Fas-Burkina Faso maçında depremde hayatını kaybedenler için Fatiha Suresi okundu

Fransa'da oynanan Fas-Burkina Faso hazırlık maçı öncesinde, Fas'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Fatiha Suresi okundu

(AA)
(AA)
TT

Fas-Burkina Faso maçında depremde hayatını kaybedenler için Fatiha Suresi okundu

(AA)
(AA)

Lens'in maçlarını oynadığı Bollaert-Delelis Stadı'nda mücadeleyi izlemeye gelen binlerce futbolsever, depremde hayatını kaybedenleri anmak için Fatiha Suresini okurken, görüntüler sosyal medyada büyük ilgi gördü.

UEFA'nın kararı doğrultusunda dün Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde oynanan tüm maçlarda Fas'taki deprem ve Libya'daki sel felaketinde hayatını kaybedenler için maç öncesinde saygı duruşunda bulunuldu.

Fas, Azzedine Ounahi'nin 36. dakikada attığı golle sahadan 1-0 galip ayrıldı.Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde sarı-lacivertli taraftar da yer alacak

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)
TT

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde sarı-lacivertli taraftar da yer alacak

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)

Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında 9 Aralık Cumartesi günü oynanacak derbi maçta, sarı-lacivertli taraftar da tribünde yer alabilecek.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İl Spor Güvenlik Kurulu, 9 Aralık Cumartesi günü Tüpraş Stadyumu'nda oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe maçına 1814 rakip seyircinin de alınmasına karar verdi.

Deplasman takım seyircisi, toplu olarak maçın oynanacağı stada giriş yapabilecek.


Yunan hakemler grevde: Güvenlik sağlanana kadar Süper Lig maçlarını yönetmeyecekler

Hakemler, can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor (Reuters)
Hakemler, can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor (Reuters)
TT

Yunan hakemler grevde: Güvenlik sağlanana kadar Süper Lig maçlarını yönetmeyecekler

Hakemler, can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor (Reuters)
Hakemler, can güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor (Reuters)

Yunanistan'da hakemler, tehlikeli çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla hafta sonundan itibaren hiçbir Süper Lig maçını yönetmeyeceklerini duyurdu.

Son dönemde Yunan futbolu, hoşnutsuzluğu körükleyen ve seyirci sayısının azalmasına neden olan yolsuzluk ve şike iddialarıyla gündemde.

Hakemler sıklıkla taraftarların şiddetli saldırılarının hedefi oluyor. Hatta bazılarının evleri ve araçları da ateşe veriliyor. Geçen ay Atina'da hakem Andreas Gamaris'in dükkanına molotof kokteyli atılmıştı.

Tasos Papapetrou adlı bir diğer hakemin de günler önce bir Süper Lig maçını yönettiği için ölüm tehditleri aldığı iddia edilmişti.

Süper Lig hakemleri, merkez hakem komitesine ve Yunan Futbol Federasyonu'na salı gönderdikleri mektupta, "Son yıllarda Yunan ve yabancı hakemler adeta kum torbası ve günah keçisi oldu" ifadelerine yer verildi.

Mektupta ayrıca hakemlere yönelik zorbalığın cezasız kaldığı vurgulandı:

Cezasız kalan zorbalıklar, tehditler, sözlü ve fiziksel saldırılar futbolu zehirleyen konulardan sadece birkaçı.

Önceki sezonlarda Süper Lig, üst ligdeki maçların devam etmesini sağlamak için yabancı hakemler de getirtmişti.

Ancak mektupta o hakemlerin de kendi güvenliklerinden endişe ettiği görüldü.

Hakemler, güvenli koşullar sağlanana dek maçlara dönmeyeceklerini bildirdi:

Sonuçta Süper Lig hakemleri ve yardımcı hakemleri, 14. maç gününden (hafta sonu) itibaren, koşullar güvenlik açısından uygun olana kadar hiçbir maçı yönetmeme kararı almıştır.

Hakemler ayrıca Başbakan Kiryakos Miçotakis'le de görüşme talebinde bulunuyor.

Mektupta, "Bu eylemle kendimizi ve ailelerimizi korumayı hedefliyoruz" ifadeleri yer alıyor.

Independent Türkçe


Lübnanlı koşucu dünyanın en etkili 100 kadını listesinde

Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
TT

Lübnanlı koşucu dünyanın en etkili 100 kadını listesinde

Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)

Lübnanlı koşucu Aziza Sbaity, spor kariyerinin bir noktasında BBC'nin 2023 yılı için dünyanın en etkili ve ilham veren 100 kadını listesinde yer alacağını hiç hayal etmemişti.

Sbaity'nin spora olan tutkusu sporcuyu sonuç ve hedef düşünmeksizin koşuya yönlendirdi ve başarı elde etmek düşüncesi bile takıntı haline gelmedi. 

Sbaity adının Michelle Obama, Amal Clooney, İspanyol futbolcu Ballon d'Or sahibi Aitana Bonmatí ve İngiliz sporcu Bianca Williams gibi ilham veren kadınlarla aynı listede olduğunu öğrendiği dokunaklı anı, hayatındaki en güzel an olarak tanımladı.

Spora olan tutkusu sayesinde uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı ve uluslararası forumlarda Lübnan bayrağını gururla dalgalandırmayı başardı. Birbiri ardına başarılar elde etse de yürüdüğü yol her zaman çiçeklerle kaplı olmadı.

Destekleyici çevre ve zorbalık

Aziza Sbaity'nin de spor dünyasına girişi, bu alana yönelen her sporcu gibi çocukluk yıllarında oldu. Enerji dolu bir çocuktu ve her türlü sporu seviyordu.

Independent Arabia'ya verdiği röportajda, başarısının sırrını tutkuya bağlarken, destekleyici bir çevrenin varlığının ve yeteneklerini keşfedip onu bu yöne yönlendiren okulunun kendisi için önemli bir teşvik ve herkesin eline geçmeyebilecek bir fırsat olduğunu belirtti. 

Ancak koşma hızındaki olağanüstü yeteneklerine rağmen, ilk olarak basketbola odaklanmayı istemişti.

Bir grupta oynamak onun için bir hedef ve okulda uğradığı zorbalığın üstesinden gelmek için kullanmak istediği bir araçtı.

Lübnanlı bir baba ile Liberyalı bir annenin kızı olan Sbaity, çocukluğunda zorbalığa maruz kaldığını ve umutsuzluğa düştüğünü ve neredeyse depresyona girdiğini anlattı.

Ancak Sbaity zayıflığını hızlı bir şekilde güce dönüştürdü ve bu durumu spor sayesinde aştı. Takım halinde oynanması basketbola başvurmasının ana nedeniydi.

Spor, ilk başta onu koyu tenli bir kız olduğu için kucaklamayan topluma entegre olmak için kendine güvenmesini sağlayan bir araç oldu.

Sbaity “Çocukken zorbalığa maruz kaldıktan sonra, zorbalık ve ırkçılık karşısında sesini yükselten, sosyal medyada, okullarda ve çeşitli yerlerde seminerler vererek çocuklara ve gençlere ivme kazandıran bir sporcu olarak etkili olmaya çalıştım” dedi. 

Tekrarlanan başarılar

Sbaity önce Arap ülkelerindeki turnuvalara katıldı ve Lübnan Şampiyonasına ve Lübnan milli takımına katılmadan önce birçok altın madalya kazandı.

Sürat koşusu alanındaki üstün potansiyelini, antrenörleri ve bu alanda kendisine rehberlik eden kişiler sayesinde çok iyi bir şekilde kavramıştı.

Uyku ve spor eğitimi açısından özel bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olması gerektiği için spor, yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Üniversiteyi farklı bir alanda, işletme alanında seçmiş olmasına rağmen, tüm bu başarılara ulaşmak ve kendini kanıtlamak için alanını spor tutkusuyla birleştirmeye her zaman özen gösterdi.

Ürdün'de düzenlenen Batı Asya Şampiyonası'nda 26 yaşındayken 100 metrede koşuda ilk kez rekor kırmayı başardı.

Lübnan'da sporcular diğer ülkelerde olduğu gibi kendilerini tamamen spora adayabilmeleri için gerekli maddi ve manevi desteği bulamadığı için, uzmanlık alanını sporla birleştirmenin zorluğu, Sbaity'nin karşılaştığı sıkıntıların bir tanesiydi. 

Rekoru kırabildiğinde düşünce tarzı değişti. Üniversite ve spor arasında denge kurarak başarıya ulaştığını fark etti.

Sonrasında kendini tamamen spora adasa ve varını yoğunu bu alana verse neler olur diye düşündüğünü belirtti.

Bunları şu sözlerle anlattı:

Kendimi tamamen spora adamaya karar vererek, bilinmezliğe doğru atıldığımı o dönemde çok iyi anlamıştım. Başka bir kulübe geçtim ve teknik direktör George Assaf'ın yanında antrenmanlara başladım ve 2019'dan bugüne kadar 5 kez rekor kırarak sürat koşusunda elde ettiğim sayıyı artırmayı başardım.

Sbaity “Fas'ta 200 metrede altın madalya, Katar'da ise Batı Asya Şampiyonası'nı kazandım. Daha sonra spor dünyasında başarının sadece fiziksel yetenek ve antrenmanla değil, aynı zamanda hem fiziksel hem de psikolojik yönlerle bağlantılı olduğunu fark ettim. Bu da beni spor uğruna her şeyden vazgeçmemeye itti ve uluslararası düzeydeki başarımın sırrı da buydu” dedi. 

Art arda elde ettiği başarıların ardından Sbaity bir sporcu ve koşucu olarak ihtiyaç duyduğu sağlıklı yaşam tarzı için kendisine gerekli her şeyi sağlayan diğer sponsor kulüplerin yanı sıra, müsabakalarda sponsoru ve destekçisi olan 'Let's Run' kulübüne katıldı.

Ayrıca sevdiği alanda çalışmak üzere sporla ilgili bir sivil toplum kuruluşuna katıldı. Bu kuruluş, sporda, özellikle sürat koşusunda dikkat çekici yeteneklere sahip çocukları bulmakla ilgileniyor.

Spora yönelik tüm çabalarını göstermeleri, rehavete kapılmadan yeteneklerini geliştirmeleri karşılığında bu çocukların okul ücretleri bağışçılardan sağlanan fonlarla karşılanıyor.

Çocukların spora olan bağlılığını ve yeteneklerini geliştirmek için çalışan kuruş kültür ve eğitim alanları ile de ilgileniyor. 

BBC'nin listesi

BBC'nin dünyanın en etkili 100 kadını arasında yer almasına gelince, Lübnan tarihinin en hızlı koşucusu olarak kabul edilen Sbaity, elde ettiği uluslararası başarıların yanı sıra, 60 metre ve 100 metre yarışlarında da Lübnan rekorunu elinde tutuyor.

Sbaity bu listede yer almasının ani olduğunu ve daha önce duymadığını belirtti. İlgili makamların fotoğraflarını ve biyografisini almak için kendisiyle temasa geçtiğini ancak kendisinin bu listede ismini görmeyi beklemediğini anlattı.

Bu düzeyde bir küresel başarıya ulaştığını öğrendiğinde gözyaşlarına hakim olamadığını ve çok dokunaklı bir an olduğunu söyledi.

Lübnan'ı temsil edebildiği tüm başarılardan sonra, Sbaity her gün başardıklarından dolayı minnettarlığını ifade ediyor ama aynı zamanda her deneyimli sporcu gibi çok çalıştığını, hiçbir çabadan kaçınmadığını ancak yorgunluk ve hayal kırıklığı yaşadığı anların olduğunu da belirtiyor. 

Sbaity'nin bugünkü hayalinin, Paris'teki 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılıp Lübnan'ı temsil etmek olduğunu söyledi.

Bu nedenle, özellikle sürat koşusu sporunda Lübnan'dan erkek ve kadın bir kişiyi seçmenin belirli kriterleri olduğundan, şu anda bu adımda başarılı olmak için gereken standartlara göre antrenman yaptığını, mücadelenin zor olduğunu inkar etmediğini ve tüm çabasını bu hedefe ulaşmak için sarf ettiğini anlattı.

Zorluklar ve baskılar

Sbaity'nin hayatı zorluklarla, stres ve baskıyla dolu, birçok faydası olmasına rağmen spordaki rekabet bunları da barındırıyor.

Sporda attığınız her adımda daha fazla başarıya ulaşmak için çabalar, bazen başarısız olabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bu defalarca olur ancak ardından tekrar ayağa kalkmanız ve aynı yolu daha büyük bir şevk ve güçle tekrarlamanız gerekir. 

Sbaity “Bu tür stres kolay değil ve bazen psikolojik duruma da olumsuz yansıyabiliyor. Birçok deneyimimde başıma gelen de bu oldu ve eğer bu tutkuya sahip olmasaydım buraya gelemezdim. Aynı zamanda sporun bana her şeyi verdiğini de biliyorum, her ne kadar spor uğruna birçok şeyden vazgeçmiş olsam da, onun sayesinde BBC'nin dünyanın en etkili kadınları listesine girdim” dedi.

Son olarak “Spor olmasaydı kimliğimi ve kendi varlığımı bulamazdım. Bugünkü halime beni spor getirdi. Kendimi belirli bir alanla sınırlamak yerine, gezdiğim ülkelerde birden fazla kültür ve medeniyeti keşfetmemin kapısını açtı, dolayısıyla bana her şeyi spor verdi ve benden hiçbir şey almadığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. 

Independent Arabia - Independent Türkçe


Turkcell Süper Kupa maçının biletleri satışa sunuldu

(AA)
(AA)
TT

Turkcell Süper Kupa maçının biletleri satışa sunuldu

(AA)
(AA)

Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, 29 Aralık 2023 Cuma günü TSİ 20.45'te Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu'nda oynanacak olan 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının genel bilet satışları başladı.

Maç biletleri, webook.com internet sitesinden satışa sunuldu.


Manchester United'dan eleştirel haber yapan bazı gazetecilere ambargo

(AA)
(AA)
TT

Manchester United'dan eleştirel haber yapan bazı gazetecilere ambargo

(AA)
(AA)

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Hollandalı teknik adamın yarın oynanacak Chelsea maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısına, Sky Sports, Daily Mirror, ESPN ve MEN'in muhabirleri giremedi.

Manchester ekibi, "bazı haber kuruluşlarına karşı beğenmedikleri haberler yaptıkları için değil, yorum yapma ya da itiraz etme fırsatı vermek adına kulüple temas kurmadıkları için harekete geçildiğini" doğruladı.

Kulübün açıklamasında, "Bunun savunulması gereken önemli bir ilke olduğuna inanıyoruz. Birlikte çalışma şeklimizin yeniden düzenlenmesine yol açmasını umuyoruz." ifadesi kullanıldı.

Kararın iletişim direktörü Andrew Ward tarafından alındığı iddia edilirken, yasağın sadece bugünkü toplantıyı mı kapsayıp kapsamadığı bilinmiyor.

Son günlerde çıkan haberlerde, alınan kötü sonuçların ardından Manchester Unitedlı futbolcuların teknik direktör Ten Hag'a inançlarını kaybettiği ileri sürülmüştü.

Galatasaray ile UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aynı grupta yer alan Manchester United, 4 puanla son sırada yer alıyor. Premier Lig'de 14 maçın 6'sını kaybeden Erik Ten Hag yönetimindeki İngiliz temsilcisi, 24 puanla 7. sırada bulunuyor.


Hasan Arat: Bu yol Beşiktaşlıların yoludur ve Beşiktaş'ı Beşiktaşlılar yönetecek

Hasan Arat (AA)
Hasan Arat (AA)
TT

Hasan Arat: Bu yol Beşiktaşlıların yoludur ve Beşiktaş'ı Beşiktaşlılar yönetecek

Hasan Arat (AA)
Hasan Arat (AA)

Beşiktaş'ın yeni başkan Arat, AA'ya yaptığı açıklamada, "Çok kısa bir sürede ciddi bir çalışma yaptık. Arkadaşlarım çok iyi hazırlandı. Bu, tek kişinin yapabileceği bir şey değil, takım oyunu. Benim yönetim kurulum ve bana inanan insanlar yıllık izinlerini aldı. İnanılmaz bir olaydı. Hedeflerimizin ilkini burada gördünüz. İki rakip birbirini alkışladı. 'Yeni bir beyaz sayfa açacağız' dedik. Bundan sonra Beşiktaş Beşiktaşlılarındır. Bu yol Beşiktaşlıların yoludur ve Beşiktaş'ı Beşiktaşlılar yönetecek." diye konuştu.

Rakibi Serdal Adalı'nın kendisini arayarak tebrik ettiğini söyleyen Arat, "Serdal Bey beni aradı. Dostluklar bu tip şeylerle bozulmaz. Adalı mükemmel bir insandır, beni ve arkadaşlarımı tebrik eti. 'Her zaman Beşiktaş'ın emrindeyim.' dedi ve her zaman hazır olduğunu söyledi. Adalı, Beşiktaş için çok önemli bir isimdir. Biz de bugün onu onurlandırdık." ifadelerini kullandı.

Kongrelerin artık BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde yapılmayacağını aktaran Arat, şunları kaydetti:

Bundan sonra burada bir daha kongre olmaz. Bu devir kapanmıştır. Beşiktaşlıya bu çileyi çektirmeye kimsenin hakkı yok. 2 kilometre kuyruk vardı, 2 binin üzerinde insan gitti. Bugünkü katılım 15 bin olabilirdi. Salona gelip kart alıp oy kullanmayan üye sayısı yüzde 3 civarında. Beşiktaş çok büyük bir marka, çok büyük bir arma. Bu arma Türkiye'ye mal olmuş, dünyada çok kuvvetli bir arma. Yarın sabah işimize bakacağız. Kazandık seviniyoruz diye şeyler yok. Şimdi bir yerde toplantı yapacağız. Arkadaşlarla salı-çarşamba günü mazbata alacağız ve yolumuza devam edeceğiz.


Beşiktaş Kulübünün 35. başkanı Hasan Arat oldu

Hasan Arat (AA)
Hasan Arat (AA)
TT

Beşiktaş Kulübünün 35. başkanı Hasan Arat oldu

Hasan Arat (AA)
Hasan Arat (AA)

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü genel kurulunda Hasan Arat, rakibi Serdal Adalı'yı geride bırakarak başkanlığa seçildi.

BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde düzenlenen kongrede oy sayımı tamamlandı.

Hasan Arat, rakibi Serdal Adalı'ya 16. sandıkta 442'ye 234, 17. sandıkta 370'e 293, 19. sandıkta 324'e 192, 20. sandıkta 348'e 182 ve 21. sandıkta 294'e 211 üstünlük kurdu.

Toplam 21 sandıkta da Serdal Adalı'yı geçen ve kullanılan oyların 7bin 271'ini alan Hasan Arat, başkanlığa seçildi. Arat, siyah-beyazlı kulübün 35. başkanı oldu.

Hasan Arat, başkanlığa seçilmesinin ardından büyük sevinç yaşadı. Arat, yönetim kurulu üyeleriyle salonda bulunan kongre üyelerini selamladı ve tebrikleri kabul etti.

Serdal Adalı ise 4 bin 557 oy aldı.


Galatasaray'dan Süper Lig'e tarihi başlangıç

(AA)
(AA)
TT

Galatasaray'dan Süper Lig'e tarihi başlangıç

(AA)
(AA)

Süper Lig'in geride kalan bölümünde 12 galibiyet, birer beraberlik ve mağlubiyet sonucunda 37 puan elde eden sarı-kırmızılı takım, 14 maçlık periyotlar itibarıyla tarihinin en iyi performansını sergiledi.

Teknik direktör Okan Buruk yönetimindeki Galatasaray, ligin geride kalan bölümünde Trabzonspor, Gaziantep FK, Yılport Samsunspor, RAMS Başakşehir, İstanbulspor, MKE Ankaragücü, Bitexen Antalyaspor, Beşiktaş, Çaykur Rizespor, Kasımpaşa, Corendon Alanyaspor ve Siltaş Yapı Pendikspor'u yenerken, Mondihome Kayserispor ile berabere kaldı, Atakaş Hatayspor'a ise mağlup oldu.

Son 18 sezonun en iyi deplasman performansı

Trendyol Süper Lig'de bu sezon sahasında puan kaybı yaşamadan yoluna devam eden Galatasaray, deplasmandaki başarılı performansıyla da dikkati çekiyor.

Sarı-kırmızılı takım, ligde konuk olarak çıktığı 8 maçta 6 galibiyet, birer beraberlik ve mağlubiyet sonucunda 19 puan kazandı.

Galatasaray, ligde ilk 8 deplasman maçları değerlendirmeye alındığında son 18 sezonun en iyi performansını ortaya koydu.

Süper Lig'de 2005-2006 sezonunda da ilk 8 deplasman maçında 19 puan toplayan sarı-kırmızılı takım, 2000-2001 sezonunda ise aynı periyotta 7 galibiyet ve bir mağlubiyet sonucunda 21 puan elde etmişti.

Üç puanlı sistemde en az gol yediği sezon

Galatasaray, Süper Lig'de üç puanlı sisteme geçilen 1987-1988'den beri ilk 14 maçlar itibarıyla en az gol yediği sezonu geçiriyor.

Bu sezon başarılı savunmasıyla dikkati çeken sarı-kırmızılı takım, ligin geride kalan bölümünde kalesinde sadece 8 gol gördü.

Ligin en az gol yiyen takımı olan Galatasaray, 14 maçının 8'inde rakiplerinin gol bulmasına izin vermedi.

Sarı-kırmızılı takım, Süper Lig'de rakip fileleri ise 28 kez havalandırdı.


Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'a veda etti

AA
AA
TT

Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'a veda etti

AA
AA

Beşiktaş'ta yarın yapılacak olağanüstü genel kurulda başkanlık görevinden ayrılacak Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı camiaya veda etti.

BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde devam eden idari ve mali genel kurulda üyelere son konuşmasını yapan kulüp başkanı Ahmet Nur Çebi, "Cumhuriyet'in 100. yılı kutlu olsun, Beşiktaş'ın 120. yılı da kutlu olsun. Bu dönemde başkanlık yapmış olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Hepinize her şey için teşekkür ediyorum. Sabah son zamanların en önemli mali genel kurulunu gerçekleştirdik. Kurul başkanlarına ve yöneticilerine saygılarımı arz ediyorum. Acı tatlı günlerimiz oldu ama birbirimizi hep sevdik. Bu sevgiyle buradan gitmek istiyorum." diye konuştu.

Helallik isteyen Çebi, "Hepinizden helallik istiyorum, hakkınızı bana helal edin. Ben de Beşiktaş'a ve Beşiktaşlılara hakkımı helal ediyorum. 12 yıl zor bir süreçti. Gece gündüz yoktu. Değer miydi, değerdi tabii ki, belki az bile oldu. Keşke fazlasını yapabilseydim. Beşiktaşlı olduğunu iddia edip trol hesaplarla bana ve aileme küfür edenlere hakkımı helal etmiyorum, kusura bakmasınlar. Bizimkisi siyah-beyaz bir aşk hikayesi. Hiçbir zaman bitmeyecek." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından uzun süre alkışlanan Çebi, daha sonra kongre üyeleriyle vedalaştı. Duygusal anların yaşandığı vedalaşmada Çebi'nin ailesinin ve eski yönetici arkadaşlarının ise gözleri doldu.


Nick Kyrgios'tan Andy Murray'e "acı bağımlılığı" teşekkürü

Nick Kyrgios (sağda) zor bir dönemde kendisine destek olduğu için Andy Murray'e teşekkür etti (AFP)
Nick Kyrgios (sağda) zor bir dönemde kendisine destek olduğu için Andy Murray'e teşekkür etti (AFP)
TT

Nick Kyrgios'tan Andy Murray'e "acı bağımlılığı" teşekkürü

Nick Kyrgios (sağda) zor bir dönemde kendisine destek olduğu için Andy Murray'e teşekkür etti (AFP)
Nick Kyrgios (sağda) zor bir dönemde kendisine destek olduğu için Andy Murray'e teşekkür etti (AFP)

Avustralyalı Nick Kyrgios, vücudunda kendine zarar verdiğine dair izleri fark eden Andy Murray'in, zor bir dönemden geçerken kendisine destek olduğunu söyleyerek İskoç tenisçiye teşekkür etti.

Kyrgios, akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele ettikten sonra 2019'da Londra'daki bir psikiyatri koğuşuna yatmıştı.

Avustralyalı tenisçi, bir antrenmanın ardından kolundaki yarayı gören Murray'in, Kyrgios'un takım üyelerinden birine endişelerini dile getirdiğini açıkladı.

Kyrgios, TalkTV'deki Piers Morgan Uncensored'a verdiği röportajda "Andy her zaman büyük bir destekçim oldu" dedi.

Tura katıldığım gibi henüz gelişme aşamasında olduğumu görüp beni kanatları altına aldı. Kariyerimin ilerleyen dönemlerinde, eğitilemez veya kendi yolunda giden biri olduğumu düşündüğümü fark etti ama beni her zaman kolladı. Bunu [kendime zarar verdiğimi] görünce 'Kolundaki ne?' dedi. O aşamada epey kötü durumdaydı. Andy elbette bana bununla ilgli tavsiye vermeye çalışıyordu. Ama ben o zamanlar o kadar burnumun dikine gidiyordum ki onu dinlemedim. Tabii ki büyük minnet duyuyorum. Ona çok teşekkür ederim. Sanırım bir buçuk ya da iki yıl sadece zarar görmemden ibaretti. Dürüst olmak gerekirse epey karanlıktı. Profesyonel turda turnuvalar kazanıyordum, her gece içiyordum, kendime zarar veriyordum, kolumda bir şeyler yakıyordum, eğlenmek için kendimi kesiyordum. Bu bir acı bağımlılığına dönüşmüştü. Kendimden nefret ediyordum. Uyanıp Nick Kyrgios olmaktan nefret ediyordum.

Kyrgios bu zor dönemi atlatarak başarılı bir 2022 geçirmiş ve  kendi topraklarında düzenlenen Avustralya Açık'ta çift erkekler şampiyonu olduktan sonra Wimbledon'da tekler finaline çıkmıştı.

28 yaşındaki tenisçi, deneyimlerini paylaşmanın benzer sorunlarla mücadele eden diğer kişilere yardımcı olabileceğini umuyor.

Kyrgios, "Bu konuyu açıp sosyal medyada paylaştıktan sonra pek çok kişiye yardım ettiğimi hissediyorum" dedi.

Zorluk yaşayan kişiler için adeta bir yol göstericiye dönüştüm. Bunalmış hissettiklerinde ve içkiye, uyuşturucuya ve benzeri şeylere yönelecekken, bana açılıyorlar ve benim kendileriyle ilişkilendirilebildikleri biri olduğumu hissediyorlar. Kariyerimdeki en güçlü şey bu oldu; başkalarının bana sahici sorunlarla gelmesi. Bana Instagram'ımdan, doğrudan mesajlardan, kendilerine zarar verdiklerini ve gerçekten intihar etmek istediklerini gösteren fotoğraflar gönderiyorlar. Bu kişilerle konuşuyorum. Bazen onlarla telefon görüşmeleri yapıyorum. Bu gerçek bir fark yaratıyor ve bundan gerçekten gurur duyuyorum.

Independent Türkçe