Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ırkçılıkla mücadele yollarını tartışıyor

Nura er-Raşud: İsrail’in Gazze’deki apaçık ihlalleri bizi dehşete düşürdü

BDİHK’nin 22. olağan oturumunun açılışı sırasında Büyükelçi Yusuf  ed-Dubaey (İİT)
BDİHK’nin 22. olağan oturumunun açılışı sırasında Büyükelçi Yusuf  ed-Dubaey (İİT)
TT

Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ırkçılıkla mücadele yollarını tartışıyor

BDİHK’nin 22. olağan oturumunun açılışı sırasında Büyükelçi Yusuf  ed-Dubaey (İİT)
BDİHK’nin 22. olağan oturumunun açılışı sırasında Büyükelçi Yusuf  ed-Dubaey (İİT)

Merkezi Cidde’de (Suudi Arabistan’ın batısında kalıyor) bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu (BDİHK), her türlü ayrımcılıkla mücadele etmeye yönelik aktif çabaların bir parçası olarak, ırk ayrımcılığı ve günümüzdeki farklı tezahürleri de dahil olmak üzere, artan ayrımcılık sorununu engellemek için gerekli yolları ve araçları araştırarak bu sorunları kapsamlı bir şekilde çözecek tavsiyeler ortaya koymayı amaçlıyor.

Cidde’de beş günlük çalışmalarına başlayan BDİHK’nin 22. olağan oturum toplantılarının önümüzdeki perşembe günü oturum sonunda nihai bir bildirge sunması planlanıyor. Söz konusu bildirgede, her türlü ırk ayrımcılığını ortadan kaldırmak için normatif boşlukları doldurmaya ve uluslararası insan hakları belgeleriyle uyumu sağlamaya yönelik birçok tavsiyenin yer alması bekleniyor.

Dört kıtaya yayılmış 57 ülkeyi kapsayan İİT, olağan oturumunun açılışında ırk ayrımcılığının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak, bunun ortadan kaldırılmasının ortak bir sorumluluk olduğunu vurguladı. İlk günkü oturumlarda “Irk ayrımcılığının ortadan kaldırılması: İslami perspektif ve insan hakları perspektifi” başlıklı bir tartışma yapıldı.

Olağan oturum çalışmalarını İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha adına İİT Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Yusuf ed-Dubaey açtı. Oturuma ilgili uluslararası kuruluşlardan uzmanlar, üye devletlerin ve İİT’de gözlemci statüsünde olan devletlerin temsilcileri ve ulusal kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Taha, Suudi Arabistan’ın İİT’ye verdiği cömert desteği, tüm faaliyetlerine gösterdiği özel ilgiyi ve BDİHK’nin genel merkezine Cidde’de ev sahipliği yapılmasını takdir etti. BDİHK’nin gösterdiği somut çabalara dikkat çeken Taha, BDİHK’nin evrensel insan hakları ve temel özgürlüklerin İslami değerlerle uyumlu olmasını sağlama amacı kapsamında çeşitli konularda üye devletlere tutarlı tavsiyeler sunmak üzere önemli çalışmalar üstlendiğine işaret etti.

Genel Sekreter’in açıklaması Büyükelçi Dubaey tarafından okundu. Genel Sekreter açıklamasında, ırk ayrımcılığının bundan zarar gören bireyler ve topluluklar üzerindeki korkunç sonuçlarına dikkat çekti. İİT’nin ve üye devletlerin ırkçılıkla mücadelenin öncüleri olduğunu ve ırk ayrımcılığını ortadan kaldırmanın bireyleri, toplumları ve hükümetleri kapsayan ortak bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

cs
BDİHK Sekreteryası İcra Direktörü Dr. Nura er-Raşud (Şarku’l Avsat)

BDİHK Sekreteryası İcra Direktörü Dr. Nura er-Raşud, oturumun çalışmaları sırasında, BDİHK’nin olağanüstü ortak Arap-İslam Zirvesi’nin nihai bildirgesini desteklediğini belirtti.

Raşud konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Uluslararası insan hakları topluluğu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 75. yıldönümünü kutlarken, tüm dünya, İsrail işgal güçlerinin Gazze’deki masum Filistinlilere karşı işlediği apaçık insan hakları ihlalleri karşısında dehşete kapılmış durumda. 11 Kasım 2023’te Riyad’da olağanüstü ortak Arap-İslam Zirvesi’ne ev sahipliği yapma yönündeki iyi zamanlanmış girişim, övgüye değer bir girişimden başka bir şey değildir. Bu zirvenin sonuçlarının Gazze’deki insani krize derhal son verilmesi konusunda teşvik edici olması ümit ediliyor.

Raşud, Suudi Arabistan hükümetinin BDİHK’nin genel merkezine ev sahipliği yapma ve etkili ve bağımsız çalışma için manevi ve lojistik destek sağlama konusunda sağladığı büyük hizmetlerden dolayı içten teşekkürlerini dile getirdi. Aynı zamanda BDİHK’ye verdikleri sürekli destek için İİT Genel Sekreteri’ne, tüm üye devletlere, gözlemci devletlere ve bu ülkelerin ulusal insan hakları kuruluşlarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Raşud, açılış töreninin ve kapsamlı tartışmanın Suudi Arabistan ve BDİHK ile iş birliği içinde gerçekleştiğini ve bu adımın iki taraf arasında 2022’de imzalanan mutabakat zaptının etkinleştirilmesi açısından mükemmel ve başarılı bir adım olduğunu belirtti.

sxcdfr
Katılımcıların bir kısmı (Şarku’l Avsat)

Raşud, BDİHK’nin en önemli katkısının, üye devletlerdeki yönetişim ve kalkınma işlerinde insan haklarını tesis etmek ve İslami ve evrensel açıdan insan haklarına ilişkin kural ve ilkeler arasındaki boşluğu kapatmak olduğunu açıkladı. BDİHK’nin, İİT İnsan Hakları Kahire Bildirgesi’nin kabul edilmesine yaptığı katkıdan duyduğu gururu ifade etti. Aynı zamanda BDİHK’nin şu anda İİT’nin çocuk haklarına ilişkin revize edilmiş Cidde Sözleşmesi’ne son şeklini vermekte olduğunu kaydetti. Üye devletlerin bunun çalışmalarını yakın zamanda tamamlayacağından emin olduğunu belirtti.

Raşud, İİT İnsan Hakları Kahire Bildirgesi’nin kabul edilmesinin yanı sıra, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından, dünya çapında Müslümanlara karşı işlenen insan hakları ihlalleri hakkında bilgi toplama ziyaretleri yapılmasına ve raporlar yazılmasına ilişkin tavsiyelerin uygulanması noktasında BDİHK’nin katkılarını ele aldı.

BDİHK’nin, İİT’nin evrensel insan hakları ilkelerini teşvik etme çabalarını ilerletmek için izlediği yola dikkat çeken Raşud, “bölgesel insan hakları mekanizmasının” etkinliği çerçevesinde bölgesel kapsamlılık, bağımsızlık, soruşturma imkanı ve birçok alanı kapsayacak takip mekanizmaları da dahil olmak üzere “temel” standartların ele alındığını kaydetti.

Kapsamlı tartışma toplantısı, ırk ayrımcılığının modern tezahürlerinin kapsamlı bir analizinin yapılmasını, İslamofobi ile ilişkili ırkçılık ve bunun modern toplumlarda sürmesi de dahil olmak üzere ırk kimliğindeki karmaşıklıklar, çıkmazlar ve paradokslarla ilgili kritik soruların tartışılmasını ve nefret söylemiyle etkili bir şekilde mücadele edebilecek araçların ve yolların üzerinde düşünülmesini içeriyordu.

Toplantıda, aynı zamanda, Müslüman topluluklara karşı ayrımcı davranışlar ve politikaların kaynağının izini sürmenin yanı sıra, dünya çapında ırk ayrımcılığının farklı tezahürleriyle mücadele etmeye yönelik en ideal uygulamalar ve ırk ayrımcılığından etkilenen toplumlardaki azınlık ve Müslüman topluluklara gerekli korumayı sağlayacak şekilde, küresel düzeyde ve çeşitli düzeylerde rehberlik ve uygulama alanında bunların güçlendirilmesi tartışıldı.Katar ile Kuveyt'ten İsrail'in saldırılarını durdurması ve Kızıldeniz'de seyrüsefer istikrarı çağrısı

(AA)
(AA)
TT

Katar ile Kuveyt'ten İsrail'in saldırılarını durdurması ve Kızıldeniz'de seyrüsefer istikrarı çağrısı

(AA)
(AA)

Katar Emirlik Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ülkesini ziyaret eden Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile başkent Doha'da bir araya geldi.

Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamaya göre, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve ikili yatırımların büyümesiyle aralarındaki ticaret hacminin Ekim 2023'e kadar 1,94 milyar dolara ulaşmasına övgüde bulunan ikili, aralarındaki işbirliği ve ekonomik ortaklığın ufuklarını genişletmenin önemini vurguladı.

İkili, her alanda savunma işbirliğini artırma ve iki ülke ile bölgenin güvenlik ve istikrarını korumak için stratejik ilişkiler ve ortaklıklar geliştirmeye önem verdiklerine dikkati çekti.

Bölgesel meseleyle ilgili olarak ikili, Gazze Şeridi'ndeki insani felaketle ilgili derin endişelerini dile getirerek, uluslararası toplumun Filistin topraklarındaki askeri saldırıları durdurma sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini belirtti.

İkili ayrıca bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) yardımlarını durdurma kararından derin endişe duyduklarını belirterek, UNRWA'nın yaklaşık 5,7 milyon Filistinli mültecinin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında oynadığı önemli rolü vurguladı.

Yemen konusuna değinen ikili, Yemen krizine kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmanın önemine işaret etti.

Kızıldeniz'de seyrüseferle ilgili olarak ise ikili, tüm dünyanın çıkarlarını korumak için güvenlik ve istikrarın korunması ve denizde seyrüsefer hakkına saygı duyulmasının öneminin altını çizdi.

AB, dün Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmak için "Aspides" isimli askeri misyonun başlatıldığını açıklamıştı.

Misyonun seyrüsefer özgürlüğünün yeniden sağlanmasına ve ticari gemiciliğin korunmasına katkıda bulunacağını belirten AB, "Aspides" misyonunun, yalnızca savunma amaçlı olacağını kaydetmişti.

AB'ye göre misyon, denizde "durumsal farkındalık" sağlayacak, gemilere eşlik edecek ve olası saldırılara yanıt verecek, Babu'l Mendeb Boğazı ve Hürmüz Boğazı'ndaki ana deniz iletişim hatlarının yanı sıra Kızıldeniz, Aden Körfezi, Umman Körfezi ve Basra Körfezi'ndeki uluslararası sularda aktif olacak.


Suudi Arabistan, Gazze’deki ateşkes önerisinin veto edilmesinden üzüntü duyduğunu açıkladı

Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan Arap karar taslağını kabul etmede başarısız oldu (AFP)
Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan Arap karar taslağını kabul etmede başarısız oldu (AFP)
TT

Suudi Arabistan, Gazze’deki ateşkes önerisinin veto edilmesinden üzüntü duyduğunu açıkladı

Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan Arap karar taslağını kabul etmede başarısız oldu (AFP)
Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan Arap karar taslağını kabul etmede başarısız oldu (AFP)

Suudi Arabistan, Cezayir’in Arap ülkelerini temsilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu Gazze ve çevresini içeren ateşkes taslağının veto edilmesinden dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, ‘Güvenlik Konseyi’nin güvenilir bir şekilde uluslararası barış ve güvenliği koruma sorumluluğunu yerine getirmesi için artık daha önce hiç olmadığı kadar bir reforma ihtiyacı olduğunu’ vurguladı.

Suudi Arabistan, Gazze ve çevresindeki insani durumun kötüleşmesinden ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden askeri operasyonların artmasından dolayı uyarıda bulunarak, “Bu operasyonlar, Filistin sorununa yönelik diyalog ve barışçıl çözüm çağrılarına hizmet etmediği gibi ilgili uluslararası kararlara uyulmadığını gösteriyor” açıklamasında bulundu.


BAE: Savcılık Adalet ve Haysiyet Komitesi örgütü sanıklarına ağır cezalar talep etti

Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi ( WAM)
Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi ( WAM)
TT

BAE: Savcılık Adalet ve Haysiyet Komitesi örgütü sanıklarına ağır cezalar talep etti

Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi ( WAM)
Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi ( WAM)

BAE Müslüman Kardeşler (İhvân-ı Müslimin) örgütünün ülkede kurmaya çalıştığı Adalet ve Haysiyet örgütü mensuplarını yargı önüne çıkarttı. 

Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi Devlet Güvenlik Dairesi, 84 sanık kişi ve kuruluşun avukatlarının iddialarının dinlenmesi için davanın değerlendirilmesini önümüzdeki 7 Mart'a ertelemeye karar verdi.

Şarku’l Avsat’ın BAE resmi haber ajansı WAM’dan aktardığı habere göre, dava, İhvân üyelerinin terör örgütü kurmak ve yönetmekle ilgili suçlar işlemeleri ve gizli terör örgütü kurarak elde ettikleri gelirleri aklamaları ile ilgili.

Edinilen bilgiye göre, Ceza Kanunu'nun 90. Maddesi, kanunun 88. maddesinde öngörülen davada failin daha az cezayı gerektiren bir suçtan mahkûm olması halinde, daha sonra en yüksek cezayı gerektiren suçtan yargılanması gerektiğini belirtmektedir. Bu durumda mahkeme, önceki hükümden fiilen infaz edilen cezayı düştükten sonra, ikinci hükümde verilen cezanın infazına karar verir.

Savcılığın iddianameyi okuması iki ayrı oturumda gerçekleşti. Savcılık, terör eylemleri gerçekleştirmek ve örgüte hizmet etmek üzere para toplamak ve aklamak amacıyla BAE'de gizli bir terör örgütü (Adalet ve Haysiyet Komitesi) kurmak ve yönetmekle suçlanan sanıklar aleyhindeki delilleri inceledi.

Savcılık, sanıklar aleyhinde, sanıklardan birinin örgütün BAE'de benzer bir devrimci model oluşturmak amacıyla sözde "Arap Baharı Devrimleri" ile aynı zamana denk gelen olayları incelediğine dair itirafları da dahil olmak üzere kanıtlar sundu.

Sanık ayrıca söz konusu terör örgütünün yönteminin toplumda yaygın öfke ve kızgınlık yaratmaya dayandığını ve bu duyguları güvenlik güçleriyle çatışmalar yoluyla kaçınılmaz olarak şiddete dönüşecek ve potansiyel olarak can kayıplarına ve yaralanmalara yol açacak kitlesel sokak protestolarına yönlendirmeye çalıştığını itiraf etti.


Suudi Arabistan, Gazze’de ateşkesin yürürlüğe girmesi, İsrail güçlerinin çekilmesi ve yardımların artırılmasının öncelik olduğunu bir kez daha vurguladı

Kral Selman bin Abdulaziz (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz (SPA)
TT

Suudi Arabistan, Gazze’de ateşkesin yürürlüğe girmesi, İsrail güçlerinin çekilmesi ve yardımların artırılmasının öncelik olduğunu bir kez daha vurguladı

Kral Selman bin Abdulaziz (SPA)
Kral Selman bin Abdulaziz (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında başkent Riyad’da toplandı.

Bakanlar Kurulu, 22 Şubat ‘Kuruluş Günü’ yıldönümü münasebetiyle, Suudi devletinin yaklaşık üç asırlık geçmişinden duyulan gururu ifade etti.

Toplantının başında, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Riyad’ı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesi de dahil, son günlerde, özellikle dünyanın çeşitli ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesi ve çeşitli alanlarda işbirliği ve dostluk bağlarının güçlendirilmesine yönelik yapılan tüm görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Enformasyon Bakanı Selman ed-Dusari’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Toplantıda, Riyad’ın Münih Güvenlik Konferansı’na katılımı sırasında ifade ettiği gibi, Gazze’deki insani felaketin sona ermesi, ateşkesin yürürlüğe girmesi, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi ve yardımlarının gelişini artırmak için çalışmanın öncelik olduğu bir kez daha vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın 2027 Dünya Su Forumu’na ev sahipliği yapacak olmasına övgüde bulundu.

Bunun Riyad’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde su konularının desteklenmesindeki öncü rolünü ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma yönündeki çabasını pekiştirdiğinin de altı çizildi.

Bakanlar Kurulu toplantısından (SPA)
Bakanlar Kurulu toplantısından (SPA)

Bakanlar Kurulu, Riyad’da düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Forumu’nda, ülkenin en az 10 şehrini dünyanın en iyi 50 şehri arasında sıralama hedefinin bir parçası olarak, Suudi şehirlerindeki yaşam kalitesinin daha yükseltilmesine katkıda bulunmayı öngören mutabakat zaptlarının imzalanmasına övgüde bulundu.

Toplantıda, üç yeni Suudi şehrinin UNESCO Küresel Öğrenim Şehirleri Ağı’na katılması ve Suudi Arabistan’ın dijital devlet hizmetlerinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da lider konumda olması ele alındı.

Şura Konseyi çalışmaları da dahil olmak üzere, Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Konseyi Genel Komitesi ve Bakanlar Kurulu’ndaki Uzmanlar Konseyi’nin gündemindeki konular gözden geçirildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan hükümeti ile Vietnam hükümeti arasında suçlarla mücadelede işbirliğine ilişkin bir anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan-Brezilya Koordinasyon Konseyi’nin kurulmasına yönelik mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA) ile Uluslararası Yapay Zeka Araştırma Merkezi ve Slovenya’daki Josef Stefan Enstitüsü arasında yapay zeka alanında araştırma, geliştirme ve yenilik alanlarında işbirliği yapılmasını öngören mutabakat zaptına onay verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile İzlanda hükümeti arasında gelir vergilerinde çifte vergilendirmeyi, vergi kaçakçılığını ve vergiden kaçınmayı önlemeyi içeren anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan ile Portekiz arasında hava taşımacılığı hizmetleri alanında işbirliğini içeren bir anlaşmaya onay verildi.

Suudi Arabistan Medya Düzenleme Genel Otoritesi ile Portekiz Medya Düzenleme Otoritesi arasında görsel-işitsel medya alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağı hakkında görüşme yapıp imza atabilmesi için Enformasyon Bakanı yetkilendirildi.

Kral Abdullah Atom ve Yenilenebilir Enerji Şehri (KA-CARE) ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında Genç Profesyonel Memurlar Programı’na ilişkin anlaşma onaylandı.

Kral Selman Uluslararası Arap Dili Akademisi ve Özbekistan Taşkent Devlet Doğu Araştırmaları Üniversitesi arasında Arapça alanında işbirliğini öngören anlaşma konusunda görüşme yapıp imza atması için Kral Selman Uluslararası Arap Dili Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin içişlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.


Katar: Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakereleri "zorluklara" rağmen sürüyor

Macid el-Ensari (AA)
Macid el-Ensari (AA)
TT

Katar: Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakereleri "zorluklara" rağmen sürüyor

Macid el-Ensari (AA)
Macid el-Ensari (AA)

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakereler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin bu konudaki rolünü ve çabalarını sürdürdüğünü vurgulayan Ensari, müzakerelerle ilgili tüm taraflar arasındaki iletişimin de hala devam ettiğini söyledi.

Katar'ın arabuluculuk tutumu İsrail'in açıklamalarından etkilenmeyecek

İsraillilerin yaptığı açıklamaların Katar'ın arabuluculuk tutumunu etkilemeyeceğini daha önce de teyit ettiklerini vurgulayan Ensari, dolayısıyla İsrail'in açıklamalarına rağmen Katar'ın Gazze'de yakın zamanda bir insani ateşkesin sağlanması çabalarına devam ettiğini belirtti.

Zorluklara rağmen müzakere çabalarının devam ettiğini kaydeden Ensari, sürecin selameti için detaylara giremeyeceğini ancak müzakerelerde insani açının öncelikli tutulduğunu ifade etti.

Ensari, Katar'ın İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'ne yaptığı insani yardımlara işaret ederek "Gazze'deki yıkım ve katliamın boyutunu kimse anlayamıyor." dedi.

Netanyahu'dan Katar'ın arabuluculuk rolü için "sorunlu" iddiası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Kanal 1"2 televizyonunda yayınlanan haberde, "Hamas üzerinde fazla baskı kurmadığı" iddiasıyla Katar'ın arabuluculuk rolünü "sorunlu" olarak nitelendirmişti.

Tel Aviv ile Hamas arasında yeni bir esir takası müzakereleri çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'de 13 Şubat'ta bir toplantı yapılmıştı.

İsrail'in yanı sıra ABD, Katar ve Mısırlı yetkililerin katıldığı toplantıdan sonuç çıkmamıştı.

Netanyahu, bu toplantının ardından, Kahire'de düşük düzeyli yetkililerin katılacağı esir takası müzakereleri görüşmesine heyet göndermeyi reddetmişti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660'ı çocuk, 8 bin 570'i kadın olmak üzere 29 bin 195 Filistinli öldürüldü, 69 bin 170 kişi yaralandı.


Rabıta Genel Sekreteri’nin Balkanlar ziyareti büyük ilgi çekti

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa (Al Riyadh)
Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa (Al Riyadh)
TT

Rabıta Genel Sekreteri’nin Balkanlar ziyareti büyük ilgi çekti

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa (Al Riyadh)
Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa (Al Riyadh)

*Şeyh Nusret Ramazan

Dünya İslam Birliği’nin (Rabıta), Bosna Parlamentosu ile işbirliği içerisinde, ‘Barış ve Bir Arada Yaşama Değerlerinin Desteklenmesi ve Pekiştirilmesi’ başlığı altında düzenlediği uluslararası konferans, Balkan ülkelerindeki medyanın büyük ilgisini çekti.

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa’nın yanı sıra parlamento ve hükümet üyeleri ile dini ve toplumsal liderlerin geniş katılım gösterdiği konferansta, ‘Saraybosna Barış Mesajı Bildirgesi’ kabul edildi.

Diyalog kültürünün yayılması ve radikalizmle mücadele konusundaki çabaları ve girişimleri ile dünya genelinde tanınan Şeyh Dr. İsa, İslam’ın ılımlı mesajını başarıyla temsil etmesi nedeniyle Balkan ülkelerindeki Müslümanların gönlünde de özel bir yere sahip.

Hiç şüphe yok ki bugün dünya, Şeyh Dr. İsa’nın dünyanın çeşitli yerlerinde birçok küresel girişime liderlik eden Rabıta’daki başarılarına tanık oluyor.

Rabıta, merkezciliği ve ılımlılığı yayma, yakınlaşma ve diyalog girişimlerini benimseme alanında işbirliği yapacak hükümetler, parlamentolar ve uluslararası kuruluşlar için önemli bir ortak haline geldi.

Şeyh Dr. İsa Bosna’da, İslam’ın doğru ilkelerini tanıtmak, radikalizm ve fanatizmden uzak, gerçek İslam dininin hoşgörüsünü vurgulamak, sürekli bir arada yaşamayı, yasalara bağlılığı, şiddetin reddedilmesini teşvik etmek için diyalog dilinin önemine odaklandı ve topluluklar arasındaki çıkarların sağlanması çağrısında bulundu.

Hükümet ve parlamento üyelerinin yanı sıra konferansa katılanlar, Şeyh Dr. İsa’ya büyük saygı gösterdi.

Şeyh Dr. İsa ziyareti kapsamında, Arnavutluk Başmüftüsü’nün davetine cevaben, Arnavutluk’taki 200 yıldan daha eski olan büyük tarihi caminin minberinde vaaz verdi.

Bu öncü çabalar, bölgede ve küresel düzeyde kültürler ve dinler arasında anlayış ve barış köprüleri kurmaya katkıda bulunan sürdürülebilir bir etki sağlamak için Şeyh Dr. İsa’nın önderlik ettiği girişimleri sürdürmenin önemini gösteriyor.

Şeyh Dr. İsa’nın diyaloğu ve barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etmedeki aktif rolü, dini bu liderlerin bu konudaki hayati rolünü yansıtıyor.

Aynı zamanda, daha barışçıl ve anlayışlı bir dünyaya ulaşmak için farklı halklar ve kültürler arasındaki iletişimin ve açıklığın önemini vurguluyor.

Şeyh Dr. İsa, inisiyatif alma ve dünyanın tüm halklarıyla iletişim kurma konusunda her zaman ön saflarda yer aldı.

Biz Balkanlar’da genel olarak onu hoş karşılıyoruz ve ziyaretinden mutluluk duyuyoruz, çünkü vizyonu net, merkezci ve ılımlı bir yaklaşıma dayanıyor.


Suudi Arabistan: Ukrayna halkı için 8. yardım uçağı yola çıktı

Sekizinci Suudi yardım uçağı 78 ton yardım malzemesi taşıyor (SPA)
Sekizinci Suudi yardım uçağı 78 ton yardım malzemesi taşıyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan: Ukrayna halkı için 8. yardım uçağı yola çıktı

Sekizinci Suudi yardım uçağı 78 ton yardım malzemesi taşıyor (SPA)
Sekizinci Suudi yardım uçağı 78 ton yardım malzemesi taşıyor (SPA)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ne (KSRelief) ait sekizinci Suudi yardım uçağı, Riyad'daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılarak, Ukrayna sınırına yakın Polonya’nın Swoszow Havalimanı'na doğru yola çıktı.

Uçak, Polonya sınırından Ukrayna'ya teslim edilmeye hazırlanan jeneratörleri ve çeşitli elektrikli cihazları içeriyor. (SPA)
Uçak, Polonya sınırından Ukrayna'ya teslim edilmeye hazırlanan jeneratörleri ve çeşitli elektrikli cihazları içeriyor. (SPA)

78 ton yardım malzemesi taşıyan uçak, Polonya sınırından Ukrayna'ya teslim edilmeye hazırlanan jeneratörleri ve elektrikli cihazları taşıyor.

Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya sağladığı yardım paketi, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi ve savaştan etkilenen insanların, yaşadıkları çeşitli kriz ve sıkıntılarda yanında olma yönündeki tarihi rolü çerçevesinde geliyor.


3. Suudi Arabistan Medya Forumu bugün başlıyor

3. Suudi Arabistan Medya Forumu’nun logosu (Forumun web sitesi)
3. Suudi Arabistan Medya Forumu’nun logosu (Forumun web sitesi)
TT

3. Suudi Arabistan Medya Forumu bugün başlıyor

3. Suudi Arabistan Medya Forumu’nun logosu (Forumun web sitesi)
3. Suudi Arabistan Medya Forumu’nun logosu (Forumun web sitesi)

Bu yıl 3. kez düzenlenecek Suudi Arabistan Medya Forumu, bugün başkent Riyad’da ‘Şekillenen Dünyada Medya’ sloganıyla başlıyor.

2 bini aşkın yerel ve yabancı medya mensubu, akademisyen ve uzmanın yanı sıra 80 medya kuruluşunun katılımının beklendiği forum üç gün sürecek.

Forum, Enformasyon Bakanı Selman ed-Duseri’nin himayesinde, Suudi Arabistan Yayın Otoritesi (SBA) tarafından, Suudi Gazeteciler Derneği işbirliğiyle düzenleniyor.

Enformasyon Bakanı, forumun açılış etkinliği olarak dün, 200’ün üzerinde yerli ve uluslararası firmanın katılımıyla, Ortadoğu’nun en büyük özel medya fuarı olan Medyanın Geleceği Sergisi’nin (FOMEX) açılışını yaptı.

Söz konusu firmalar, forum süresince bir araya gelerek, çeşitli medya alanlarındaki en son teknolojiler ve yenilikleri sunacak.

FOMEX kapsamında, 25 ülkeden çeşitli medya sektörünü temsil eden 150 uzmanın ‘içerik oluşturma, geliştirme, prodüksiyon ve yayınlama’ alanlarında konuşma yapacağı 75’in üzerinde oturum ve çalıştayın gerçekleşmesi bekleniyor.

Enformasyon Bakanı Duseri, dün FOMEX açılışını yaptıktan sonra, ‘Saudipedia’ dijital platformunu başlattı.

Bugün başlayacak olan Suudi Arabistan Medya Forumu sırasında, ekonomi, spor ve turizm gibi alanların medyayla ilişkilerinin ele alınacağı etkinliklerin yanı sıra ‘2030 Expo Riyadh’ ve ‘2034 Dünya Kupası’ konulu bir oturum da düzenlenecek.

Forumda, enerji sektörü, medyada yapay zeka uygulamaları, medyada teknik altyapıya yatırım gibi diğer hayati sektörlere de yer verilecek.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre, Suudi Arabistan Medya Forumu kapsamında, her yıl olduğu gibi, yerel ve bölgesel medya alanındaki birçok kişiye ödül verilecek.


Katar: Netanyahu'yu krizleri polemikle geçiştirmek yerine, müzakerelere odaklanmaya çağırıyoruz

Macid el-Ensari (AA)
Macid el-Ensari (AA)
TT

Katar: Netanyahu'yu krizleri polemikle geçiştirmek yerine, müzakerelere odaklanmaya çağırıyoruz

Macid el-Ensari (AA)
Macid el-Ensari (AA)

Ensari yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı esir takası müzakerelerinde arabuluculuk yapan Katar’ı eleştiren iddialarına cevap verdi.

Netanyahu’nun Katar’a daha fazla İsrailli esirin serbest bırakılması için Hamas’a baskı kurması yönündeki çağrısını “oyalama çabası” olarak değerlendiren Ensari, şunları kaydetti:

İsrail Başbakanı, Katar'ın ilk günden itibaren arabuluculuk çabaları, krizin sona erdirilmesi ve esirlerin serbest bırakılmasındaki kararlılığını gayet iyi biliyor. 109 esirin serbest bırakıldığı insani ara bu kararlılığımızın örneğidir. Bu aynı zamanda, müzakere ve anlaşmaların esirlerin geri getirilmesi, gerilimin sonlandırılması ve bölgede güvenliğin sağlanması için tek çözüm olduğunu kanıtlamıştır.

Katar Dışişleri Bakanı Ensari, Netanyahu’nun ülkesinin ortaya koyduğu arabuluculuk çabalarına yönelik suçlamalarını reddederek, Katar’ın Gazze Şeridi’ne yaptığı yardımların İsrail, ABD, Mısır ve Birleşmiş Milletler ile tam koordineli bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti.

Netanyahu’nun içinde bulunduğu siyasi krizleri polemiklerle atlatmaya çalıştığını belirten Ensari, şöyle devam etti:

Katar arabuluculuk çalışmalarını sürdürüyor ve İsrail Başbakanının ülkesindeki siyasi krizlerden kaçmak için çıkardığı anlaşılan polemiklerine ve açıklamalarına aldırış etmiyor. Kendi dar siyasi gündemine uygun düştüğünde bu tür açıklamalar yapmak yerine, İsrail Başbakanından bölgenin güvenliğine hizmet edecek ve savaşın yol açtığı trajediyi sona erdirecek olan müzakerelere odaklanmasını istiyoruz.

Netanyahu, İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yayınlanan haberde, "Hamas üzerinde fazla baskı kurmadığı" iddiasıyla Katar'ın arabuluculuk rolünü "sorunlu" olarak nitelendirmişti.

Tel Aviv ile Hamas arasında yeni bir esir takası müzakereleri çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'de 13 Şubat'ta bir toplantı yapılmıştı.

İsrail'in yanı sıra ABD, Katar ve Mısırlı yetkililerin katıldığı toplantıdan sonuç çıkmamıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, bu toplantının ardından, Kahire'de düşük düzeyli yetkililerin katılacağı esir takası müzakereleri görüşmesine heyet göndermeyi reddetmişti.


Katar: Netanyahu'yu krizleri polemikle geçiştirmek yerine, müzakerelere odaklanmaya çağırıyoruz

AA
AA
TT

Katar: Netanyahu'yu krizleri polemikle geçiştirmek yerine, müzakerelere odaklanmaya çağırıyoruz

AA
AA

Ensari yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı esir takası müzakerelerinde arabuluculuk yapan Katar’ı eleştiren iddialarına cevap verdi.

Netanyahu’nun Katar’a daha fazla İsrailli esirin serbest bırakılması için Hamas’a baskı kurması yönündeki çağrısını “oyalama çabası” olarak değerlendiren Ensari, şunları kaydetti:

"İsrail Başbakanı, Katar'ın ilk günden itibaren arabuluculuk çabaları, krizin sona erdirilmesi ve esirlerin serbest bırakılmasındaki kararlılığını gayet iyi biliyor. 109 esirin serbest bırakıldığı insani ara bu kararlılığımızın örneğidir. Bu aynı zamanda, müzakere ve anlaşmaların esirlerin geri getirilmesi, gerilimin sonlandırılması ve bölgede güvenliğin sağlanması için tek çözüm olduğunu kanıtlamıştır."

Katar Dışişleri Bakanı Ensari, Netanyahu’nun ülkesinin ortaya koyduğu arabuluculuk çabalarına yönelik suçlamalarını reddederek, Katar’ın Gazze Şeridi’ne yaptığı yardımların İsrail, ABD, Mısır ve Birleşmiş Milletler ile tam koordineli bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti.

Netanyahu’nun içinde bulunduğu siyasi krizleri polemiklerle atlatmaya çalıştığını belirten Ensari, şöyle devam etti:

"Katar arabuluculuk çalışmalarını sürdürüyor ve İsrail Başbakanının ülkesindeki siyasi krizlerden kaçmak için çıkardığı anlaşılan polemiklerine ve açıklamalarına aldırış etmiyor. Kendi dar siyasi gündemine uygun düştüğünde bu tür açıklamalar yapmak yerine, İsrail Başbakanından bölgenin güvenliğine hizmet edecek ve savaşın yol açtığı trajediyi sona erdirecek olan müzakerelere odaklanmasını istiyoruz."

Netanyahu, İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yayınlanan haberde, "Hamas üzerinde fazla baskı kurmadığı" iddiasıyla Katar'ın arabuluculuk rolünü "sorunlu" olarak nitelendirmişti.

Tel Aviv ile Hamas arasında yeni bir esir takası müzakereleri çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'de 13 Şubat'ta bir toplantı yapılmıştı.

İsrail'in yanı sıra ABD, Katar ve Mısırlı yetkililerin katıldığı toplantıdan sonuç çıkmamıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, bu toplantının ardından, Kahire'de düşük düzeyli yetkililerin katılacağı esir takası müzakereleri görüşmesine heyet göndermeyi reddetmişti.