Kadın sporcuların simgesi ve yeteneklerin yuvası: Nora Üniversitesi

Nora Üniversitesi öğrencileri, müsabakalardan birinde elde ettikleri galibiyeti kutlarken (Şarku’l Avsat)
Nora Üniversitesi öğrencileri, müsabakalardan birinde elde ettikleri galibiyeti kutlarken (Şarku’l Avsat)
TT

Kadın sporcuların simgesi ve yeteneklerin yuvası: Nora Üniversitesi

Nora Üniversitesi öğrencileri, müsabakalardan birinde elde ettikleri galibiyeti kutlarken (Şarku’l Avsat)
Nora Üniversitesi öğrencileri, müsabakalardan birinde elde ettikleri galibiyeti kutlarken (Şarku’l Avsat)

Riyad’daki Princess Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi, kadın spor girişimleri alanında ön saflarda yer alıyor. Zira üniversitenin sahaları birçok etkinliğe ve turnuvaya sahne olması, Suudi kadınların resmi bir şekilde çeşitli spor faaliyetlerine katılmak üzere aldıkları büyük destekle eş zamanlı olarak geliyor.  

Köklü bir geçmişe sahip olan üniversite, spor sektörünü geliştirme, yerel ve uluslararası düzeylerde sporda öne çıkma hedeflerinde Vizyon 2030 hedeflerinden ilham aldı. Ayrıca, bölge ülkelerde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından sağlık alanında desteklenen ilk üniversite şehri oldu ve entegre bir sistem, 3 spor kulübü ve 39 spor alanını içeren uluslararası standartlarda spor tesisleri ile desteklendi.

Bunlar sayesinde üniversite, öğrencileri ve toplumu destekleyip, seçkin ve yetenekli kadınlar yetiştirip, yerel ve uluslararası spor etkinliklerinde ulusal başarılar elde ederek kadın sporlarında öne çıkmak için çalışıyor.

Kampüs bünyesinde kadın sporlarının kapsamını genişletme açısından üniversite, Suudi üniversiteleri ve fakültelerinin spor aktivitesi alanındaki performans endeksinde 2022 yılı için birinciliği elde etti. Söz konusu endeks 5 alanı kapsıyordu ve bunlar arasında federasyon müsabakaları, ev sahipliği, salon sporları müsabakaları aktivitesi, fiziksel ve rahatlatıcı aktivite ve kabiliyet gelişimi yer alıyordu.
Üniversite, üniversitelerdeki spor kulüpleri aracılığıyla üniversiteler arası aylık ve yıllık programları ve yarışmaları içeren bir strateji ile spor alanında büyük bir ilerleme kaydetmek ve spor faaliyetine yönelik uygulama sayısını ve katılım oranlarını artırmak için çalışıyor.

Üniversite, spor dallarında kendisini temsil edecek eğitimcileri seçmek için katı kriterler benimsiyor. Bu temsilcilerin, akademik başarının yanı sıra spor eğitimi deneyimine, idari ve teknik becerilere ve kadın oyunları psikolojik olarak hazırlama ve saha sakatlıklarıyla nasıl başa çıkacağı konusunda yeterliliğe sahip olması gerekiyor. Üniversiteyi temsil edecek kadın sporcuların seçiminde ise atletizmde öne çıkmak ve daha önce üniversite takımlarında yer almış olmak gerekiyor. Sporcu seçme kriterlerinde, kondisyon ve atletik beceriye sahip olmaları da yer alıyor.

Üniversite, seçkin kadın sporcuları kendine çekme çabaları kapsamında, üniversite içinde öğrenci kampanyaları ve çeşitli spor dallarında performans deneyimleri ile tanıtım toplantıları düzenliyor. Ayrıca, üniversitenin sosyal medya hesaplarında reklam kampanyaları da yürütülüyor.

Görsel kaldırıldı.
Üniversite sporcuları bir müsabakaya katılmaya hazırlanırken (Şarku’l Avsat)

Üniversite, yıl boyunca çeşitli programlar hazırlayarak, ilgili makamlar ve sektörlerle uzmanlaşmış eğitim ve niteliksel ortaklıklar kurarak kız öğrencilerini desteklemeyi ve atletik performans düzeylerini yükseltmeyi amaçlıyor. Son akademik yılda 174 spor programı gerçekleştirildi. Bu programlara yaklaşık 20 bin sporcu katıldı.

Üniversite, sporcuları ile birlikte çeşitli turnuvalara katıldı. Bunlar arasında, Kuveyt’te Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında 6. Kadın Sporcular Turnuvası, Şarika’da düzenlenen Arap Kulüpleri 5. Kadın Sporcular Turnuvası, Mısır’daki Arap Judo Şampiyonası, Kuveyt’te 3. Körfez Spor Oyunları, Körfez Kulüpleri için Fatima Bint Mubarak Kupası Şampiyonası, Ürdün Krallığı’nda el-Hassan Uluslararası Şampiyonası yer alıyordu.

Üniversite ayrıca Suudi Üniversiteleri Spor Federasyonu bünyesinde üniversitelerin katıldığı uluslararası yarışmalar ya da Spor Bakanlığı’nın Olimpiyat ve Paralimpik Komitesinin uluslararası katılımı yoluyla, uluslararası etkinliklere katılmayı ve rekabet etmeyi ve ulusal başarılar elde etmeyi istiyor.

Lider Geliştirme Enstitüsü ve Suudi Spor Federasyonları iş birliği ile üniversite sahalarında gerçekleştirilen spor müsabakalarına yaklaşık 60 kadın antrenörün yanı sıra yüzlerce kadın oyuncu katılıyor. Takım oyunları (futbol, basketbol, voleybol) üniversitede en popüler olanlar olsa da bireysel oyunlar da (karate ve badminton) aktif bir şekilde yapılıyor.

Üniversitenin rolü öğrencilerin mezuniyeti ile sona ermiyor ve sahip olduğu strateji, rekabetçi çıktılar sağlama, öğrencilerin ve toplumun inşa sürecine etkin bir şekilde katkıda bulunma, kadın mezunlar ile spor sektörü arasında net ve sürekli ilişkiler kurma ve kadın oyuncuların becerilerini geliştirme alanlarında devam ediyor. Üniversite bu bağlamda, Suudi Üniversiteleri Spor Federasyonu’nun desteğiyle ve Spor Bakanlığı’ndaki Lider Geliştirme Enstitüsü ile iş birliği içinde, profesyonel kurslar ve spor eğitimi gibi özel eğitim kurslar ve programlar veriyor.

Görsel kaldırıldı.
Üniversite takımlarının çeşitli spor dallarında birçok şampiyonluk kazandığı spor salonlarından biri (Şarku’l Avsat)

Üniversite, geçtiğimiz yıl (2022) boyunca Suudi üniversiteleri spor aktivitesi alanındaki performans endeksinde birinci sırada yer aldı. Müsabakalar açısından, üniversite Suudi Üniversiteler Spor Federasyonu’nun 2022 Kadın Voleybol Şampiyonası’nda birincilik, 2023 Kadın Voleybol Şampiyonası’nda ikincilik ve 2023 Kadınlar Tekvando Kulüpleri Şampiyonası’nda birincilik kazandı. Ayrıca Suudi Üniversiteler Spor Federasyonu’nun 2023 Atletizm Şampiyonası’nda ikincilik, 2023 Masa Tenisi Şampiyonası’nda üçüncülük ve Suudi Üniversiteler Spor Federasyonu 2023 Badminton Şampiyonası’nda birincilik kazandı.Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe