Yaşlıların sosyal medyaya ilgisi artıyor: ‘Artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duymuyorlar’

Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
TT

Yaşlıların sosyal medyaya ilgisi artıyor: ‘Artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duymuyorlar’

Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)
Eriko Rishko fiziksel egzersizler yapıyor (Eriko Rishko’nun sosyal medya hesabı)

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, yaşlı insanlar bir sosyal platformda önceki düşünceleri ortadan kaldıran komik videolar yayınlıyor.
TikTok’ta Dolly Broadway adını kullanan 89 yaşındaki Dolores, 2,4 milyon takipçisine komik videolar paylaşarak hayatının en güzel günlerini yaşıyor.
Hiçbir şey, ABBA grubunun şarkılarıyla dans eden bu yaşlı kadını durduramıyor.
Sosyolog ve yaşlanma uzmanı Serge Guerin, “Bugünün yaşının artık eskisi ile hiçbir ilgisi yok. Yaşlılar artık sadece ilaca ve sessizliğe ihtiyaç duyan insanlar değil, aynı zamanda ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Sosyal medyayı çok iyi kullanıyorlar” dedi.
Amerikan Pew Araştırma Enstitüsü’ne göre, sosyal platformlarda yaşlı Amerikalı (65 yaş üstü) kullanıcılarının oranı 2010’da yalnızca yüzde 10 iken, 2021’de yüzde 45 oldu.
Avrupa’dan Atlantik’e kadar geriatrik etkileyicilerin artan sayısı bunu doğruluyor.
Bunlar arasında 1,3 milyon takipçisi olan fitness tutkunu 83 yaşındaki Alman Eriko Rishko, komik videolar yayınlayan Fransız Studio Danielle ve yaşlanmayla başa çıkan 72 yaşındaki güzellik uzmanı Nicole Tonnelle Outubeuse yer alıyor.
Danielle, YouTube ve Instagram uygulamalarında oldukça aktif. Altı ay önce TikTok dünyasına da giren Danielle için pek çok kişi ‘bu yaşlı kadının bu uygulamada ne işi var’ sorusunu yöneltti. Çünkü ABD’nin aksine Fransa’da sosyal medya kullanan yaşlıların sayısı oldukça düşük.
Bugün yaklaşık 140 bin takipçisi olan Nicole, kendi yaşıtlarına makyaj derslerinden giyinmeye kadar çeşitli konularda ipuçları veriyor. Bu aktivite aynı zamanda birkaç ücretli ortaklık sayesinde maddi kazanç elde etmesini sağlıyor. Ayrıca yaşlıların sosyal medyada bulunma hakkı konusunu da vurguluyor.TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Amerikan televizyon devi NBC, Premier Lig'de sezonun açılış hafta sonundaki maçların Birleşik Devletler'de oynanmasını istiyor. Bu talep, üst düzey maçların İngiltere dışında oynanmasına yönelik teklif yeniden sunulurken geldi.

NBC, Premier Lig'in Amerika'daki yayın ortağı ve İngiltere'nin en üst ligiyle yaptığı 6 sezonluk 2 milyar sterlin (yaklaşık 81,2 milyar TL) değerindeki son TV anlaşması, Birleşik Krallık dışındaki en büyük anlaşma.

Premier Lig'in CEO'su Richard Masters geçen hafta yaptığı açıklamada maçların Amerika'da oynanması için "kapının aralık göründüğünü" ancak halihazırda böyle bir planın olmadığını söylemişti.

Bu açıklama, LaLiga'nın 2018'de Miami'de Barcelona ve Girona arasında bir maç düzenleme teklifi üzerine FIFA'nın İspanyol ligine açtığı davayı geri çekmesinin ardından geldi.

Premier Lig, "39'uncu maç" diye adlandırılan fikstürü 2008'de onaylamaya çalışmış ancak taraftarların sert tepkisi ve FIFA'nın muhalefeti üzerine planlar rafa kaldırılmıştı.

Ancak futbolun yönetim organının muhalefeti yumuşuyor gibi görünüyor ve 2013'te Premier Lig'in yayın haklarını ilk kez satın alan NBC Sports'un üst düzey bir yöneticisi, maçların ABD'de oynanması  için yeniden "baskı" yapılacağını söyledi.

NBC Sports'un satın alma ve ortaklıklar başkanı Jon Miller, The Athletic'e, "Gelecekte bir noktada, açılış hafta sonunda birkaç Premier Lig maçının sezonu buradaki büyük stadyumlarda açtığını görmeyi çok isterim" diye konuştu.

Ve bunun için bastırmaya devam edeceğimizi biliyorum çünkü burada normal sezon maçlarını görmek isteyen bir Amerikan seyircisi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sırada, maçları mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere Premier Lig'le birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Futbol Taraftarları Derneği bu yorumlara sert tepki gösterdi ve Twitter/X'te bir açıklama yayımladı: 

2008'de 39. Maçı yendik ve herhangi bir yeniden canlandırma girişimine tam gaz, iki ayağımız yerden kesik, kramponlarımız dize girecek şekilde saldıracağız.

İspanya LaLiga Başkanı Javier Tebas, İspanya'nın en üst düzey liginde 2025-26 sezonundan itibaren maçların Birleşik Devletler'de oynanabileceğini söylemişti.

Independent Türkçe