Barack Obama: Çocukken bir uçuş görevlisine aşık oldum

Eski ABD Başkanı, bu hikayeyi Avustralya turu sırasında paylaştı

Eski ABD Başkanı Barack Obama (Reuters)
Eski ABD Başkanı Barack Obama (Reuters)
TT

Barack Obama: Çocukken bir uçuş görevlisine aşık oldum

Eski ABD Başkanı Barack Obama (Reuters)
Eski ABD Başkanı Barack Obama (Reuters)

Barack Obama, çocukken yaptığı bir yolculukta bir uçuş görevlisine aşık olduğunu açıkladı.
Eski ABD Başkanı bunu, bu hafta Avustralya'da konuşmalar yapacağı turunun ilk gecesinde açıkladı.
Salı günü Sidney'de düzenlenen Başkan Obama'yla Bir Akşam adlı etkinlikte 44. ABD Başkanı, küçük bir çocukken Qantas'ın bir kabin görevlisine vurulduğunu açıkladı.
Anekdotunu 9 bin kişilik bir dinleyici kitlesiyle paylaşan Obama, "Annemin o zamanlar yaşadığı Endonezya'dan, Hawaii'deki büyükannem ve büyükbabama giderken tek başıma seyahat ediyordum" dedi.
Bu yolculuğu tek başına yaptığında henüz 8 yaşında olduğunu belirten Obama şöyle ekledi: 
"Aktarma uçuşu için bir gün boyunca durmak zorunda kaldık ve Qantas hostesi bana çok iyi baktı."
Obama, kendisiyle ilgilenmekle görevli kabin görevlisinin yolculuk boyunca kendisine Coca-Cola ve çizgi roman vererek sevgisini kazandığını söyledi.
Eski ABD Başkanı, "Ona çok aşık oldum" diye itiraf etti.
"Tek başıma seyahat ederken kendimi çok sofistike, çok dünyevi hissettim ve Sidney'le kurduğum ilk ilişki bu oldu" diyen Obama, bunun sonucunda Avustralya seyahatlerine karşı hâlâ bir zaafı olduğunu da sözlerine ekledi.
Obama sözlerini şöyle tamamladı:
"Ve her gelişimde daha da iyi olmaya devam ediyor."
Etkinlik, Obama'nın konuşma turuna katılmak üzere Sidney'deki Uluslararası Kongre Merkezi'ne girmek için kuyruğa girenlerin yoğunluğundan dolayı 20 dakika gecikti.
Nihayetinde, Stevie Wonder'ın bir parçası eşliğinde sahneye çıktığında kalabalık Obama'yı ayakta alkışladı.
Avustralya'nın eski Dışişleri Bakanı Julie Bishop'un sunduğu etkinlikte ikili, Obama'nın Beyaz Saray'da geçirdiği döneme ilişkin siyasi meseleleri ve hikayeleri konuştu.
Obama, biletleri tükenen turunun ikinci gecesi için dün Melbourne'e gitti.Elon Musk yanıtladı: Mars kolonisi, onun spermiyle mi tohumlanacak?

SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
TT

Elon Musk yanıtladı: Mars kolonisi, onun spermiyle mi tohumlanacak?

SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)
SpaceX'in patronu Elon Musk'a göre ilk Mars kolonilerinde "cam kubbelerde yaşam" söz konusu olacak (NASA)

Elon Musk, Mars'ta bir koloniyi tohumlamak için spermini kullanmayı planladığı iddiasını yalanladı.

New York Times'ın haberine göre, SpaceX kurucusu çalışanlarına Kızıl Gezegen'de, 2050'ye kadar ulaşmayı umduğu kalıcı insan nüfusunun oluşturulmasına katkı sağlamak için spermini bağışlayacağını söylemiş.

Haber, "Musk'ın yorumlarına aşina iki kişiyi" alıntılayarak 53 yaşındaki Musk'ın, Mars'taki sert koşullara dayanabilecek yaşam alanları ve uzay elbiseleri tasarlanması için bir görev ekibi kurduğunu öne sürdü. Ayrı bir görev ekibi de Mars'ta insanların üreyip üreyemeyeceğini araştırmak için kurulmuş.

Teknoloji milyarderi perşembe akşamı X'teki (eski adıyla Twitter) paylaşımında iddiaları yalanladı.

Ağlayarak gülen yüz emojisi koyarak "bir anlam ifade eder mi bilmem ama 'spermlerimi gönüllü yazdırmadım' " yazdı.  

SpaceX'teki kimse Mars şehri için çalışmak üzere görevlendirilmedi. Görevlendirilmeyi isteyenler olduğunda ilk başta oraya ulaşmaya odaklanmamız gerektiğini söyledim.

SpaceX'in Mars hedeflerinin anahtarı, halen şirketin Boca Chica Teksas'ta, Starbase tesisinde geliştirilme aşamasındaki yeni nesil Starship roketi.  

Uzay aracı en son testinde başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatılıp Hint Okyanusu'na inmişti. Musk gelecek haftalarda, SpaceX'in ilk aşama güçlendirici roketi Super Heavy'yi fırlatma kulesinde "yakalama" girişimini görebileceğimiz başka bir test daha olabileceğini söyledi.

Temmuzun sonlarında bunu denemeyi planlıyoruz!

SpaceX, Güneş Sistemi'nde mürettebat ve kargo taşıyabilecek bir Starship filosu inşa etmeyi planlıyor ama Mars'ı kolonileştirmekteki en büyük zorluk, taşıma olmayabilir.

Geçmişteki çalışmalar uzaya dondurarak kurutulmuş sperm göndermenin mümkün olduğunu göstermişti ama NASA bilim insanları düşük yerçekimli bir ortamda insanların hamile kalıp kalamadığına dair bir araştırma bulunmadığının altını çizmişti.

Mars'ın yerçekimi Dünya'nınkinin yalnızca yüzde 38'i kadar, bu da embriyonun veya fetüsün gelişimini ve çocuğun büyümesini de etkileyebilir.  

Geçen ay başka bir çalışma, bir ayın sonunda insan ve fare numuneleri böbreklerinde küçülme belirtilerine rastlayarak, uzun süreli uzay yolculuğunun astronotların böbrek yapısını etkileyebileceğini tespit etmişti.

Mars'a yolculuk yaklaşık 9 ay sürecektir, bu da astronotların uzun vadeli sağlık sorunlarından korunmak için yolculuk sırasında araçta bulunan diyaliz makinelerine bağlanmaları gerektiği anlamına gelebilir.
Independent Türkçe