü bir başkan olan Garfield’ın, 1862’de İç Savaş’ta generalken evlilik dışı bir ilişki yaşadığı iddia edildi.

Grover Cleveland
Oval Ofis’te art arda iki dönem görev yapan Cleveland, Beyaz Saray için yaptığı ilk kampanya sırasında bir skandalla karşılaştı.
Buffalo Evening Telegraph gazetesine göre, Cleveland başkanlığa aday olmadan 10 yıl önce  Maria Halpin adlı bir kadından çocuğu oldu.
Çocuk başka bir aile tarafından evlat edinilirken, Halpin bir psikiyatri merkezine gönderildi.
Halpin, Cleveland ile olan ilişkisinin rızaya dayalı olmadığını söyleyerek tecavüze uğradığını iddia etti.
Cleveland ise bu iddiaları yalanladı ve başkanlığı kazandı. O sırada başkanlık kampanyasını ilişkinin evliliğinden önce gerçekleştiğini söyleyerek savundu.

Warren Harding
ABD’nin 29. başkanı olan Harding’in, görevdeyken sekreter Nan Britton ile bir ilişki yaşadığı ve ondan bir çocuğu olduğuna inanılıyor.
Harding, görev süresi sona ermeden önce hayatını kaybetti. 1923’te öldüğünde, karısı Florence’ın onu zehirlediği söylendi.
Yakın zamanda yapılan bir DNA testi, Britton’ın kızı Elizabeth Ann Blaesing’in gerçekten de Harding’in biyolojik çocuğu olduğunu gösterdi.

Franklin Roosevelt
BuzzFeed’e göre, Roosevelt’in eşi Eleanor’un sekreteri Lucy Mercer ile uzun süreli bir ilişkisi vardı.
Eleanor, Roosevelt’in çantasında Mercer’den gelen aşk mektuplarını buldu. Eleanor daha sonra kocasına boşanma teklif etti. Ancak Roosevelt’in Mercer’den uzak duracağına söz vermesi üzerine evliliklerine devam ettiler.

Dwight Eisenhower
Eisenhower’ın başkanlığı öncesinde, henüz Tümgeneral iken kadın şoförü Kay Summersby ile uzun bir ilişkisi vardı.
Eski Başkan Harry Truman’ın bir yazara anlattığına göre, Eisenhower, 1945’te General George Marshall’dan Summersby ile evlenmek amacıyla eşinden boşanmak için izin istedi, ancak bu reddedildi.

John F. Kennedy
Kennedy, özellikle film yıldızı Marilyn Monroe ile olan ilişkisi hakkında bir dizi yankı uyandıran söylentiye maruz kaldı.

Lyndon Johnson
BuzzFeed’e göre, Johnson’ın, Madeline Brown ile 21 yıla yayılan bir ilişki de dahil olmak üzere bir dizi ilişkisi olduğu biliniyor.
Johnson’ın biyografi yazarına göre, insanlar Kennedy’nin birçok ilişkisi olduğundan bahsettiğinde, Johnson masaya vurup, Kennedy’den daha fazla ilişkisi olduğunu söylerdi.

George Bush
Bush, biri 1960’lı yıllarda, ikincisi ise yönetimi sırasında Beyaz Saray çalışanı olan kadınlar başkan ile ilişkileri olduklarını iddia etti. Ancak eski başkan bu iddiaları reddetti.

Bill Clinton
Clinton’ın kadınlarla ilişkileri ve kendisine yönelik cinsel suistimal iddiaları, Trump’tan önce yakın geçmişte en çok ses getiren skandallardan biriydi.
Paula Jones, Gennifer Flowers, Kathleen Willey, Elizabeth Ward Gracen ve Juanita Broaddrick isimli kadınlar Clinton’a karşı cinsel suistimal suçlamaları yöneltmiş olsa da, en yüksek profilli skandal, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile olan ilişkisiydi.

George W. Bush
BuzzFeed’e göre, George W. Bush, intihar eden Teksaslı bir kadına tecavüz etmekle suçlandı.
Ayrıca eski bir striptizci Tammy Phillips ile 1999’da sona eren 18 aylık bir ilişki yaşadığı da iddia edildi.Hindistan'ın doğusunda yolcu ve yük trenlerinin çarpışması sonucu 15 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde iki trenin çarpışmasının ardından kurtarma ekipleri çalışıyor. (AP)
Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde iki trenin çarpışmasının ardından kurtarma ekipleri çalışıyor. (AP)
TT

Hindistan'ın doğusunda yolcu ve yük trenlerinin çarpışması sonucu 15 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde iki trenin çarpışmasının ardından kurtarma ekipleri çalışıyor. (AP)
Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinde iki trenin çarpışmasının ardından kurtarma ekipleri çalışıyor. (AP)

Bir polis yetkilisi, bugün (Pazartesi) Hindistan'ın doğusundaki Batı Bengal eyaletinde bir yük treninin yolcu treniyle çarpışması sonucu en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin yaralandığını söyledi. Kurtarma ekipleri trende mahsur kaldığı düşünülen yolcuları kurtarmak için çalışmalarını sürdürürken medya kuruluşları, yük treninin bir vagonunun neredeyse dikey bir konuma geldiğini gösteren görüntüleri yayınladı.

xcfdvgbh
Hindistan'da tren kazaları sıklıkla yaşanıyor. (AP)

Batı Bengal Eyalet Başkanı Mamata Banerjee, Darjeeling bölgesinde bir yük treni ile yolcu treni arasında çarpışma olduğunu bildirdi. Banerjee, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, “Darjeeling'deki trajik tren kazasını öğrendiğimde şok oldum, ayrıntıları bekliyorum” ifadesini kullandı.

rtb
Hindistan dünyanın en büyük demiryolu ağlarından birine sahip (AP)

Banerjee, “Kurtarma operasyonlarını yürütmek ve tıbbi yardım sağlamak üzere bölgeye doktorlar, ambulanslar ve yardım ekipleri gönderildi” dedi.

Dünyanın en büyük demiryolu ağlarından birine sahip olan Hindistan'da tren kazaları sıklıkla yaşanıyor.

1981 yılında bir tren Bihar eyaletindeki bir köprüden geçerken raydan çıkmış ve yaklaşık 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl Haziran ayında Orissa eyaletinde üç trenin çarpışması sonucu yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan son yıllarda demiryolu ağını modern istasyonlar ve elektronik sinyalizasyon sistemleri ile modernize etmek için büyük miktarlarda yatırım yaptı.