Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Putin'in en çok korktuğu kişi Hillary Clinton

Pelosi, Demokrat meslektaşının Putin konusundaki "netliği ve duruşunun", Rusya Devlet Başkanı'nın en çok korkutuğu kişi olmasına yol açtığını söyledi

(J. Scott Applewhite/AP)
(J. Scott Applewhite/AP)
TT

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Putin'in en çok korktuğu kişi Hillary Clinton

(J. Scott Applewhite/AP)
(J. Scott Applewhite/AP)

Nancy Pelosi'ye göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en çok Hillary Clinton'dan korkuyor.
Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, Putin'in, Clinton'ın 2016 seçim kampanyasına Amerikan demokrasisini desteklediği için müdahale ettiğini iddia etti.
Bu yorumları Pelosi, pazartesi günü Columbia Uluslararası ve Halkla İlişkiler Okulu'nda "küresel siyaset, ulusal güvenlik ve demokrasinin gerilemesi" üzerine konuşurken yaptı.
The Independent'ta yer alan habere göre Pelosi, "[Putin'in] arkasına dönüp yasadışı yollarla kampanyasında Clinton'a karşı çıkmasını sağlayan şey onun netliği ve duruşuydu" dedi.
"Vladimir Putin demokrasimize müdahale etti çünkü Hillary Clinton, Rusya'daki demokrasi eksikliği açısından en çok korktuğu kişiydi."
Clinton daha önce Pelosi'ye övgüler yağdırmıştı.
Eski ABD başkan adayı ve Dışişleri Bakanı, geçen yıl CNN'e yaptığı açıklamada Pelosi'nin ABD siyasetindeki "en cesur" kadın olduğunu ve kendi değerleriyle idealleri için mücadele ettiğini söylemişti.
"Nancy Pelosi'nin halihazırda siyasetteki en cesur kadın olduğunu düşünüyorum."
Clinton onu, hayatını kaybetmiş Kraliçe II. Elizabeth'le de kıyaslamıştı.
Eski Dışişleri Bakanı, "O her türlü kargaşa ve zorluk içinde (bir benzetme yapmak gerekirse Kraliçe gibi) her gün uyanıp o yüksek topuklu ayakkabılarıyla kıyafetlerini giyip kuvvetle inandığı değerler ve idealler için mücadele etmenin ne demek olduğunu gösterdi" demişti.
Clinton, kısa süre önce Columbia Üniversitesi'ne küresel ilişkiler alanında profesör ve bir projenin başkanı olarak katıldı.
Barack Obama yönetiminde görev yapan Clinton, Rusya'nın seçimlere müdahalesine ilişkin bir soruşturmaya yol açan 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump'a karşı adaylığını koymuştu.
Clinton, seçim gününe iki haftadan az süre kala anketlerde açık ara önde olmasına rağmen Trump'a karşı kaybetmişti.
Başkanlık seçimlerinin ve sonrasında ortaya çıkan müdahale iddialarının ardından ABD istihbarat kurumları, Rus firmalarının en az 21 eyalette seçmen kayıt sistemlerini hedef aldığı ve seçmenlerin kişisel bilgilerini çalarak hem Demokrat yetkililer hem de Clinton için olumsuz propaganda yaptığı sonucuna varmıştı.
Putin'i öven Trump, Rusya Devlet Başkanı'nın seçim sürecine müdahale ettiği yönündeki iddialarla ilgili şüphelerini dile getirmişti. Trump 2018'de Reuters'a, "İstihbaratçılarıma büyük güven duyuyorum ama size şunu söyleyeyim ki Başkan Putin bugün iddiaları son derece güçlü ve kuvvetli bir şekilde reddedetti" demişti.Biden Trump'a suikast girişiminin ardından birlik çağrısında bulundu

ABD Başkanı Joe Biden (AP)
ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Biden Trump'a suikast girişiminin ardından birlik çağrısında bulundu

ABD Başkanı Joe Biden (AP)
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

ABD Başkanı Joe Biden dün (Pazar) yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi rakibi eski Başkan Donald Trump'a yönelik suikast girişimini kınadı ve Trump'ın olayda aldığı yaraların iyileşmesinden dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, birkaç saat içinde Amerikan halkına birlik ihtiyacı konusunda sesleneceğini belirtti.

Reuters'in haberine göre Biden, Trump'ın Pensilvanya'daki seçim mitingi sırasında neler olduğunu öğrenmek için bir soruşturma emri verdiğini söyledi.

Biden, "Amerika'da bu tür şiddete ya da başka herhangi bir şiddete yer yoktur. Suikast girişimi savunduğumuz her şeye aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Biden, Trump ile "kısa ama iyi bir konuşma" yaptığını kaydetti. Ayrıca Trump'ın hayatına kastedilen Pensilvanya'daki seçim mitingi sırasındaki güvenlik düzenlemelerinin bağımsız bir şekilde gözden geçirileceğini duyurdu.

Trump'a yönelik başarısız suikast girişimi, ABD içinde ve dışında şok dalgalarına ve siyasi bir depreme yol açtı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre FBI tarafından Thomas Matthew Crooks olarak tanımlanan 20'li yaşlardaki silahlı saldırgan, Pensilvanya'nın Butler ilçesinde düzenlenen miting sırasında eski başkanı vurdu. Yetkililer genç adamın öldüğünü, iki katılımcının hayatını kaybettiğini ve iki kişinin de ağır yaralandığını açıkladı.