Suudi Arabistan Hac organizasyonu için hizmet kapasitesini artırıyor

Kamu ve özel kuruluşlar, kalabalıkları yönetmek ve organize etmek için insan ve dijital kadrolarını seferber ediyor.

Suudi Arabistan ülkeye gelen hacı adaylarını karşılayıp, onlara rehberlik ederek gidecekleri yerlere ulaştırıyor. (SPA)
Suudi Arabistan ülkeye gelen hacı adaylarını karşılayıp, onlara rehberlik ederek gidecekleri yerlere ulaştırıyor. (SPA)
TT

Suudi Arabistan Hac organizasyonu için hizmet kapasitesini artırıyor

Suudi Arabistan ülkeye gelen hacı adaylarını karşılayıp, onlara rehberlik ederek gidecekleri yerlere ulaştırıyor. (SPA)
Suudi Arabistan ülkeye gelen hacı adaylarını karşılayıp, onlara rehberlik ederek gidecekleri yerlere ulaştırıyor. (SPA)

Hac ibadeti, dünyanın en büyük ve kültürel açıdan en çeşitli kalabalıklarından biri. Bu nedenle Hacı adaylarının kalabalığının büyüklüğü ve çeşitliliği, Hac dönemi boyunca tüm Suudi devlet kurumları için büyük bir zorluk teşkil ediyor.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Siber Güvenlik Kurumu, Sivil Havacılık İdaresi, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Kurumu, İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, İstatistik Genel Müdürlüğü, Mekke Belediyesi, Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Suudi Demiryolları Şirketi, Ulusal Su Şirketi ve Suudi Elektrik Şirketi, küçük bir alanda iki milyondan fazla hacı ile yeryüzündeki en büyük insan topluluğunu yönetmek için çalışıyor.

Kutsal mekanların hazırlığı

Bugünlerde kutsal mekanlar, hacıların huzur ve maneviyat atmosferinde ibadetlerini kolaylıkla yerine getirebilmeleri için hazırlıkların yapıldığı ve gerekli tüm ihtiyaçların sağlandığı çalışmalara tanıklık ediyor.

Hacılara hizmet vermekle ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları, hacıların ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak amacıyla, sahadaki idari ve teknik hususları dikkate alarak operasyonel planlara göre çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Mekke Belediyesi, 1445 Hac sezonuna hazırlık olarak yolların, aydınlatmaların, kaldırımların ve kamu tesislerinin güvenliğini ve yüksek verimlilikle kullanılmasını sağlamak üzere 24 saat çalışan bir dizi saha ekibi kurdu.

CDFERT
Kutsal mekanlar hacı adaylarını kabul etmeye hazır. (SPA)

Mekke Belediyesi, kutsal mekanlarda coğrafi dağılıma göre bir dizi hizmet merkezi hazırladı ve bunlara ekipman, mekanizma ve insan gücü sağladı.

İlgili kuruluşlar, hacıların taşınması ve onlara en iyi ve en kaliteli hizmetin sunulması için saha hizmet merkezlerini donatarak hazırlıklarını tamamladı. Modern çadırlar, ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole (UV) korumasına sahip uluslararası özelliklerle donatıldı. Her çadır özel bir soğutma sistemine, elektrik tesisatı ve destek hizmetleri için güvenlik ve emniyet araçlarına bağlandı.

SCDFERGT
Sıcaklığı düşürmek için kutsal mekanlardaki asfalt yüzeyleri soğutuluyor. (SPA)

Söz konusu kuruluşlar ayrıca, kutsal mekanlardaki taşıma ağının çalışmasını sağlamak için otobüslerin güzergahlarını ve yollarını kontrol etmeyi sürdürüyor.

Asfalt yüzeylerin soğutulması

Suudi Arabistan Karayolları Genel Müdürlüğü, ilgili makamlarla ortaklaşa olarak Arafat'taki Nemire Mescidi'nin yanında 25 bin metrekarelik bir alanda uyguladığı asfalt yüzeylerin soğutulması deneyimini kutsal mekanlardaki bir dizi yerde yaygınlaştıracak.

Bu, mahallelerdeki ve yerleşim alanlarındaki sıcaklığı düşürmeyi, binaları soğutmak için kullanılan enerjiyi azaltmayı, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı ve bekleme alanlarında ve insanların toplandığı alanlarda daha rahat bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

Kalabalık yönetimi

Mekke’deki sağlık kurumu, Mekke ve kutsal mekanlardaki 18 hastane ve 126 sağlık merkezini donatarak, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen organizasyon planlarına göre en üst düzeyde entegre sağlık hizmetleri sunmak üzere Mekke ve kutsal mekanlardaki tüm hastane ve sağlık merkezlerinin operasyonel planlarını tamamlayarak, bu yılki 1445 Hac sezonuna hazır olduğunu duyurdu.

SDCVF
Suudi Arabistan’a gelen hacı adaylarının kabulü sırasındaki sağlık hizmetlerinden (SPA)

Suudi Arabistan Tıbbi Tedarik ve Ekipman Birimi, ambulanslara yönelik tedarik sürecini hazırladı. Birim, 10 milyon parça tıbbi sarf malzemesi içeren 10 binden fazla kutuya ek olarak, tedarik noktalarında sahayı sürekli ve kesintisiz olarak güvence altına almayı kolaylaştıran 5 milyon tıbbi malzemeden oluşan bir yedek bakiye ile donatıldı.

Harameyn Hızlı Treni’nde 1,6 milyon koltuk

Suudi Demiryolları Şirketi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 100 binden fazla koltuk artışıyla 1,6 milyondan fazla koltuk kapasitesi sağlayacak 3 bin 800'den fazla sefer gerçekleştirmeyi planlıyor.

SCDFERG
Ambulanslar için tıbbi ekipman hazırlanıyor. (SPA)

Harameyn Hızlı Treni, gelişmiş sinyalizasyon ve iletişim sistemlerini kullanarak saatte 300 km/hıza ulaşan dünyanın en hızlı 10 treninden biri ve Suudi demiryolu ağının kalkınma planı ve genişleme programının önemli bir bileşeni.

Bu proje batı bölgesindeki iki büyük şehri birbirine bağlamakta, artan iç ve dış hacı sayısına hizmet etmek için artan talebi karşılamakta ve Mekke, Medine ve Cidde'deki karayolu tıkanıklığını hafifletmektedir.

SXCDVF
Harameyn Hızlı Treni hacı adayları için kapasiteyi artırıyor. (SPA)

Suudi Demiryolları Şirketi, Harameyn Hızlı Treni'ndeki yolcuların deneyimini zenginleştirme çabalarının bir parçası olarak, kısa bir süre önce Cidde'deki tren istasyonuna ek olarak Mekke ve Medine'deki tren istasyonlarında VIP salonunun açılışını yaptı.

Mekke Yolu Projesi

İçişleri Bakanlığı'nın bir girişimi olan Mekke Yolu Projesi, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 programının bir parçası olarak hacılara hizmet vermek amacıyla hacı adaylarının Suudi Arabistan’a girişini kolaylaştırmada hayati bir rol oynuyor.

CSDF
Mekke Yolu Projesi hacılara hizmet sunmaya devam ediyor. (SPA)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tüm kaynaklarını, girişimin kendi ülkelerindeki havaalanlarında bulunan salonlardan Medine'deki Prens Muhammed bin Abdulaziz Uluslararası Havaalanı ve Cidde'deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı'na, en son teknolojiye sahip cihazlara ve hacıların dillerini konuşan nitelikli personele ayırıyor.

Dışişleri Bakanlığı hacıların vize işlemlerini kolaylaştırıp varışlarından önce gerekli desteği sağlarken, Sağlık Bakanlığı hacıların güvenliğini sağlamak için sağlık hizmetleri ve muayeneler sunmayı taahhüt ediyor. Hac ve Umre Bakanlığı da verimli bir operasyon için hacıların organize edilmesine ve yönlendirilmesine katkıda bulunuyor.

Sivil Havacılık İdaresi, uçuşları koordine edip lojistik sağlarken, Zekat, Vergi ve Gümrük Kurumu da hacı adaylarının güvenliği için gümrük işlemlerini yönetiyor.

XCSDVFBG
Fotoğraf: SPA

Mekke Yolu Projesi, girişimden yararlananların tüm giriş işlemlerini varışlarından önce tamamlamayı amaçlamakta olup, teknoloji ve yapay zeka kullanımı sayesinde bu sürecin kolaylaştırılmasına ve zamandan tasarruf edilmesine büyük katkı sağlıyor.

Proje, Vizyon 2030'un hacılara sunulan hizmetleri iyileştirme hedefleri doğrultusunda kolay ve hızlı hizmetler sunmayı ve hacı adaylarının deneyimini daha konforlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Mekke Yolu Projesi’nin başarısı, hacılara en iyi hizmeti sunmak için devlet kurumları ve organlarıyla yapılan verimli iş birliğine de yansıyor.BAE Başkanı Sudan krizini sona erdirmeyi amaçlayan tüm girişimlere desteğini vurguladı

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan
Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan
TT

BAE Başkanı Sudan krizini sona erdirmeyi amaçlayan tüm girişimlere desteğini vurguladı

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan
Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, ülkesinin, istikrar ve güvenliğini arttırmak, halkının kalkınma ve refah özlemlerini yerine getirmek amacıyla Sudan'daki krizi sona erdirmeyi amaçlayan tüm çözüm ve girişimleri destekleme konusundaki istekliliğini teyit etti.

Şeyh Muhammed bin Zayed'in verdiği güvence, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah el Burhan ile iki ülke ve halkları arasındaki ilişkiler, Sudan sahnesindeki gelişmeler ve Sudan'ın içinde bulunduğu krizden çıkması için destek yollarının ele alındığı telefon görüşmesi sırasında geldi.

BAE Başkanı, Sudan'ın yüksek çıkarlarını korumak, güvenlik ve istikrarını muhafaza etmek için bilgelik ve barışçıl diyaloğun hâkim olması gerektiğini vurguladı. Muhammed bin Zayed, ülkesinin Sudan halkının acılarını hafifletmeye yönelik insani çabalara desteğini sürdürme kararlılığını teyid etti.