Zelenskiy: Rusya’nın BMGK dönem başkanlığı BM’nin ‘tamamen iflas ettiğini’ gösteriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (EPA)
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (EPA)
TT

Zelenskiy: Rusya’nın BMGK dönem başkanlığı BM’nin ‘tamamen iflas ettiğini’ gösteriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (EPA)
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy (EPA)

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını üstlenmesinin saçma olduğunu söyleyerek, bunun kurumun ‘tamamen iflas ettiğini’ gösterdiğini vurguladı.
Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, “Rusya, BMGK’ya başkanlık ediyor. Bu tür kurumların tamamen iflas ettiğini kanıtlayan herhangi bir şey hayal etmek zor” dedi.
Rusya’nın uygulamadığı hiçbir terör biçimi kalmadığını dile getiren Zelenskiy, zulüm işleyen devletlerin uluslararası kurumları etkilememesi için BMGK da dahil olmak üzere küresel kurumların reforme edilmesi gerektiğini ekledi.
Zelenskiy, “Açıkça gecikmiş olan bu reform, bir terör devletinin dünyayı yok etmesini önlemeyi içeriyor. Teröristler kaybetmeli, terörden sorumlu tutulmalı ve hiçbir yere başkanlık etmemelidir” dedi.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise, Rusya’nın BMGK dönem başkanlığının, ‘uluslararası toplumun suratına atılmış bir tokat’ olduğunu söyledi.
Kuleba ayrıca, konseyin mevcut üyelerini, Rusya’nın bu başkanlığı kötüye kullanma girişimlerine karşı koymaya çağırdı.
Ancak bu eleştirilere rağmen, Moskova bu ay Mozambik’ten sonra BM heyetine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık edeceğini bildirdi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi;
“Rusya’nın dönem başkanlığının bir diğer önemli etkinliği, BMGK’da ‘Birleşmiş Milletler Antlaşması ilkelerinin korunması yoluyla etkili çok taraflılık’ konulu üst düzey bir açık tartışma olacak. Bu toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlık edecek.”
Zaharova, Lavrov’un 25 Nisan’da Ortadoğu konulu bir tartışma oturumuna da başkanlık etmeyi planladığını da kaydetti.
Kiev’in diplomatik destekçilerinden, özellikle ABD’den konuya ilişkin yanıt gecikmedi.
Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Moskova’nın konseydeki koltuğunu dezenformasyon yaymak ve Ukrayna’daki eylemlerini haklı göstermek için kullanmaya devam etmesini beklediğini söyledi.
Sözcü, “Birleşmiş Milletler Antlaşması’nı yüzsüzce ihlal eden ve komşusunu işgal eden bir ülkenin BMGK’da yeri yoktur” diye ekledi.
Ukrayna’yı güçlü bir şekilde destekleyen üç Baltık ülkesi de Rusya'nın BMGK dönem başkanlığını üstlenmesini ‘1 Nisan şakası’ olarak değerlendirdi.
Rusya başkanlığındaki BMGK’nın ilk toplantısı Pazartesi sabahı yapılacak. Ancak yalnızca bu ayın çalışma programıyla ilgili olağan kapalı tartışmaları içerecek. Toplantıyı, her zamanki gibi, bu organın yeni başkanı Rusya Büyükelçisi Vasily Nebenzia’nin bir basın toplantısı izleyecek.Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
TT

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna'daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez "savaş öncesi döneme" girdiğini söyledi.

Tusk, Avrupa gazetelerinin en büyük ittifakını içeren “LENA” medya ağına verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Savaş artık geçmişte kalan bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici olan şey, herhangi bir senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik."

Tusk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum, ancak yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum, bu, her geçen gün daha da netleşiyor."

Rusya'nın iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmesi Avrupalı ​​liderlerin savaş sonrasındaki istikrarlı barış duygusunu sarstı ve birçok Avrupa ülkesini Kiev'e ve güçleri için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için üretimlerini hızlandırmaya yöneltti.

Ülkesi komşu Ukrayna'nın en önde gelen destekçilerinden biri olan eski Avrupa Konseyi başkanı Cuma günü, Kiev'in savaşı kaybetmesi halinde Avrupa'da kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

Kıtanın endişelerinin başında, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, özellikle NATO'ya yönelik bilinen şüpheci duruşunun ardından Beyaz Saray'a dönme olasılığı da etkili oluyor.

Tusk verdiği röportajda, "Misyonumuz, Amerikan başkanının kim olduğuna bakılmaksızın transatlantik ilişkilerini güçlendirmektir" ifadelerini kullandı.