TFF, kuruluşunun 100. yılı nedeniyle yeni şampiyonluk kupaları tasarladı

Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Süper Kupa şampiyonluk kupalarında, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) 100. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle değişikliğe gidildi.

AA
AA
TT

TFF, kuruluşunun 100. yılı nedeniyle yeni şampiyonluk kupaları tasarladı

AA
AA

TFF tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun aldığı karar doğrultusunda, lig ve kupalarda şampiyon olan takımlara verilen kupaların tasarımlarının yenilendiği bildirildi.

Açıklamada, bu kupalar arasında ilk olarak Spor Toto 1. Lig Kupası'nın, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu'nda 2022-2023 sezonunu şampiyonlukla tamamlayan Yılport Samsunsporlu futbolcuların ellerinde yükseleceği belirtildi. Uzun bir çalışma dönemi sonrasında ortaya çıkan yeni şampiyonluk kupasının ana esin kaynağının, futbolun tüm paydaşlarının beraber oluşturduğu aile kavramı ve bu büyük aileyi bir araya getirip kenetleyen ay-yıldız olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye Futbol Federasyonu bir ailedir. Federasyon, kulüpler, futbolcular, taraftarlar ve futbol camiası bu ailenin beş ana yapı taşıdır. Federasyonun 100. yılında bu özel kupa tasarlanırken futbol camiası bir aile olarak düşünülüp, bu unsurlar birleştirildi ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi. Bu unsurları bir araya getiren 5 koldan oluşan, üstten bakıldığında yıldız formunda bir kupa tasarlandı. Desenlerle bezenmiş 5 adet kol 90 derece bükülerek, kaide üzerinde birleşiyor ve bir yıldız oluşturuyor. Pencereler, aileleri dış dünya ile bağlayan, ışık getiren unsurlardır. Kupanın kollarında, tarihi kültürel mirasımızda yer etmiş pencere ve cumba mimari süsleme elemanlarından olan Maşrabiye geometrik desenleri kullanıldı. Bu desenler sonsuzluğu, kararlılığı ve bir topluluk olma, aile olma yapıtaşını betimlemektedir. Son olarak kupa tasarımı, kupanın üst kısmında futbolu en iyi sembolize eden futbol topu ile tamamlandı ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi."Chelsea, Brezilyalı harika çocuk için 51 milyon sterlini gözden çıkardı

Palmeiraslı Estevao, geçen yıl Chelsea'yi etkiledi (AFP)
Palmeiraslı Estevao, geçen yıl Chelsea'yi etkiledi (AFP)
TT

Chelsea, Brezilyalı harika çocuk için 51 milyon sterlini gözden çıkardı

Palmeiraslı Estevao, geçen yıl Chelsea'yi etkiledi (AFP)
Palmeiraslı Estevao, geçen yıl Chelsea'yi etkiledi (AFP)

Chelsea, Brezilyalı harika çocuk Estevao Willian'ı imzalamaya yönelik bir anlaşma yaptığını doğruladı.

Çok sayıda ek maddenin karşılanması halinde Palmeiras'a ödenen miktarın 51 milyon sterline kadar çıkabileceği yüksek bütçeli anlaşma, 17 yaşındaki yeteneğin 2025'ten itibaren Maviler'e katılmasını sağlayacak.

Chelsea sözleşmenin süresini açıklamadı ancak kulübün halihazırdaki sahiplerinin önceki hamlelerine paralel olarak Estevao'nun da Stamford Bridge'de uzun süreli bir anlaşmaya imza atması bekleniyor.

Kulüpten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Chelsea Futbol Kulübü, Palmeiras'tan genç forvet Estevao Willian'ı renklerine bağlayacak sözleşmeyi onayladı ve Brezilyalı gelecek yaz Chelsea'ye resmen katılacak.

Bu haberi sosyal medyada paylaşan Estevao da şunları söyledi:

Teşekkürler Tanrım. Bir rüya daha gerçek oldu.

Geleceğe yatırım yapmayı hedefleyen Chelsea'nin renklerine kattığı son genç yetenek Estevao oldu. Chelsea, Clearlake'in mülkiyetine geçtikten sonra spor direktörleri Paul Winstanley ve Laurence Stewart'la birlikte, İngiltere'de değerlerini yükseltme potansiyeline sahip daha genç yetenekleri edinme stratejisini benimsedi.

Estevao, Güney Amerika'ya uzanan daha geniş bir keşif yaklaşımının parçası ve Ekvadorlu orta saha oyuncusu Kendry Paez de gelecek yıl kulübe katılmaya hazırlanıyor.

Sao Paulo kulübü için ilk maçına 2023'te çıkan Estevao, tüm kulvarlarda oynadığı 15 maçta üç gol attı.

Thiago Silva'nın ayrılmasından sonra yurttaşları Andrey Santos, Deivid Washington ve Angelo Gabriel'e katılarak kulüpteki 4. Brezilyalı olacak.

Independent Türkçe