Kuveytli turist Trabzon’daki saldırıya ilişkin detayları açıkladı: 'Üslubunuz hoş değil... Siz Suriyelisiniz, yani bizim gibi Arap ve Müslümansınız'

Polisler Kuveytli turisti ziyaret etti (Türk medyası)
Polisler Kuveytli turisti ziyaret etti (Türk medyası)
TT

Kuveytli turist Trabzon’daki saldırıya ilişkin detayları açıkladı: 'Üslubunuz hoş değil... Siz Suriyelisiniz, yani bizim gibi Arap ve Müslümansınız'

Polisler Kuveytli turisti ziyaret etti (Türk medyası)
Polisler Kuveytli turisti ziyaret etti (Türk medyası)

Trabzon’da saldırıya uğrayan Kuveytli turist Muhammed er-Razık, olayla ilgili ayrıntıları açıkladı.

Razık, Kuveyt merkezli ATV kanalına yaptığı açıklamada, sekiz kişilik ailesi ile Trabzon’da bir tatlıcıda oturduklarını, çay ve Türk tatlısı sipariş ettiklerini söyledi. Razık, bu arada oğlu ‘şavurma’ (Arap mutfağına özgü dürüm döner) istediği için ona para verdiğini ve tatlıcıda şavurma yemeye başladıklarını aktardı.

Kuveytli turist, Suriyeli bir garsonun gelerek, kendilerine ‘tatlıcı dükkanında başka yemek yemenin yasak olduğunu’ ve ‘masayı boşaltmalarını’ istemesi sonrası aralarında tartışma çıktığını dile getirdi.

Garsonun, kendisinden ‘sipariş verdiği ancak henüz yemediği’ tatlı ve çayın parasını istediğini belirten Razık, şu ifadelerle yaşananları anlattı:

Ona hiçbir şey yemediğimizi, çay içmeyip tatlı yemediğimizi, bu yüzden para ödemeyeceğimi söyledim. Ayrıca ona, ‘Üslubunuz hoş değil. Siz Suriyelisiniz. Yani bizim gibi Arap ve Müslümansınız. Bunu bize neden yapıyorsunuz?’ dedim. Başka bir Suriyeli genç, ‘Siz her zaman kibirlisiniz ve şimdi hesabı ödeyeceksin’ dedi.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, Kuveytli turist, olayın ardından Türk polisinden yardım istemek için yanına gidip selam verdiğini ancak polisin ‘hoş olmayan bir şekilde’ selamını almadığını iddia etti.

Bunun ardından polisle konuşurken genç bir Türk gencin kendisine yaklaşarak, ‘Sesini yükseltme’ dediğini, sonrasında ailesi ve polisin gözleri önünde yüzüne vurduğunu söyledi.

Konuyla ilgisi olmayan kişilerin saldırısına uğradıktan sonra içlerinden birinin arkasından vurduğunu dile getiren Razık, bunun üzerine bayıldığını aktardı. Razık ayrıca, hastanede kafasına 4 dikiş atıldığını da sözlerine ekledi.

Kuveytli turist, olaylar sırasında eşi ve çocuklarının da yanında olduğunu belirtti.

FOTO: Trabzon’da Kuveyt vatandaşına düzenlenen saldırıya ait videodan bir görüntü
Trabzon’da Kuveyt vatandaşına düzenlenen saldırıya ait videodan bir görüntü

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Bakan Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah’ın sağlık durumunu öğrenmek için Razık’ı aradığını duyurdu.

Kuveyt ve Türkiye, Trabzon’da Kuveyt vatandaşına düzenlenen saldırının etkilerini kontrol altına almaya çalışıyor.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, bu tür saldırıları reddettiklerini bildirdi.

Bakanlık aynı zamanda, Türk yetkililerin saldırgana karşı tüm adımları attığını ifade etti.

Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, yaralanan Kuveyt vatandaşıyla telefonda görüşerek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Büyükelçi, bu acı olayın iki ülkeyi birbirine bağlayan güçlü ilişkilere gölge düşürmeyeceğini, aksine aralarındaki dayanışmayı güçlendireceğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Türkiye, Kuveytli turistler için önemli bir destinasyon.

Kuveyt ve Türkiye’nin ekonomik ve siyasi ilişkileri hızla gelişiyor.

Türk müteahhitlik şirketleri, Kuveyt hükümeti için Kuveyt Havalimanı’ndaki yeni yolcu terminali de dahil olmak üzere büyük projeler inşa ediyor.

Kuveytli şirketler de çeşitli sektörlerde Türkiye’ye yatırım yapıyor.

Kuveyt, Türkiye ile 367 milyon dolar değerinde Bayraktar TB2 tedariki için sözleşme imzaladı.Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

TT

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt: Mangaf bölgesindeki yangında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, başkent Kuveyt'in güneyindeki Mangaf bölgesinde çıkan yangında 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bakanlığın X platformundaki hesabından yapılan paylaşımda, hayatını kaybedenlerin sayısını bildirilirken olayla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kuveyt'teki yetkili makamlar bu sabahtan beri Kuveyt başkentinin güneyindeki Mangaf bölgesinde bir konut binasında çıkan yangın nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalarla ilgileniyor.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, yaralıların durumunu yakından takip ettiğini, gerekli tüm ihtiyaçların karşılanması ve en iyi tedavi hizmetlerinin sağlanması için ülkedeki ilgili hastaneler ve ilgili makamlarla koordinasyon halinde olduğunu belirtti. Bakanlık, yaralıların durumlarını takip etmek, onlara ve ailelerine psikolojik ve manevi destek sağlamak üzere uzman sağlık ekipleri oluşturduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt medyasından aktardığına göre Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Şeyh Fahd el-Yusuf yangın mahallinde incelemelerde bulundu. Yusuf, yangının meydana geldiği mülkün sahibinin soruşturma için gözaltına alınacağını ve herhangi bir ihmal ya da kusur olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

Kuveyt İnsan Gücü Kamu Otoritesi'nin ise aşırı işçi kalabalığıyla ilgili olarak harekete geçeceğini ve ihlalde bulunan mülk sahiplerine ihlalleri ortadan kaldırmaları için yarın sabaha kadar süre verildiğini ifade eden Yusuf, “Aksi takdirde karşılarında belediye ekiplerini hazır bulacaklar” dedi.