El-Cedan: Suudi Arabistan, küresel ölçekte sürdürülebilir kalkınmanın güçlendirilmesi için teknoloji geliştirme rolüne sıkı sıkıya bağlı

Suudi Arabistan, İtalya'nın Stresa kentinde düzenlenen G7 Maliye Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan (G7 Başkanlığı)
Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan (G7 Başkanlığı)
TT

El-Cedan: Suudi Arabistan, küresel ölçekte sürdürülebilir kalkınmanın güçlendirilmesi için teknoloji geliştirme rolüne sıkı sıkıya bağlı

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan (G7 Başkanlığı)
Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan (G7 Başkanlığı)

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nda ‘Yapay Zekâ ve Kalkınma: Zorluklar ve Fırsatlar’ konulu özel bir oturuma katıldı. El-Cedan oturumda, küresel çapta kapsamlı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın ilerlemesi için Suudi Arabistan’ın özellikle yapay zekâ alanında teknoloji geliştirme rolüne bağlı olduğunu yineledi.

İtalya'nın Stresa kentinde düzenlenen üçüncü toplantıya diğer ülkelerin yanı sıra Suudi Arabistan da davet edildi. Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD'nin yer aldığı grubun 13-15 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Pulya bölgesinde gerçekleştireceği zirveye Avrupa Birliği'ni (AB) temsilen Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı da katılacak.

Üç gün boyunca çeşitli oturumlara katılan el-Cedan, ‘Düşük Gelirli Ülkelerin Finansman İhtiyaçları’ başlıklı oturumda, mali alan yaratmaya, ekonomik esnekliği arttırmaya ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde ilerleme kaydetmeye katkıda bulunduğu için borçların ele alınmasına yönelik önerilen çok boyutlu yaklaşımın büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

xscdvfbgr
Stresa'da düzenlenen G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’ndan (G7 Başkanlığı)

El-Cedan, ‘Afrika kıtasını öne çıkaran kalkınma girişimleri’ başlıklı oturumda Afrika'nın hırslı insanları, genç nüfusu ve zengin kaynaklara sahip doğal topraklarıyla büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.

El-Cedan, ‘Sınır Ötesi Ödemeler’ başlıklı oturumunda, 2020 yılında Suudi Arabistan başkanlığında G20'nin sınır ötesi ödemeleri desteklemek için net bir eylem planı üzerinde anlaştığını ve bunun sonucunda ödeme düzenlemelerini iyileştirmek amacıyla uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmak üzere Sınır Ötesi Ödemeler Koordinasyon Grubu'nun kurulduğunu belirtti. El-Cedan, küresel olarak bu konudaki mevcut çabaların geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

El-Cedan, toplantı çerçevesinde bir dizi bakan ve uluslararası kuruluş lideriyle bir araya gelerek önemli ekonomik ve mali gelişmeler ile ortak ilgi alanlarına giren konuları ele aldı.Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

TT

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Zilhicce'nin sekizinci günü olan bugün (Cuma) Kabe’ye akın eden hacı kalabalıkları; yaklaşık iki milyon hacı adayının özlem, gözyaşı, umut, tesbih ve tekbirlerle gerçekleştirdiği en büyük inanç yolculuğunun başlangıcını kutluyor. Bu esnada Suudi Arabistan devleti, misafirlerine Hac ibadetlerini yerine getirirken rahatlık, huzur ve güvenin tadını çıkarmaları için sağladığı çok sayıda hizmeti sunmaya çalışıyor.

Rahman'ın misafirleri, 6 gün boyunca devam eden Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) sünnetine uyarak, Yüce Allah'a yaklaşmak ve O'ndan mağfiret umarak Mina’da geçirirler.

zxcdvfgrth
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Hacı adaylarının Mina'ya varışına, inanç yolculuklarında hacılara her türlü konforu sağlamak ve onlara günün her saati en iyi hizmeti sunmak için entegre güvenlik, sağlık ve hizmet çalışmaları eşlik etti.

Temettü haccı yapacak olan adaylar Mekke içinde olsun olmasın bulundukları yerde ihrama girerler. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a (Vakfe’ye) giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunlar Cemretü'l-Akabe, Cemretü'l-Vusta ve Cemretü's-Suğra’dır.

fgrhyju

Dünyanın en büyük çadır kenti olarak bilinen Mina, yaklaşık 2,6 milyon hacı adayını ağırlamak üzere 104 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçirilen en büyük projelerden biridir. Çadırlar, hacıların huzur ve maneviyat dolu bir atmosferde ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için gerekli tüm ihtiyaçlarla donatılmıştır.

Modern çadırlar, ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole ışınlarından korunma özelliklerine sahip üst düzey teknik özelliklerle donatıldı. Her çadıra özel bir soğutma sistemi bağlandı. Ayrıca her türlü güvenlik, emniyet, destek ve sağlık hizmeti de ayarlandı.

dfvgb
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Şeriat, ister kıran haccı yapanlar olsun ister ifrad haccı yapanlar olsun ihramlı olarak Terviye Günü Mina'ya gelmelerinin ve Arafat'ta vakfeye giderken geceyi Mina’da geçirmelerinin sahih bir sünnet olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunun sebebi şu ayet-i kerimedir: “Belirlenmiş günlerde Allah’ı zikredin. Allah’a saygılı olan için iki günde (dönmekte) acele edene günah yoktur; daha uzun kalana da günah yoktur. Allah’a saygılı olun.” *

xcd
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. Harem sınırları içinde, kuzey ve güney tarafları dağlarla çevrili bir vadidir. Mekke tarafında Cemretü'l-Akabe, Müzdelife tarafında ise Muhassir Vadisi ile sınırlandırılmış olup sadece Hac döneminde iskân edilmektedir.

Mina, tarihi ve dini önemi olan bir yerdir. Hz. İbrahim (as) burada şeytanı taşlamış ve Hz. İsmail'in (as) kurbanını kesmiş, ardından Hz. Muhammed (sav) Veda Haccı'nda bu eylemi doğrulamış ve tıraş olmuş. Bunun ardından Müslümanlar da Cemarat'ta şeytan taşlayarak, kurbanlarını keserek ve tıraş olarak peygamberlerinin sünnetine uymuşlardır.

nhmjyö
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in hükümeti, hacıların Mina'da geçirdikleri süreyi ve yönetimin hacıların ibadetlerini yerine getirdikleri süre boyunca rahat etmelerini sağlayacak gereksinimlerin büyüklüğüne olan inancını göz önünde bulundurarak Mina'ya ilgi gösterdi.

Hacıların hac yolculuğunu kolaylaştırmak ve ibadetlerini maneviyat ve huzur içinde yerine getirebilmeleri için güvenlik, sağlık, yemek ve ulaşım hizmetleri sağlayan Suudi yönetimi, hükümet ve hizmet kurumlarının hac mevsimi boyunca görevlerini başarılı kılacak her şeyi hayata geçirmek için çaba sarf etmelerinin önemini vurguladı.

* Bakara Suresi – 203