Dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Takımı'nın teknik direktörü Vidal, görevden alındı

Geçici görevden alınan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, gelen tüm baskılara rağmen istifa etmiyor

İspanya'da kadın milli futbolculara üstün liyakat nişanı verilmişti (AA)
İspanya'da kadın milli futbolculara üstün liyakat nişanı verilmişti (AA)
TT

Dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Takımı'nın teknik direktörü Vidal, görevden alındı

İspanya'da kadın milli futbolculara üstün liyakat nişanı verilmişti (AA)
İspanya'da kadın milli futbolculara üstün liyakat nişanı verilmişti (AA)

İspanya'yı tarihinde ilk kez kadınlar futbolda dünya şampiyonu yapan teknik direktör Jorge Vidal, ülke içinde yaşanan "feminizm ve eşitlik" tartışmalarının ardından görevden alındı.

Yaklaşık 8 yıldır İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü olan Vidal, takımını dünya şampiyonu yapmasının ardından sözleşmesinin uzatılacağı ve maaşının artırılacağı vaatlerine rağmen Rubiales olayından dolayı işinden oldu.

Sidney kentindeki Avustralya Stadı'nda 20 Ağustos'ta oynanan Dünya Kupası finalinde İngiltere'yi 1-0 yenerek şampiyon olan İspanya'da Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'in kutlamalardaki uygunsuz hareketleriyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

FIFA Disiplin Kurulu tarafından hakkında soruşturma açılan ve geçici olarak görevden alınan Rubiales, İspanya'dan gelen tüm siyasi ve sosyal baskılara rağmen istifa etmemişti.

Rubiales, 25 Ağustos'ta düzenlenen İspanya Futbol Federasyonunun (RFEF) olağanüstü genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada da sol azınlık hükümetindeki bazı bakanları "sahte feministlikle" suçlayarak, istifa etmeyeceğini açıklamış ve o sırada salonda bulunan Vidal ve erkek milli futbol takımı teknik direktörü Luis de la Fuente'nin aralarında olduğu bazı kişilerce alkışlanmıştı.

De La Fuente, alkıştan dolayı kendisine yapılan tüm eleştirilerin haklı olduğunu savunup, özür dileyerek görevinde kalırken, aynı tavrı göstermeyen Vidal, Rubiales'e verdiği desteğin yarattığı baskıdan işini kaybetti.

Rubiales'in yerine RFEF Başkanlığı'na getirilen Pedro Rocha ile toplanan yönetim kurulu, Vidal'ın kadın milli futbol takımı teknik direktörlüğü ve sportif direktörlük görevlerinden alındığını duyurdu.

RFEF'in açıklamasında, Vidal için "2015-2023 yılları arasında İspanyol kadın futbolunun gelişimine önemli katkılar yapan teknik adam, İspanya'yı dünya şampiyonu yaptı ve FIFA sıralamasında üstlere çıkardı." ifadeleri kullanılarak, bundan sonraki sportif kariyerinde başarı dilendi.

Rubiales olayı

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın 20 Ağustos'taki finalinde İngiltere'yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın Sidney'deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales'in bazı hareketleri tepki almıştı.

İspanya'nın maçı kazanmasının ardından sevinç gösterisi sırasında şeref tribününden uygunsuz hareketler yapan Rubiales, daha sonra madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso'yu dudağından öpmüştü.Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe