Bir Suudi önerisi olarak Washington'ın önüne sürülen 'Aramco Nükleer'

Bir Suudi önerisi olarak Washington'ın önüne sürülen "Aramco Nükleer"

Bir Suudi önerisi olarak Washington'ın önüne sürülen 'Aramco Nükleer'
TT

Bir Suudi önerisi olarak Washington'ın önüne sürülen 'Aramco Nükleer'

Bir Suudi önerisi olarak Washington'ın önüne sürülen 'Aramco Nükleer'

İsa Nehari

Suudi Arabistan ile ABD arasındaki kadim ilişkilere ve ABD'nin dünyadaki ilk nükleer üreticisi olarak işgal ettiği konuma rağmen, iki ülke arasındaki nükleer iş birliği, Arap (Basra) Körfezi'ndeki benzersiz güvenlik ve askerî iş birliğine kıyasla hep mütevazı kalmıştır. 

Dört yıl önce Suudi Arabistan ile ABD arasındaki nükleer enerji görüşmeleri, eski ABD Enerji Bakanı Rick Perry ile Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasındaki görüşmelerin ardından doruğa ulaştı.

O dönemde Reuters haberleri, Riyad'ın iki nükleer enerji istasyonu inşa etmeye başlayıp bunu sonraki on yıllarda yaklaşık 80 milyar dolar değerindeki 16 reaktör inşasına kadar vardırma planlarını doğruladı.

Mart 2019'da Perry, ABD şirketlerinin Suudi Arabistan'a nükleer enerji teknolojisi satmalarına izin veren yedi gizli lisansa onay verdiğini açıkladı. 

Ancak bu çabaların akıbeti, Suudi Arabistan'ın 2008'de "Barış İçin Atom" programı çerçevesinde sivil bir nükleer programı inşa etmek için Washington'la imzaladığı anlaşma bildirisi kadar belirgin olmadı ve bu dosyada kayda değer bir ilerleme kaydedilmedi. 

Aramco Nükleer

Bununla birlikte nükleer enerji alanında ABD ile Suudi Arabistan arasındaki iş birliği, son zamanlarda yeniden ön plana çıktı.

Amerikalı internet sitesi Semaphore, Suudi Arabistan'ın Washington'a "Aramco Nükleer" adı altında sivil bir nükleer program inşa etmek için iki ülke arasında ortak bir proje yürütmeyi teklif ettiğini belirtti.

Buna göre Riyad, atom enerjisi üretme ve ihraç etme konusundaki ekonomik arzularına erişmeyi ve aynı zamanda ABD ile uluslararası toplumun nükleer silahların yayılmasına ilişkin endişelerini ele almayı hedefliyor. 

Habere göre "Biden yönetimi, savunma ve ekonomi düzeyinde iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra Suudi Arabistan ile İsrail arasında bir barış anlaşmasına varmak için son aylarda Riyad'la görüşmeler gerçekleştirdi."

Suudi Arabistan, Washington'dan ülkede barışçıl nükleer enerji sanayisinin geliştirilmesi, güvenliğe riayetin artırılması ve yeni silah anlaşmalarının geçirilmesi konusunda kendisini desteklemesini istedi. 

Yine habere göre Riyad, Amerikan özel sektörle ortaklaşa kurulan Aramco şirketini, iki ülke arasındaki nükleer iş birliğinin gelişebileceği ve on yıllar önce iki ülkeye petrol zenginliklerinden faydalanma imkânı vermesinde olduğu gibi bu iş birliğinin de ekonomik getirilerinden iki ülkenin faydalanabileceği bir model olarak sundu. 

Suudi taraf, Suudi Arabistan Krallığı'nın kendi topraklarındaki uranyumu zenginleştirebilmesi şartıyla Amerikan şirketlerine ve kuruluşlarına Suudi Arabistan'daki nükleer enerji projelerinin geliştirilmesi ve denetlemesinde bir rol verecek olan Arap-Amerikan Nükleer Enerji Şirketi kurma ihtimalinden bahsetti. 

Riyad, Semaphore sitesinde yer alan haberi resmî olarak teyit etmedi. 

Suudi Arabistan'ın hedefleri

Suudi Arabistan dünyanın en büyük ikinci petrol rezervine sahip ülke olmakla birlikte uzun bir süredir nükleer enerjiye ilgi gösteriyor ve ülkenin elektrik ve tuzdan arındırılmış su üretmek ve tükenen hidrokarbon kaynaklarına bağımlılığı azaltmak için artan enerji ihtiyaçlarını karşılamada nükleer enerjinin gerekli olduğunu düşünüyor. 

Son 10 yıl boyunca Suudi Arabistan, aralarında Arjantin, Çin, Fransa, Macaristan, Kazakistan, Rusya, Güney Kore ve ABD'nin bulunduğu ülkelerle çeşitli düzeylerde ve türlerde ikili sivil nükleer anlaşmalar gerçekleştirdi. 

Suudi Arabistan, nükleer programını geliştirmek, hassas atomik ekipman ve malzemelerin taşınmasına izin vermek ve Amerikan şirketlerine hızlı büyüyen Suudi pazarına girme fırsatı tanımak için Washington'la bir sözleşme imzalamaya çalıştı.

Gelgelelim Amerikan tarafının, imzalayan ülkelerin kendi toprakları içindeki reaktörleri için nükleer yakıt üretmesini yasaklayan 123 Barışçıl İş Birliği Anlaşması'nın imzalanması konusundaki ısrarı nedeniyle müzakereler sekteye uğradı.

Washington, askerî amaçlara dönüştürülmesini engellemek amacıyla 123 Anlaşması'nı imzalayan ülkelerin yakıtı yabancı kaynaklardan ithal etmesini istiyor.  

Suudi Arabistan ise nükleer programının ve dünya rezervinin yüzde 7'sini oluşturan devasa uranyum rezervleri tarafından yönlendirilen ekonomik hedeflerinin barışçıl olduğunun altını çiziyor ve nükleer yakıt pazarında bir lider rolü oynamak, hatta ABD'ye ihracatçı olmak istiyor. 

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, bu yılın başlarında "Suudi Arabistan Krallığı'nın, uluslararası yükümlülüklere ve şeffaflık kriterlerine uygun olarak ve isteyen ortaklarla ortak projeler de dahil olmak üzere ulusal uranyum kaynaklarından istifade etmeye kararlı olduğunu" açıkladı.  

Washington'ın rakipleri

Suudi Arabistan'ın nükleer enerjiye yönelmesi, Amerika tarafından tereddütle karşılanırken Wall Street Journal gazetesi, Krallığın nükleer programını Çin'in yardımıyla geliştirdiğini ve ülkenin kuzeybatısındaki el-Ula şehrinde uranyum çıkarmak için bir tesis inşaatı başlattığını belirtti.  

Gazete, 2020 tarihli bir haberinde yeni tesisin kimlikleri belirlenemeyen iki Çinli kuruluşun yardımıyla kurulduğunu, tesise ilişkin ve faaliyete başlayıp başlamadığına dair bundan başka bilginin olmadığını bildirdi. Nükleer silahların yayılmasını önleme uzmanları ise "konumun, Suudi Arabistan'ın taraf sayıldığı uluslararası anlaşmalara aykırı olmadığını" söyledi. 

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, coğrafi konuma ilişkin bilgileri kesin bir şekilde reddetti ve yaptığı bir açıklamada detay vermeden, "Krallık, belirli bölgelerde uranyum keşfetmek için Çinlilerle anlaştı. Suudi nükleer programı, nükleer enerji ve onun barışçıl kullanımıyla ilgili tüm uluslararası çerçevelere ve yasalara tamamen uygundur" dedi. 

Geçen yıl Riyad ile Washington arasındaki ilişkilerin gerildiği bir zamanda başta Veliaht Prens Muhammed bin Selman olmak üzere Suudi yetkililer, muhtemelen Washington ile Pekin arasındaki stratejik rekabete işaret ederek, Washington'ın Suudi Arabistan'daki yatırım fırsatlarını kaçırmasının doğuda ABD'nin karşı koymaya çalıştığı taraflar için yalnızca bir mutluluk kaynağı olacağını ima etti. 

Suudi Arabistan-ABD ilişkilerindeki bir durgunluğun ardından sular normale dönmüş görünürken ABD'li yetkililer, iki ülke arasındaki iletişimi güçlendiren ziyaretler için Riyad'a ve Cidde'ye akın ediyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken cuma günü, önümüzdeki hafta Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceğini, orada Körfez İşbirliği Konseyi'nin bakanlar düzeyindeki toplantısına katılacağını ve uluslararası koalisyonun IŞİD'i yenilgiye uğratma hedefine matuf olarak bakanlar düzeyinde gerçekleştireceği toplantısına mevkidaşı Prens Faysal bin Ferhan ile birlikte başkanlık edeceğini açıkladı.  

Blinken bu ziyareti, Pekin'in 7 yıl süren bir husumetin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesiyle sonuçlanan Suudi Arabistan-İran görüşmelerine ev sahipliği yapmasından aylar sonra gündeme geldi.

Eski ABD'li yetkililer, Çin'in rolünü Ortadoğu'da daha büyük bir rol oynamaya yönelik artan arzusunun bir işareti olarak görüyor. 

Semaphore internet sitesine göre Çin'in ve aynı şekilde Rusya'nın rekabeti, Riyad ile Washington arasındaki nükleer iş birliğini daha da karmaşık hale getiriyor.

Zira Riyad, ABD taleplerine karşılık vermediği takdirde Pekin veya Moskova'nın yardımına başvurabileceğini düşünüyor. 

Ayrıca, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü konuyu, "Biz diplomatik görüşmeleri tartışmıyoruz ve bizzat bu konuyla ilgili haberlerin çoğunun yanlış ve abartılı olduğunu görüyoruz" ifadeleriyle yorumladı. 

Biden yönetiminin tutumu

Semaphore'un haberinde Biden yönetiminin Suudi Arabistan'ın önerisini ciddiye alıp almayacağının belirli olmadığına, ancak bir hatırlatma olarak ABD'nin Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışını önlemeye çalıştığı bir zamanda zor bir seçimle karşı karşıya kaldığına işaret edildi. 

Haber, 2015 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'la imzaladığı nükleer anlaşmaya dikkat çekerek bu anlaşmanın Tahran'ı, Birleşmiş Milletler'in desteğiyle kapsamlı bir dahili uranyum zenginleştirme altyapısıyla bırakacağı vurgulandıktan sonra üst düzey ABD'li yetkililerin İran'ın nükleer programını etkisiz hale getirmek için güç kullanımını ihtimal dışı görmemekle birlikte bu anlaşmayı canlandırmaya kararlı oldukları belirtildi. 

Amerikalı internet sitesi Suudi Veliaht Prens'in, ülkesini azılı rakibinden daha az yetenekli bırakan herhangi bir seçeneği kabul etmesinin muhtemel olmadığına dikkat çekerek 2018 yılındaki şu açıklamasını hatırlattı:

Suudi Arabistan, nükleer bir bombaya sahip olmak istemiyor. Ancak İran'ın nükleer bir bomba geliştirmesi halinde aynısını yapacaktır.

Nükleer reaktör teknolojisi, ABD'nin tekelinde değil. Nitekim ABD Demokrasileri Savunma Vakfı'nın geçen nisan ayında yayınladığı bir araştırmaya göre Çin ve Rusya gibi ülkeler, ABD'nin 123 Anlaşması ile yaptığı gibi nükleer silahların yayılmasını önleme yükümlülükleri dayatmaksızın, çeşitli sivil nükleer ürünler ve hizmetler sağlayabilir.

Bununla birlikte Rusya, Çin veya başka herhangi bir taraf, Suudi Arabistan'a zenginleştirme ve yeniden işleme teknolojisi sağlarsa ABD bu gelişmelere Nükleer Madde Tedarikçileri Grubu (NSG) aracılığıyla karşı koyabilir.

NSG, ihracatı kontrol etmek için tasarlanmış ve bağlayıcı olmayan bir sistemdir ve üyelere nükleer silahlanmayı önleme standartlarına uymayı şart koşar.

Bu standartlara, bu tür teknoloji transferleri için getirilen ek protokol de dahil. Bilindiği üzere bu protokol, Atom Enerjisi Kurumu'na bilgi edinme ve ülkelerdeki ilgili bölgelere girme için geniş haklar tanıyor ve Ajans'ın ülkelerin nükleer programları, planları, nükleer malzeme stokları ve nükleer ticaretleri hakkında daha yeterli bir şekilde bilgi edinmesine imkân sağlıyor.  

 

Independent ArabiaBahreyn Kralı: İran ile artık sorunumuz yok

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı Orta Doğu barış konferansına katılmaya davet etti (AFP)
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı Orta Doğu barış konferansına katılmaya davet etti (AFP)
TT

Bahreyn Kralı: İran ile artık sorunumuz yok

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı Orta Doğu barış konferansına katılmaya davet etti (AFP)
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı Orta Doğu barış konferansına katılmaya davet etti (AFP)

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El Halife, İran'la yaşanan sorunların sona erdiğini belirterek, bu ülkeyle ilişkilerin normalleşmesini geciktirmek için hiçbir neden olmadığını vurguladı.

Bahreyn Kralı dün (Perşembe) Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede bir dizi konuyu ele alırken, Rusya Devlet Başkanı iki ülke arasındaki ticari iş birliğinin geliştirilmesindeki ilerlemelere dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’ın Interfax haber ajansından aktardığına göre Bahreyn Kralı "Arap ülkeleri arasında Ortadoğu meselesinin çözümü için bir barış konferansı düzenlenmesi gerektiği konusunda tam bir mutabakat var... Konferansın düzenlenmesi için ilk başvurduğumuz ülke Rusya oldu, çünkü Rusya uluslararası arenadaki en etkili ülke" ifadelerini kullandı.

Kral Hamad, İran'la ilişkiler konusunda şunları söyledi: "İran'la eskiden sorunlarımız vardı ama şimdi hiçbir sorunumuz yok. İran ile ilişkilerin normalleşmesini ertelemek için hiçbir neden yok. Komşularımızla genel olarak iyi komşuluk ilişkileri içinde olmayı düşünüyoruz ve kesinlikle de öyleyiz. Onlarla normal diplomatik, ticari ve kültürel ilişkiler kurmaya çalışıyoruz."


Blinken: Suudi Arabistan-ABD anlaşmasına haftalar kaldı

ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
TT

Blinken: Suudi Arabistan-ABD anlaşmasına haftalar kaldı

ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD ve Suudi Arabistan’ın bir savunma anlaşmasını ve sivil bir nükleer anlaşmayı sonuçlandırmaya ‘çok yakın’ olduklarını söyledi.

Blinken, Temsilciler Meclisi Tahsilatlar Komitesi önünde Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe talebi konusunda verdiği ifade sırasında, anlaşmaların sonuçlandırılmasına ‘haftalar kaldığını’ belirtti. Ancak Blinken, Gazze'de sükûnet sağlanmadan ve Filistin devletinin kurulmasına giden yol açılmadan Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinin başlayamayacağı uyarısında bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın geçtiğimiz hafta Ortadoğu'ya yaptığı ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD'li üst düzey bir yetkili, ülkesinin Suudi Arabistan'a savunma garantisi vermeyi önerdiği ve gelişmiş silahların satışını içeren anlaşmalara varılmak üzere olduğunu söyledi. Aynı yetkili, anlaşmanın sivil bir nükleer anlaşmanın yanı sıra olası F-35 savaş uçakları ve diğer gelişmiş silahların satışını da içereceğini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan'ın açık talepleri

Blinken, salı günü Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturumda, anlaşmaların ABD ve Suudi Arabistan arasındaki boyutlarının neredeyse tamamlandığını, ancak kapsamlı anlaşmaların tamamlanabilmesi için İsrail'in bazı adımlar atmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın İsrail'le ilişkileri normalleştirme sürecine geri dönmesi için Gazze'de sükûneti ve Filistin devletinin kurulmasına giden yolun açılması gerektirdiği konusunda çok net olduğunu ifade eden Blinken, İsrail'in ilerlemek isteyip istemediğine karar vermesi ve kuruluşundan bu yana istediği gibi bölge ülkeleriyle normalleşmiş ilişkiler kurmayı başarma fırsatını yakalaması gerektiğini de kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Ortadoğu turundan dönüşü sonrası dün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, “Başkan Joe Biden, İsrail'in güvenliğinin yanı sıra Filistin halkı için onurlu ve güvenli bir geleceği garanti altına alan iki devletli çözümün bölgedeki herkes için uzun vadeli güvenlik ve istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğuna inanıyor” ifadelerini kullandı.

Biden'ın İsrail'i bölgesel istikrarı sağlayacak şekilde çevresiyle bütünleştirme düşüncesinden bahsettiğini belirten Sullivan, “Geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bunu konuştum. İsrail'in bu yönde adımlar atması halinde neler elde edilebileceğine dair açıklamalarını sizler de işittiniz. İsrail hükümeti ile bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Çok önemli’ anlaşma

ABD'nin eski Ortadoğu temsilcisi Dennis Ross, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın öneminden bahsetti. Ross, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu tür bir anlaşma her iki ülkenin de ihtiyaç ve çıkarlarına uygundur” diye konuştu.

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) Ortadoğu uzmanı Stephen Cook, anlaşmanın son derece önemli olduğuna inanıyor. Şarku’l Avsat’a konuşan Cook, “Şimdiye kadar resmiyet kazanmamış olan bu anlaşma, ABD ve Suudi Arabistan'ın güvenliğini resmen birbirine bağlayarak bir emsal teşkil edecek. Anlaşma aynı zamanda Suudilerin Çin'le ilişkilerini de etkileyecek ve ilk fırsatta anlaşmayı test etmesi muhtemel olan İranlılara güçlü bir mesaj verecek” yorumunda bulundu.

bgrnthmj
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, ABD Başkanı Biden’ı 2022 yılının temmuz ayında Cidde'de ağırladı (Bender el-Calud)

Washington'daki Ortadoğu Enstitüsü'nde (MEI) kıdemli araştırmacı Brian Katulis de ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın önemli olduğu görüşünde. Katulis, Şarku’l Avsat’a, anlaşmanın bölge üzerinde istikrarı sağlayıcı bir etkisi olacağını söyledi. Katulis, “İki ülke arasındaki anlaşmalar güvenlik, ekonomi ve enerji gibi birçok önemli alanda iki ülkeyi birbirine yakınlaştıracak” ifadelerini kullandı.

İsrail'in atması gereken adımlar

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın duyurusunun yakında yapılabileceğine dair iyimser havaya rağmen yetkililer, iki ülke arasında tamamlansa bile ABD Senatosu'nun onayını gerektiren anlaşmanın önünde çok sayıda zorluk olduğu uyarısında bulundular.

ABD'li Demokrat Senatör Chris Murphy, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından düzenlenen oturumda ABD Dışişleri Bakanı'na doğrudan “Komitemiz, iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmanın İsrail'i de kapsayan ve temelde bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik gerçek taahhütleri içeren bir anlaşma çerçevesinde olacağını düşünüyor. Ancak ne yazık ki şu an İsrail siyasi sahnesinde bu tür taahhütlerde bulunma niyeti yok gibi görünüyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusunu yöneltti.

Söz konusu anlaşmaların geleceğinin İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine bağlı olduğunu ima eden Blinken, Murphy'nin sorusuna “Anlaşmaları tamamlasak bile, ki bunu hızlı bir şekilde yapabileceğimizi düşünüyorum, normalleşme sürecinde ilerlemek için ihtiyaç duyduğumuz diğer şeyler olmadan anlaşmalarda ilerleme kaydedilemez” yanıtını verdi.

Blinken'ın açıklamasına değinen Cook, şunları söyledi:

ABD ve Suudi Arabistan bir anlaşmaya çok yakın görünüyor. ABD, İsrail'in kabul edeceği ve böylece Arap-İsrail çatışmasının sona ereceği ve bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik müzakerelerin hızlanacağı umuduyla normalleşmeyi canlandırmaya çalışıyor. İsrailliler ilk maddeyi istiyorlar ama ikinci maddeyi kabul edemiyorlar çünkü bu siyasi açıdan çok zor. Burada ABD’li bazı senatörlerin İsrail'i kapsamayan bir anlaşmayı imzalamayacaklarını söylemiş olmaları sorun teşkil ediyor.

ABD’nin yapacağı herhangi bir güvenlik anlaşmasının Senato'nun üçte ikisi tarafından onaylanması gerekiyor. Aynı durum, silah satışı anlaşmaları için de geçerli. Silah satışı anlaşmaları, bu tür anlaşmaları engelleme yetkisine sahip olan Senato ve Temsilciler Meclisi’nin dış ilişkiler komiteleri tarafından incelenmesi gerekiyor.

İsrail ile normalleşme olmadan Senato'da üçte iki oyla onaylanması gereken bir güvenlik anlaşması yapmanın mümkün olmadığını vurgulayan Dennis Ross ise “Normalleşme olmadan ABD'nin güvenlik taahhütleri azalabilir, ancak Suudi Arabistan caydırıcılık ve Amerikan yapımı gelişmiş silahlara erişmek için resmi bir taahhütte bulunulmasını istiyor” dedi.

Bu durum, söz konusu güvenlik anlaşmasının Senato’nun onayı olmadan ve daha az taahhütle kabul edilebileceği ihtimalini gündeme getiriyor. MEI kıdemli araştırmacısı Katulis, ABD Senatosu’nun Ukrayna, Tayvan ve İsrail'e ek yardımın altı ay süreyle ertelenmesi meselesinde görüldüğü üzere performansını etkileyen birçok bölünmeyle boğuştuğunu ve karşı karşıya kaldığı zorluklar olduğunu söyledi. ABD seçimlerine altı aydan daha kısa bir süre kaldığını hatırlatan Katulis, bu durumun Senato’da herhangi bir projenin onaylanmasını zorlaştıracağına dikkati çekti.

Buna karşın Ross, bazı muhalif sesler olsa da anlaşmanın Ortadoğu'nun ve ABD'nin Çin-Rusya-İran ittifakıyla rekabetinin yararına olacağını söyledi.

 


Suudi Arabistan ve Fransa Gazze savaşının durdurulmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması gereğini vurguluyor

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Suudi Dışişleri Bakanlığı)
Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Suudi Dışişleri Bakanlığı)
TT

Suudi Arabistan ve Fransa Gazze savaşının durdurulmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması gereğini vurguluyor

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Suudi Dışişleri Bakanlığı)
Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Suudi Dışişleri Bakanlığı)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz dün (Çarşamba) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile başta Gazze'deki son gelişmeler ve savaşın sona erdirilmesi için uluslararası çabaların ve temasların yoğunlaştırılması ihtiyacı olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası konuyu ele aldı.

Prens Muhammed bin Salman ve Cumhurbaşkanı Macron, telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ikili ilişkileri gözden geçirerek, çeşitli alanlarda mevcut iş birliğini geliştirmenin yolları ve ortak ilgi alanlarına giren konuları ele aldılar.

Taraflar ayrıca, Suudi Havayolları ile Airbus arasında 105 uçağın satın alınmasına ilişkin anlaşmanın imzalanması dolayısıyla tebrik teatisinde bulundu.


Suudi-Japon Stratejik Ortaklık Konseyi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. (SPA)
TT

Suudi-Japon Stratejik Ortaklık Konseyi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ile video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. (SPA)

Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman ile Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida dün (Salı) gerçekleştirdikleri video konferans görüşmesinde, ikili ilişkileri güçlendirmek üzere kendi başkanlıkları altında bir ‘Stratejik Ortaklık Konseyi’ kurulması konusunda mutabık kaldılar.

Veliaht Prens'in Kişida'ya Suudi Arabistan'ın Japonya'ya istikrarlı bir ham petrol tedariki sağlama konusundaki kararlılığı konusunda güvence verdiğini belirten Japonya Dışişleri Bakanlığı, Riyad'ın Tokyo ile temiz enerji de dahil olmak üzere diğer alanlarda iş birliği yapmak istediğini vurguladı.

Cidde'de dün Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık eden Veliaht Prens, Kral Selman bin Abdulaziz'in sağlığı konusunda herkese güvence verdi. Kral Selman’ın sağlığını soran herkese teşekkürlerini ifade eden Veliaht Prens, Yüce Allah'a Kral Selman’a acil şifalar vermesi, sağlık ve esenlik içinde yaşatması için dua etti.


Suudi Arabistan Veliaht Prensi, İki Kutsal Caminin Hizmetkârı’nın sağlığı konusunda herkese güvence verdi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor. (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, İki Kutsal Caminin Hizmetkârı’nın sağlığı konusunda herkese güvence verdi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor. (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık ediyor. (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman, bugün (Salı) İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in sağlığı konusunda herkese güvence verdi. İki Kutsal Caminin Hizmetkârı’nın sağlığını soran herkese teşekkürlerini ifade eden Veliaht Prens, Yüce Allah'a Kral Selman’a acil şifalar vermesi, sağlık ve esenlik içinde yaşaması için dua etti.

Cidde'deki Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık eden Veliaht Prens, Bahreyn'de düzenlenen Arap Birliği Konseyi'nin zirve düzeyindeki 33’üncü olağan oturumuna katılımının sonuçları ve Suudi Arabistan’ın 32’nci Zirve dönem başkanlığı sırasında Arap meselelerine, ortak eylem geliştirmeye, bölgesel güvenliği güçlendirmeye ve Arap ülkeleri ile halklarının çıkarlarını savunmaya verdiği büyük önem hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Oturumun ardından Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Selman ed-Dusari, Bakanlar Kurulu'nun özellikle bölgesel ve uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi ve kardeş ve dost ülkelerle ikili ve çok taraflı çalışmaların çeşitli düzey ve alanlarda daha geniş ufuklara taşınması bağlamında ülkenin son birkaç gündeki çalışmalarını ele aldığını söyledi.

Bu bağlamda Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen Net-Sıfır Üreticiler Forumu'nun (Net-Zero Producers Forum) ikinci bakanlar toplantısının sonuçlarını, küresel düzeydeki önemli ve öncü rolünün ve iklim değişikliği sorunlarının ele alınması ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik devam eden çabalarının bir parçası olarak memnuniyetle karşıladı.

Bakanlar Kurulu, Riyad'da düzenlenen Yolsuzlukla Mücadele Organları ve Mali Soruşturma Birimleri Arap Forumu tarafından yayınlanan tavsiyeleri not ederek, Suudi Arabistan’ın kara para aklama, terörizmin finansmanı ve yolsuzluk suçlarıyla her düzeyde mücadele alanında uluslararası iş birliğini güçlendirmeye yönelik ilgisini vurguladı.

xsd vfb
Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu oturumundan (SPA)

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Arap Birliği Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü (ALECSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üst üste üçüncü kez kazanmasının, örgütün alan ve programlarının geliştirilmesi, hedeflerine ulaşılması ve Arap dünyasındaki etkisinin en üst düzeye çıkarılmasındaki önemli rolünün bir teyidi olduğunu bildirdi.

Veliaht Prens yerel meselelerle ilgili olarak, ülkenin doğusuna yaptığı ziyaretin, liderliğin çeşitli bölgelerdeki vatandaşlarla bir araya gelme ve Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerinde gerçekleştirilmekte olan kalkınma projelerini kontrol etme isteğinin bir parçası olduğunu vurguladı.

Suudi öğrencilerin ISF 2024 ve ITEX 2024 uluslararası yarışmalarında elde ettikleri başarıları ve ödülleri takdir eden Bakanlar Kurulu, söz konusu başarıların, devletin insan yetiştirmek ve küresel düzeyde rekabet edebilmeyi sağlamak amacıyla eğitim sektörüne verdiği büyük ve sürekli desteği yansıttığını belirtti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Şura Konseyi ile Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Komitesi ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Konseyi tarafından ortaklaşa çalışılan konular da dahil olmak üzere gündemdeki konular gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu, Enerji Bakanı veya yardımcısına Suudi Arabistan hükümeti ile Pakistan hükümeti arasında enerji alanında iş birliğine yönelik taslak mutabakat zaptını Pakistan tarafıyla görüşmek ve imzalamak üzere yetki verilmesi de dâhil olmak üzere bir dizi karar aldı. Ayrıca, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ile Katar İçişleri Bakanlığı arasında bilim, eğitim ve araştırma faaliyetleri alanında bir mutabakat zaptı taslağını Katar tarafıyla görüşmek ve imzalamak üzere İçişleri Bakanı’na yetki verildi.

Diğer yandan Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Tacikistan Hükümeti Çevre Koruma Komitesi arasında çevre koruma alanında iş birliğine yönelik taslak mutabakat zaptını Tacik tarafıyla görüşmek ve imzalamak üzere Çevre, Su ve Tarım Bakanı’na yetki verildi. Suudi Arabistan, özellikle su kuşlarının yaşam alanları olarak uluslararası öneme sahip sulak alanlara ilişkin bir sözleşmeye katılmayı kabul etti.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanlığı ile Cibuti Altyapı ve Teçhizat Bakanlığı arasındaki lojistik hizmetleri iş birliğine yönelik bir mutabakat zaptını onayladı. Diğer yandan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı, Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Otoritesi Başkanı’na Suudi Arabistan hükümeti ile Kosta Rika hükümeti arasında hava taşımacılığı hizmetleri alanında bir taslak anlaşma imzalaması için yetki verildi.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Suudi Posta Kurumu ile diğer ülkelerdeki muadilleri arasında posta alanında iş birliği mutabakatı için gösterge niteliğindeki bir modeli onayladı. Bakanlar Kurulu ayrıca, Posta Kurumu ile diğer ülkelerdeki muadilleri arasında posta alanında bir iş birliği mutabakatı taslağı ile ilgili olarak kurumun diğer ülkelerdeki muadilleriyle görüşmek üzere Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı’nın Suudi Posta Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı'na verdiği yetkiyi onayladı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan Devlet Güvenlik Başkanlığı ile Pakistan Askeri İstihbarat Servisi arasında terör suçları ve finansmanıyla mücadele alanında bir iş birliği anlaşmasını onayladı. Ayrıca Southern Methodist Üniversitesi ile Suudi Arabistan makamları, araştırma ve eğitim alanında bir mutabakat zaptı taslağını imzalamak üzere görüşecek.

dctynm
Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Suudi öğrencilerin ISF 2024 ve ITEX 2024 uluslararası yarışmalarındaki başarılarını takdir etti. (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Faysal Üniversitesi ile Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) arasındaki mutabakat zaptının taslağını görüşmek ve imzalamak üzere Kral Faysal Üniversitesi Rektörü’ne veya temsilcisine yetki verdi.

Bakanlar Kurulu, Mühendis Samir el-Muheyd, Mühendis Velid Ebu Halis, Mühendis İhsan Ebu Gazale ve Mahmud Camcum’un Ulusal Endüstriyel Kalkınma Merkezi’ne yönetim kurulu üyesi olarak atanması kararı aldı. Bu kişiler aynı zamanda merkezin çalışmalarıyla ilgili alanlarda bilgi sahibi, uzman ve deneyimli kişiler olarak öne çıkıyor.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu; Enformasyon Bakanlığı, El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu, Genel Eğlence Kurumu, Kral Faysal Uzman Hastanesi ve Araştırma Merkezi ve Bölge Bazlı Toplumsal Kalkınma Ulusal Programı'nın yıllık raporları da dahil olmak üzere gündemindeki bir dizi genel konuyu gözden geçirdi. Bakanlar Kurulu, bu konularla ilgili gerekli tedbirleri aldı.


Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı hacı adaylarına sorunsuz bir hac yolculuğu için erken hazırlık yapmaları çağrısında bulundu

Suudi Arabistan'a gelen Rahman misafirlerine sıcak karşılama (SPA)
Suudi Arabistan'a gelen Rahman misafirlerine sıcak karşılama (SPA)
TT

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı hacı adaylarına sorunsuz bir hac yolculuğu için erken hazırlık yapmaları çağrısında bulundu

Suudi Arabistan'a gelen Rahman misafirlerine sıcak karşılama (SPA)
Suudi Arabistan'a gelen Rahman misafirlerine sıcak karşılama (SPA)

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Hac vizesine sahip olan ya da Nusuk platformu üzerinden Hac izni alan hacı adaylarını, Bakanlık tarafından veya ülkelerindeki yetkili resmî kurumlar aracılığıyla sağlanan tavsiye ve bilinçlendirme kılavuzlarını takip ederek sorunsuz bir Hac yolculuğu için erkenden hazırlanmaya çağırdı.

Bakanlık, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir dizi paylaşımda, hacı adaylarının yolculuğun meşakkatinden kaçınmak için iyi hazırlanmalarına yardımcı olacak bir dizi ipucu verdi. Bu ipuçları arasında ‘yeterli bir sürede önceden hazırlık yapmak, bagajı mümkün olduğunca azaltmak, bagaj ebat ve ağırlıklarına bağlı kalmak, havaalanına zamanında gitmek ve havaalanına gitmeden önce yolculuk için gerekli evrakları kontrol etmek’ yer alıyor.

scwdevrb

Bakanlık ayrıca hacı adaylarına Hac sırasında yorgunluktan kaçınmak için fiziksel olarak hazırlıklı olmalarını tavsiye ederek, yolculuğu ve ibadetleri araştırmalarını, kutsal mekanların mesafelerini öğrenmelerini, günlük egzersiz yapmalarını ve yorucu işlerden kaçınmalarını, spor ayakkabı giymelerini, yağlı yiyeceklerden kaçınmalarını, ibadetlerden sonra yeterince dinlenmelerini ve yeterli sıvı tüketmelerini istedi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı geçtiğimiz hafta, hacı adaylarını Hac kuralları ve ibadetlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmek için bunlara uymanın önemi konusunda eğitmek ve tüm vize türlerinin sahibine Hac ibadetini yerine getirme hakkı vermediğine dikkat çekerek, Hac vizesi olmadan ibadet yapmaktan kaçınmak amacıyla 15 dilde, dijital ve geleneksel medya aracılığıyla ve 20 ülkedeki havaalanlarında İslami merkezlerle koordineli olarak uluslararası bir farkındalık ve eğitim kampanyası başlattı.


Suudi Arabistan'a 267 binden fazla hacı adayı geldi

Rahman'ın misafirlerinin tüm hava, kara ve deniz limanlarında bulabileceği kolay hizmetler sistemi (SPA)
Rahman'ın misafirlerinin tüm hava, kara ve deniz limanlarında bulabileceği kolay hizmetler sistemi (SPA)
TT

Suudi Arabistan'a 267 binden fazla hacı adayı geldi

Rahman'ın misafirlerinin tüm hava, kara ve deniz limanlarında bulabileceği kolay hizmetler sistemi (SPA)
Rahman'ın misafirlerinin tüm hava, kara ve deniz limanlarında bulabileceği kolay hizmetler sistemi (SPA)

Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğü dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada ülkenin tüm hava, kara ve deniz limanlarından 267 bin 657 hacı adayının giriş yaptığını duyurdu.

Suudi Pasaport Genel Müdürlüğü, uluslararası hava, kara ve deniz limanlarındaki platformlarını farklı dillerdeki nitelikli insan kadroları tarafından işletilen en son teknik cihazlarla destekleyerek, hacıların giriş prosedürlerini kolaylaştırmak için tüm yeteneklerini kullandığını teyid etti.

gfrvb
Suudi Arabistan'a gelen Rahman'ın misafirlerine sıcak karşılama (SPA)

Dünyanın dört bir yanından gelen hacılar, kendilerine sıcak ve misafirperver bir şekilde hizmet verecek entegre ve kolaylaştırılmış bir hizmet sistemi ortamında, günün 24 saati Suudi Arabistan'a gelmeye devam ediyor.

 


Faysal bin Ferhan, Reisi ve Abdullahiyan'ın ölümleri dolayısıyla Bagheri'ye taziyede bulundu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (Şarku'l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (Şarku'l Avsat)
TT

Faysal bin Ferhan, Reisi ve Abdullahiyan'ın ölümleri dolayısıyla Bagheri'ye taziyede bulundu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (Şarku'l Avsat)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (Şarku'l Avsat)

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah, İranlı mevkidaşı Ali Bagheri Kani'yi telefonla arayarak pazar günü meydana gelen helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Bakan Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin hayatını kaybetmesi dolayısıyla derin taziyelerini iletti.

Suudi Dışişleri Bakanı görüşmede, ülkesinin İran hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu ifade etti.


Suudi Arabistan yönetimi, Reisi'nin ölümü nedeniyle İran'a taziyelerini sundu

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman (Şarku'l Avsat)
İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman (Şarku'l Avsat)
TT

Suudi Arabistan yönetimi, Reisi'nin ölümü nedeniyle İran'a taziyelerini sundu

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman (Şarku'l Avsat)
İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman (Şarku'l Avsat)

Suudi Arabistan bugün (Pazartesi), İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin ülkenin kuzeybatısında meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran’a taziyelerini sundu.

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir'e gönderdikleri taziye telgrafında İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin ölümü dolayısıyla başsağlığı diledi.

Taziye telgrafında Kral Selman şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin -Allah onlara rahmet etsin- ölüm haberini öğrendik. Size ve İran İslam Cumhuriyeti halkına en derin taziyelerimizi gönderiyor, Yüce Allah'tan ölenlere rahmet ve mağfiret bahşetmesini ve onları cennetine almasını diliyoruz. Şüphesiz Allah’tan geldik ve yine O’na döneceğiz.”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman da taziye mesajında “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin -Allah onlara rahmet etsin- vefat haberini aldık. Size en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyor, Yüce Allah'tan onlara merhamet ve mağfiretini bahşetmesini ve huzur içinde yatmalarını niyaz ediyoruz. Muhakkak ki Allah duaları işiten ve kabul edendir” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mansuri bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin dün (pazar) öğleden sonra Azerbaycan sınırına yakın dağlık bir bölgede helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini doğruladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığı habere göre İran resmi haber ajansı IRNA, kaza sırasında İran Cumhurbaşkanı'nın yanında bulunan ve aralarında Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da bulunduğu bir dizi yetkilinin öldüğünü duyurdu.

IRNA'nın haberine göre, İran kabinesi yansımaları görüşmek üzere bir toplantı düzenleyecek.


Mısır, Katar, BAE ve Ürdün... Arap liderlerinde  art arda taziye mesajları

Merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi (AP)
Merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi (AP)
TT

Mısır, Katar, BAE ve Ürdün... Arap liderlerinde  art arda taziye mesajları

Merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi (AP)
Merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi (AP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Katar ve Irak bugün (Pazartesi) İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin ülkenin kuzeybatısında meydana gelen bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran'a başsağlığı diledi.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed X platformu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin trajik bir kazada hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti liderliği ve halkına en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” ifadesini kullandı.

Muhammed bin Zayed, “Merhumlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ailelerine sabır diliyoruz. BAE'nin bu zor koşullarda İran'la dayanışma içinde olduğunu yineliyoruz” diye ekledi. BAE Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Âl Mektum da bir tweet atarak şu ifadeleri kullandı: “İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı’nın elim bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi dolayısıyla kardeş İran halkına ve yönetimine başsağlığı ve en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Bu zor zamanda kalplerimiz sizinle. Yüce Allah'ın onlara merhamet etmesi ve ebedi istirahat bahşetmesi için dua ediyoruz.”

Konuyla ilgili olarak Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de bir açıklama yaparak, “Mısır, elim bir kaza sonucu vefat eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve arkadaşlarının yasını büyük bir üzüntüyle tutmaktadır” dedi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, kardeş İran halkına en derin taziye ve başsağlığı dileklerini sunarken, Yüce Allah'tan İran Cumhurbaşkanı ve beraberindekilere merhamet etmesini ve ailelerine sabır ve teselli vermesini niyaz eder, Mısır Arap Cumhuriyeti'nin bu büyük kayıpta İran yönetimi ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu ifade eder.”

Ürdün Kralı 2. Abdullah da “Kardeş Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve onlara eşlik edenlerin vefatı dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti liderliği, hükümeti ve halkına en derin taziyelerimi sunuyorum. Allah hepsine rahmet eylesin. Bu zor durumda İran'daki kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, İran Cumhurbaşkanı'nın vefatı dolayısıyla bir tweet atarak başsağlığı diledi: “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin helikopterlerinin talihsiz bir şekilde düşmesi sonucu hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti hükümeti ve halkına en derin taziyelerimi ve başsağlığı dileklerimi sunuyorum.”

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de X platformu üzerinden bir mesaj paylaştı: “Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki yetkililerin elim helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti hükümeti ve halkına en içten taziyelerimizi sunar, Yüce Allah'tan kendilerine rahmet ve mağfiret, ailelerine sabır ve teselli vermesini dileriz.”

İran'ın İdari İşlerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mansuri bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı İbrahimi Reisi'nin dün (pazar) öğleden sonra Azerbaycan sınırına yakın dağlık bir bölgede helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini doğruladı.

İran devlet televizyonu, Reisi ve onunla birlikte Azerbaycan sınırındaki bir barajın açılışından dönen helikopterde seyahat eden Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan'ın da vefat ettiğini bildirdi.

Böylece, dün öğleden sonra ülkenin kuzeybatısında bir dizi yetkilinin de eşlik ettiği helikopterin düşmesi ve kendisinin ve helikopterde bulunan herkesin öldüğünün açıklanmasının ardından İran Cumhurbaşkanı'nın akıbetiyle ilgili gizem sona ermiş oldu.

Lübnan bugün, merhum İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı için üç günlük ulusal yas ilan etti. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed de İran Cumhurbaşkanı’nın yasını tuttu. Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Esed’in ‘bu acı verici kaza ve sonucunda meydana gelen büyük kayıptan dolayı derin üzüntü duyduğu’ ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Suriye ve İran arasındaki stratejik ilişkilerin gelişmesi için merhum cumhurbaşkanıyla birlikte çalıştık ve onun Suriye ziyaretini bu süreçte önemli bir kilometre taşı olarak daima hatırlayacağız” ifadeleri yer aldı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ise Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin vefatı dolayısıyla İran hükümeti ve halkına en içten taziyelerini sundu.

Şarku’l Avsat’ın Irak Haber Ajansı’ndan (INA) aktardığına göre Sudani, “İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin İran'ın kuzeyinde meydana gelen talihsiz uçak kazasında hayatını kaybettikleri haberini büyük bir üzüntü ve kederle aldık” açıklamasında bulundu.

ed
Merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani 2022 yılında Tahran'da düzenledikleri ortak basın toplantısında (AFP)

Sudani, “İran'ın Dini Lideri Ali Hamaney'e, İran hükümetine ve halkına en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi sunarken, kardeş İran halkı ve İslam Cumhuriyeti'ndeki kardeşlerimiz ve yetkililerle bu acı trajedi karşısında dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Allah'tan merhumlara rahmet etmesini, ailelerine ve sevenlerine sabır vermesini diliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.