Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın iki çalışanı vatana ihanet suçlamasıyla idam edildi

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı logosu (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı logosu (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın iki çalışanı vatana ihanet suçlamasıyla idam edildi

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı logosu (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın iki üyesi, vatana ihanet suçlamasıyla idam edildi.

Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan resmi haber ajansından aktardığı habere göre, Yarbay Pilot Macid bin Musa Avad el-Balavi ve Başçavuş Yusuf bin Reda Hasan el-Azuni bugün idam edildi.

Habere göre, çok sayıda askeri suç işleyen iki kişi, Eylül 2017’de gözaltına alındı.

Suçlamalarla ilgili yapılan soruşturmanın ardından el-Balavi, askeri ihanet ve ulusun çıkarlarını ve askerlik hizmetinin onurunu korumamaktan suçlu bulundu.

Savunma Bakanlığı’nın diğer çalışan Azuni ise, ulusun çıkarlar ve askerlik hizmetinin onurunu korumamakla suçlanmanın yanı sıra üç şekilde (yüksek, ulusal ve askeri) vatana ihanetten mahkum edildi.

Hüküm giymiş iki kişiye tüm hukuki haklar sunuldu ve soruşturma sonrasında kendilerine atfedilen suçlamaları kabul ettiler.

Vatana ihanet suçlamaları kanıtlandıktan sonra bir aleyhlerinde verilen kararların uygulanması için Kraliyet emri çıkarıldı.

SPA’nın haberine göre, adı geçen kişiler hakkında verilen idam cezası, bugün Taif bölgesinde infaz edildi.

Savunma Bakanlığı, ülkenin güvenlik ve istikrarı ile kutsallarını korumak için verdikleri yeminlerini yerine getiren ve kanlarını feda eden sadık Silahlı Kuvvetler üyelerine olan güvenini yineledi ve aynı zamanda ordu mensuplarına yabancı olan bu menfur suçları da kınadı.Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

TT

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, başkent Kuveyt'in güneyindeki Mangaf bölgesinde çıkan yangında 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bakanlığın X platformundaki hesabından yapılan paylaşımda, hayatını kaybedenlerin sayısını bildirilirken olayla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kuveyt'teki yetkili makamlar bu sabahtan beri Kuveyt başkentinin güneyindeki Mangaf bölgesinde bir konut binasında çıkan yangın nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalarla ilgileniyor.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, yaralıların durumunu yakından takip ettiğini, gerekli tüm ihtiyaçların karşılanması ve en iyi tedavi hizmetlerinin sağlanması için ülkedeki ilgili hastaneler ve ilgili makamlarla koordinasyon halinde olduğunu belirtti. Bakanlık, yaralıların durumlarını takip etmek, onlara ve ailelerine psikolojik ve manevi destek sağlamak üzere uzman sağlık ekipleri oluşturduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt medyasından aktardığına göre Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Şeyh Fahd el-Yusuf yangın mahallinde incelemelerde bulundu. Yusuf, yangının meydana geldiği mülkün sahibinin soruşturma için gözaltına alınacağını ve herhangi bir ihmal ya da kusur olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Kuveyt İnsan Gücü Kamu Otoritesi'nin ise aşırı işçi kalabalığıyla ilgili olarak harekete geçeceğini ve ihlalde bulunan mülk sahiplerine ihlalleri ortadan kaldırmaları için yarın sabaha kadar süre verildiğini ifade eden Yusuf, “Aksi takdirde karşılarında belediye ekiplerini hazır bulacaklar” dedi.