Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak eylem planı 2029'a kadar uzatılıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Körfez ülkeleriyle ticaret hacmi yüzde 40 oranında artarak 31 milyar dolara ulaştı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’ndan (QNA)
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’ndan (QNA)
TT

Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ortak eylem planı 2029'a kadar uzatılıyor

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’ndan (QNA)
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’ndan (QNA)

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Türkiye arasındaki ortak eylem planının ‘değerini kanıtladığını’ ifade etti.

Doha'da düzenlenen Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’nda konuşan es-Sani, ortak eylem planının başarısının iki tarafı ortak teknik komiteler ve görev güçleri toplantılarını sürdürmek ve ortak eylem planını 2029'a kadar uzatmak için çalışmaya sevk ettiğini belirtti.

Es-Sani, “Bu toplantı sırasında, iki taraf arasında güvenlik, barış ve her alanda ortak çabalara ulaşmak için vizyonlarımızı birleştirmeyi, görüş alışverişinde bulunmayı ve aramızda yoğun koordinasyon sağlamayı dört gözle bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, İki taraf arasındaki iş birliğini arttırmaya yönelik ortak arzunun, ilişkiler düzeyindeki somut gelişmenin arkasında yattığını ve ilişkileri çeşitli siyasi, ekonomik, güvenlik, kültürel ve sosyal düzeylerde daha geniş ufuklara taşıdığını belirtti.

Es-Sani, “KİK ülkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki stratejik ikili ilişkiler, iki taraf arasında siyasi ve sosyal temeller üzerine inşa edilen ve çeşitli alanlarda iş birliğini içeren tarihi, kültürel ve dini bağlara dayanan güçlü ve çok yönlü ortaklığın bir kanıtıdır” dedi.

scdfvgr
Doha'da düzenlenen Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı’nda ortak eylem planının başarısı ilan edildi ve her iki taraf da bu planın 2029 yılına kadar uzatılması için çalışmaya teşvik edildi. (QNA)

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin KİK ülkeleriyle ilişkilerine büyük önem verdiğini, bu ilişkilerin ileri bir aşamaya ulaştığını ve çeşitli alanlarda sürekli geliştiğini söyledi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile KİK ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında, 2022 yılına kıyasla yüzde 40 artarak yaklaşık 31 milyar dolara ulaştığını ifade eden Fidan, Türkiye'nin KİK ülkelerinden gelen turistler için favori bir destinasyon olduğunu ve KİK ülkelerinden 5 milyondan fazla turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Doha'da düzenlenen 44. KİK Zirvesi'ne katılmasının iki taraf arasındaki ilişkilerde tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve zirveden haftalar sonra Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşlarına vize muafiyeti tanıyan bir kararname yayınladığını belirterek, Türkiye'nin KİK ülkeleriyle kurumsal iş birliğini güçlendirme çabasını vurguladı. Fidan ayrıca, KİK ülkeleri ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin Mart ayında yeniden başladığını kaydetti.

Gazze savaşı

Fidan, ‘küresel yönetişim mekanizmalarının zorlukları ele almakta başarısız olduğunu ve bu nedenle bölgemizde güvenlik ve barışın sağlanması için başta Filistin meselesi olmak üzere bölgesel meselelere çözüm bulmada bölgesel iş birliğinin öneminin açık olduğunu’ söyledi.

“İsrail Gazze Şeridi'nde korkunç suçlar işliyor ve bazı ülkeler sessiz kalıyor. Buna bir son verilmeli ve Mescid-i Aksa'da, Kudüs'te ve Batı Şeria'da olanlara dikkat edilmeli” diyen Fidan, ‘oradaki zor insani koşulların görmezden gelinemeyeceğini, İsrail ile müttefikleri üzerinde tüm baskı kartlarının kullanılması ve insan hakları ile evrensel değerlerin savunulması için safların birleştirilmesi gerektiğini’ ifade ederek Katar'ın kalıcı bir ateşkese ulaşılması için sürdürdüğü çabaları övdü.

Diğer yandan KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi ise şunları söyledi: “KİK ülkeleri ile Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı, iki taraf arasında ortak çıkarları ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda istişarede bulunulması, bölgenin güvenlik ve istikrarının arttırılması için birlikte çalışılması, KİK ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki iş birliği köprülerinin derinleştirilmesi ve genişletilmesi için fırsat sağlaması ve iki taraf arasındaki ortak eylem planının 2029 yılına kadar uzatılması anlaşmasıyla sonuçlanması bakımından büyük önem taşımaktadır. Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nde yürüttüğü savaşın ışığında, bölgedeki hızlı gelişmelerle birlikte bölgesel ve uluslararası gelişmelerin, siyasi ve güvenlik konularının arka planında gerçekleşiyor.”

KİK Genel Sekreteri, tüm sınırları aşan insanlığa karşı bir savaşta İsrail savaş makinesinin sivillere karşı yürüttüğü askeri operasyonların durdurulması gerektiğini vurguladı.Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

TT

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Zilhicce'nin sekizinci günü olan bugün (Cuma) Kabe’ye akın eden hacı kalabalıkları; yaklaşık iki milyon hacı adayının özlem, gözyaşı, umut, tesbih ve tekbirlerle gerçekleştirdiği en büyük inanç yolculuğunun başlangıcını kutluyor. Bu esnada Suudi Arabistan devleti, misafirlerine Hac ibadetlerini yerine getirirken rahatlık, huzur ve güvenin tadını çıkarmaları için sağladığı çok sayıda hizmeti sunmaya çalışıyor.

Rahman'ın misafirleri, 6 gün boyunca devam eden Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) sünnetine uyarak, Yüce Allah'a yaklaşmak ve O'ndan mağfiret umarak Mina’da geçirirler.

zxcdvfgrth
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Hacı adaylarının Mina'ya varışına, inanç yolculuklarında hacılara her türlü konforu sağlamak ve onlara günün her saati en iyi hizmeti sunmak için entegre güvenlik, sağlık ve hizmet çalışmaları eşlik etti.

Temettü haccı yapacak olan adaylar Mekke içinde olsun olmasın bulundukları yerde ihrama girerler. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a (Vakfe’ye) giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunlar Cemretü'l-Akabe, Cemretü'l-Vusta ve Cemretü's-Suğra’dır.

fgrhyju

Dünyanın en büyük çadır kenti olarak bilinen Mina, yaklaşık 2,6 milyon hacı adayını ağırlamak üzere 104 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçirilen en büyük projelerden biridir. Çadırlar, hacıların huzur ve maneviyat dolu bir atmosferde ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için gerekli tüm ihtiyaçlarla donatılmıştır.

Modern çadırlar, ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole ışınlarından korunma özelliklerine sahip üst düzey teknik özelliklerle donatıldı. Her çadıra özel bir soğutma sistemi bağlandı. Ayrıca her türlü güvenlik, emniyet, destek ve sağlık hizmeti de ayarlandı.

dfvgb
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Şeriat, ister kıran haccı yapanlar olsun ister ifrad haccı yapanlar olsun ihramlı olarak Terviye Günü Mina'ya gelmelerinin ve Arafat'ta vakfeye giderken geceyi Mina’da geçirmelerinin sahih bir sünnet olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunun sebebi şu ayet-i kerimedir: “Belirlenmiş günlerde Allah’ı zikredin. Allah’a saygılı olan için iki günde (dönmekte) acele edene günah yoktur; daha uzun kalana da günah yoktur. Allah’a saygılı olun.” *

xcd
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. Harem sınırları içinde, kuzey ve güney tarafları dağlarla çevrili bir vadidir. Mekke tarafında Cemretü'l-Akabe, Müzdelife tarafında ise Muhassir Vadisi ile sınırlandırılmış olup sadece Hac döneminde iskân edilmektedir.

Mina, tarihi ve dini önemi olan bir yerdir. Hz. İbrahim (as) burada şeytanı taşlamış ve Hz. İsmail'in (as) kurbanını kesmiş, ardından Hz. Muhammed (sav) Veda Haccı'nda bu eylemi doğrulamış ve tıraş olmuş. Bunun ardından Müslümanlar da Cemarat'ta şeytan taşlayarak, kurbanlarını keserek ve tıraş olarak peygamberlerinin sünnetine uymuşlardır.

nhmjyö
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in hükümeti, hacıların Mina'da geçirdikleri süreyi ve yönetimin hacıların ibadetlerini yerine getirdikleri süre boyunca rahat etmelerini sağlayacak gereksinimlerin büyüklüğüne olan inancını göz önünde bulundurarak Mina'ya ilgi gösterdi.

Hacıların hac yolculuğunu kolaylaştırmak ve ibadetlerini maneviyat ve huzur içinde yerine getirebilmeleri için güvenlik, sağlık, yemek ve ulaşım hizmetleri sağlayan Suudi yönetimi, hükümet ve hizmet kurumlarının hac mevsimi boyunca görevlerini başarılı kılacak her şeyi hayata geçirmek için çaba sarf etmelerinin önemini vurguladı.

* Bakara Suresi – 203