Lübnanlı koşucu dünyanın en etkili 100 kadını listesinde

Çocukluğunda zorbalığa maruz kalan koşucu, BBC’nin listesine göre en ünlü koşu sporcusu oldu

Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
TT

Lübnanlı koşucu dünyanın en etkili 100 kadını listesinde

Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)
Lübnanlı atlet Aziza Sbaity koşuda uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı (Lena Bartel-Independent Arabia)

Lübnanlı koşucu Aziza Sbaity, spor kariyerinin bir noktasında BBC'nin 2023 yılı için dünyanın en etkili ve ilham veren 100 kadını listesinde yer alacağını hiç hayal etmemişti.

Sbaity'nin spora olan tutkusu sporcuyu sonuç ve hedef düşünmeksizin koşuya yönlendirdi ve başarı elde etmek düşüncesi bile takıntı haline gelmedi. 

Sbaity adının Michelle Obama, Amal Clooney, İspanyol futbolcu Ballon d'Or sahibi Aitana Bonmatí ve İngiliz sporcu Bianca Williams gibi ilham veren kadınlarla aynı listede olduğunu öğrendiği dokunaklı anı, hayatındaki en güzel an olarak tanımladı.

Spora olan tutkusu sayesinde uluslararası seviyeye ulaşmayı başardı ve uluslararası forumlarda Lübnan bayrağını gururla dalgalandırmayı başardı. Birbiri ardına başarılar elde etse de yürüdüğü yol her zaman çiçeklerle kaplı olmadı.

Destekleyici çevre ve zorbalık

Aziza Sbaity'nin de spor dünyasına girişi, bu alana yönelen her sporcu gibi çocukluk yıllarında oldu. Enerji dolu bir çocuktu ve her türlü sporu seviyordu.

Independent Arabia'ya verdiği röportajda, başarısının sırrını tutkuya bağlarken, destekleyici bir çevrenin varlığının ve yeteneklerini keşfedip onu bu yöne yönlendiren okulunun kendisi için önemli bir teşvik ve herkesin eline geçmeyebilecek bir fırsat olduğunu belirtti. 

Ancak koşma hızındaki olağanüstü yeteneklerine rağmen, ilk olarak basketbola odaklanmayı istemişti.

Bir grupta oynamak onun için bir hedef ve okulda uğradığı zorbalığın üstesinden gelmek için kullanmak istediği bir araçtı.

Lübnanlı bir baba ile Liberyalı bir annenin kızı olan Sbaity, çocukluğunda zorbalığa maruz kaldığını ve umutsuzluğa düştüğünü ve neredeyse depresyona girdiğini anlattı.

Ancak Sbaity zayıflığını hızlı bir şekilde güce dönüştürdü ve bu durumu spor sayesinde aştı. Takım halinde oynanması basketbola başvurmasının ana nedeniydi.

Spor, ilk başta onu koyu tenli bir kız olduğu için kucaklamayan topluma entegre olmak için kendine güvenmesini sağlayan bir araç oldu.

Sbaity “Çocukken zorbalığa maruz kaldıktan sonra, zorbalık ve ırkçılık karşısında sesini yükselten, sosyal medyada, okullarda ve çeşitli yerlerde seminerler vererek çocuklara ve gençlere ivme kazandıran bir sporcu olarak etkili olmaya çalıştım” dedi. 

Tekrarlanan başarılar

Sbaity önce Arap ülkelerindeki turnuvalara katıldı ve Lübnan Şampiyonasına ve Lübnan milli takımına katılmadan önce birçok altın madalya kazandı.

Sürat koşusu alanındaki üstün potansiyelini, antrenörleri ve bu alanda kendisine rehberlik eden kişiler sayesinde çok iyi bir şekilde kavramıştı.

Uyku ve spor eğitimi açısından özel bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olması gerektiği için spor, yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Üniversiteyi farklı bir alanda, işletme alanında seçmiş olmasına rağmen, tüm bu başarılara ulaşmak ve kendini kanıtlamak için alanını spor tutkusuyla birleştirmeye her zaman özen gösterdi.

Ürdün'de düzenlenen Batı Asya Şampiyonası'nda 26 yaşındayken 100 metrede koşuda ilk kez rekor kırmayı başardı.

Lübnan'da sporcular diğer ülkelerde olduğu gibi kendilerini tamamen spora adayabilmeleri için gerekli maddi ve manevi desteği bulamadığı için, uzmanlık alanını sporla birleştirmenin zorluğu, Sbaity'nin karşılaştığı sıkıntıların bir tanesiydi. 

Rekoru kırabildiğinde düşünce tarzı değişti. Üniversite ve spor arasında denge kurarak başarıya ulaştığını fark etti.

Sonrasında kendini tamamen spora adasa ve varını yoğunu bu alana verse neler olur diye düşündüğünü belirtti.

Bunları şu sözlerle anlattı:

Kendimi tamamen spora adamaya karar vererek, bilinmezliğe doğru atıldığımı o dönemde çok iyi anlamıştım. Başka bir kulübe geçtim ve teknik direktör George Assaf'ın yanında antrenmanlara başladım ve 2019'dan bugüne kadar 5 kez rekor kırarak sürat koşusunda elde ettiğim sayıyı artırmayı başardım.

Sbaity “Fas'ta 200 metrede altın madalya, Katar'da ise Batı Asya Şampiyonası'nı kazandım. Daha sonra spor dünyasında başarının sadece fiziksel yetenek ve antrenmanla değil, aynı zamanda hem fiziksel hem de psikolojik yönlerle bağlantılı olduğunu fark ettim. Bu da beni spor uğruna her şeyden vazgeçmemeye itti ve uluslararası düzeydeki başarımın sırrı da buydu” dedi. 

Art arda elde ettiği başarıların ardından Sbaity bir sporcu ve koşucu olarak ihtiyaç duyduğu sağlıklı yaşam tarzı için kendisine gerekli her şeyi sağlayan diğer sponsor kulüplerin yanı sıra, müsabakalarda sponsoru ve destekçisi olan 'Let's Run' kulübüne katıldı.

Ayrıca sevdiği alanda çalışmak üzere sporla ilgili bir sivil toplum kuruluşuna katıldı. Bu kuruluş, sporda, özellikle sürat koşusunda dikkat çekici yeteneklere sahip çocukları bulmakla ilgileniyor.

Spora yönelik tüm çabalarını göstermeleri, rehavete kapılmadan yeteneklerini geliştirmeleri karşılığında bu çocukların okul ücretleri bağışçılardan sağlanan fonlarla karşılanıyor.

Çocukların spora olan bağlılığını ve yeteneklerini geliştirmek için çalışan kuruş kültür ve eğitim alanları ile de ilgileniyor. 

BBC'nin listesi

BBC'nin dünyanın en etkili 100 kadını arasında yer almasına gelince, Lübnan tarihinin en hızlı koşucusu olarak kabul edilen Sbaity, elde ettiği uluslararası başarıların yanı sıra, 60 metre ve 100 metre yarışlarında da Lübnan rekorunu elinde tutuyor.

Sbaity bu listede yer almasının ani olduğunu ve daha önce duymadığını belirtti. İlgili makamların fotoğraflarını ve biyografisini almak için kendisiyle temasa geçtiğini ancak kendisinin bu listede ismini görmeyi beklemediğini anlattı.

Bu düzeyde bir küresel başarıya ulaştığını öğrendiğinde gözyaşlarına hakim olamadığını ve çok dokunaklı bir an olduğunu söyledi.

Lübnan'ı temsil edebildiği tüm başarılardan sonra, Sbaity her gün başardıklarından dolayı minnettarlığını ifade ediyor ama aynı zamanda her deneyimli sporcu gibi çok çalıştığını, hiçbir çabadan kaçınmadığını ancak yorgunluk ve hayal kırıklığı yaşadığı anların olduğunu da belirtiyor. 

Sbaity'nin bugünkü hayalinin, Paris'teki 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılıp Lübnan'ı temsil etmek olduğunu söyledi.

Bu nedenle, özellikle sürat koşusu sporunda Lübnan'dan erkek ve kadın bir kişiyi seçmenin belirli kriterleri olduğundan, şu anda bu adımda başarılı olmak için gereken standartlara göre antrenman yaptığını, mücadelenin zor olduğunu inkar etmediğini ve tüm çabasını bu hedefe ulaşmak için sarf ettiğini anlattı.

Zorluklar ve baskılar

Sbaity'nin hayatı zorluklarla, stres ve baskıyla dolu, birçok faydası olmasına rağmen spordaki rekabet bunları da barındırıyor.

Sporda attığınız her adımda daha fazla başarıya ulaşmak için çabalar, bazen başarısız olabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bu defalarca olur ancak ardından tekrar ayağa kalkmanız ve aynı yolu daha büyük bir şevk ve güçle tekrarlamanız gerekir. 

Sbaity “Bu tür stres kolay değil ve bazen psikolojik duruma da olumsuz yansıyabiliyor. Birçok deneyimimde başıma gelen de bu oldu ve eğer bu tutkuya sahip olmasaydım buraya gelemezdim. Aynı zamanda sporun bana her şeyi verdiğini de biliyorum, her ne kadar spor uğruna birçok şeyden vazgeçmiş olsam da, onun sayesinde BBC'nin dünyanın en etkili kadınları listesine girdim” dedi.

Son olarak “Spor olmasaydı kimliğimi ve kendi varlığımı bulamazdım. Bugünkü halime beni spor getirdi. Kendimi belirli bir alanla sınırlamak yerine, gezdiğim ülkelerde birden fazla kültür ve medeniyeti keşfetmemin kapısını açtı, dolayısıyla bana her şeyi spor verdi ve benden hiçbir şey almadığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. 

Independent Arabia - Independent TürkçeAncelotti, Arda Güler için sabırlı olunması çağrısını tekrarladı

AA
AA
TT

Ancelotti, Arda Güler için sabırlı olunması çağrısını tekrarladı

AA
AA

İspanya 1. Futbol Ligi'nin (La Liga) 26. haftasında yarın sahasında Sevilla'ya karşı oynayacak Real Madrid'de İtalyan teknik direktör Ancelotti basın toplantısı düzenledi.

Bu sezon LaLiga'da sadece 3 maçta ve toplamda 25 dakika süre alan Arda Güler'in "neden sahada daha fazla süre alamadığı" sorulan Ancelotti, "Bu diğer futbolcularla rekabetle ilgili bir mesele. Çok genç ve sabırlı olmak gerek. Ama maça baştan itibaren başlayabilecek bir seviyede." cevabını verdi.

Ancelotti, Sevilla karşısındaki ilk 11'i henüz belirlemediğini de kaydetti.

Real Madrid'te yarınki maç öncesi Juse Bellingham ve Joselu'nun sakatlıkları bulunurken, sakatlıktan çıkan defans oyuncusu Antonio Rüdiger'in Sevilla'ya karşı forma giyeceği açıklandı.

La Liga'da 62 puanla lider durumda olan Real Madrid'i 56 puanla Girona takip ediyor.

Sevilla ise 24 puanla 15. sırada yer alıyor.


Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Icardi, PFDK'ye sevk edildi

Mauro Icardi (AA)
Mauro Icardi (AA)
TT

Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Icardi, PFDK'ye sevk edildi

Mauro Icardi (AA)
Mauro Icardi (AA)

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi'yi Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk etti.

TFF'den yapılan açıklamada, Icardi'nin Trendyol Süper Lig'de MKE Ankaragücü ile oynanan maçtaki hakareti nedeniyle tedbirsiz olarak disipline gönderildiği belirtildi.


CAS, Rusya Olimpiyat Komitesinin itirazını reddetti

(AA)
(AA)
TT

CAS, Rusya Olimpiyat Komitesinin itirazını reddetti

(AA)
(AA)

CAS'tan yapılan açıklamada, ROC'un faaliyetlerini "bir sonraki duyuruya kadar" askıya alan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kararının onaylandığı belirtildi.

ROC'un CAS kararına karşı İsviçre Federal Mahkemesine 30 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

IOC, Ukrayna'nın Luhansk, Donetsk, Kherson ve Zaporizhzhia bölgelerindeki organizasyonların ROC tarafından tanınmasının "Olimpik Anlaşma'nın ihlali" anlamına geldiğini açıklamıştı.

ROC'un ulusal bir komite olarak faaliyet gösteremeyeceği ve herhangi bir fondan yararlanamayacağı belirtilmişti.

Rus sporcular, Paris 2024 Olimpiyatları'nda tarafsız statüde yarışmış, Rusya'ya ait bayrak, amblem ve marşlar organizasyonda kullanılamamıştı.


UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde son 16 turu eşleşmeleri belli oldu

(AA)
(AA)
TT

UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde son 16 turu eşleşmeleri belli oldu

(AA)
(AA)

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki üç numaralı turnuvasında eşleşmeler, İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde çekilen kurayla belirlendi.

Organizasyondaki tek Türk takımı Fenerbahçe, Belçika'nın Union Saint-Gilloise takımıyla eşleşti.

Avrupa Konferans Ligi'nde son 16 turu ilk maçları 7 Mart, rövanşlar ise 14 Mart'ta oynanacak.

Eşleşmeler şöyle:

(AA)

Fenerbahçe, Belçika'da son 3 yılın yükselen yıldızı Union SG ile eşleşti

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Konferans Ligi son 16 turunda eşleştiği Union Saint-Gilloise, Belçika'nın son dönemin yükselişteki takımlarından oldu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 1897'de kurulan Union SG, ikinci dünya savaşı öncesine kadar ülkenin en başarılı takımı olarak dikkati çekti. 1904-1935 yılları arasında Belçika'nın en üst seviye futbol liginde (Pro Ligi) 11 kez şampiyonluğa ulaşan mavi-sarılı takım, 2 kez de Belçika Kupası'nı kazandı.

Uzun yıllar şampiyonluk hasreti yaşayan Union SG, 1973'te küme düştü. Yaklaşık yarım asır alt liglerde mücadele eden Union SG, 2021'e kadar dönemedi.

2020-2021 sezonunda ikinci ligde şampiyon olarak Pro Ligi'ne gelen mavi-sarılı takım, ilk sezonunda normal sezonu lider tamamladı. Play-off'ta şampiyonluğu Club Brugge kazandı. Union SG, geçen yıl ise normal sezonu ikinci sırada tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi'nde eleme oynama hakkı elde etti.

UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek final gördü

Union SG, geçen sezon UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek finale kadar yükseldi.

Avrupa'da 2022-2023 sezonuna UEFA Şampiyonlar Ligi elemesinden başlayan mavi-sarılı takım, üçüncü turda İskoçya temsilcisi Glasgow Rangers'a elendi.

Yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam eden Union SG, Almanya'dan Union Berlin, Portekiz'den Braga ve İsveç'ten Malmö'nün bulunduğu grubu lider tamamladı. Yükseldiği son 16 turunda yine Union Berlin ile karşılaşan Belçika temsilcisi, turu geçen taraf oldu.

Çeyrek finalde bir başka Alman takımı Bayer Leverkusen ile eşleşen Union SG, 2 maç sonunda turnuvaya veda etti.

Avrupa'da bu sezon

UEFA Avrupa Ligi play-off turunda İsviçre'nin Lugano takımını eleyen Belçika temsilcisi, gruplara kaldı. E Grubu'nda mücadele eden Union SG, İngiltere'den Liverpool, Fransa'dan Toulouse ve Avustralya'dan LASK ile karşılaştı.

Biri Liverpool'a karşı olmak üzere 2 galibiyet alan mavi-sarılı takım, ikişer beraberlik ve yenilgi yaşadı. Grubu üçüncü sırada tamamlayan Union SG, yoluna UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde devam etti.

Play-off turunda Almanya'nın güçlü takımlarından Eintracht Frankfurt'u eleyen Belçika temsilcisi, son 16 turunda Fenerbahçe ile eşleşti.

Pro Ligi'nde lider

Union SG, Belçika 1. Futbol Ligi'nde liderlik koltuğunda oturuyor.

Bu sezon geride kalan 26 müsabakada 19 galibiyet, 5 beraberlik ve 2 yenilgi yaşayan mavi-sarılı takım, 62 puan topladı. Union SG, ikinci Anderlecht'in 8 puan önünde lider olarak yoluna devam ediyor.


UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 turu eşleşmeleri belli oldu

(AA)
(AA)
TT

UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 turu eşleşmeleri belli oldu

(AA)
(AA)

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki iki numaralı organizasyonunda eşleşmeler, İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde çekilen kurayla belirlendi.

Milli futbolculardan Orkun Kökçü'nün takımı Benfica ile Rıdvan Yılmaz'ın takımı Rangers rakip oldu.

Play-off turunda Galatasaray'ı eleyen Sparta Prag, Liverpool ile eşleşti.

Avrupa Ligi'nde son 16 turu ilk maçları 7 Mart, rövanşlar ise 14 Mart'ta oynanacak.

Eşleşmeler şu şekilde:

Sparta Prag (Çekya)-Liverpool (İngiltere)

Olimpik Marsilya (Fransa)-Villarreal (İspanya)

Roma (İtalya)-Brighton (İngiltere)

Benfica (Portekiz)-Rangers (İskoçya)

Freiburg (Almanya)-West Ham United (İngiltere)

Sporting Lizbon (Portekiz)-Atalanta (İtalya)

Milan (İtalya)-Slavia Prag (Çekya)

Karabağ (Azerbaycan)-Bayer Leverkusen (Almanya)


Galatasaray, Avrupa'da mart ayını göremedi

Bu sezon Avrupa kupalarında 14 maça çıkan Galatasaray, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı (AA)
Bu sezon Avrupa kupalarında 14 maça çıkan Galatasaray, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı (AA)
TT

Galatasaray, Avrupa'da mart ayını göremedi

Bu sezon Avrupa kupalarında 14 maça çıkan Galatasaray, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı (AA)
Bu sezon Avrupa kupalarında 14 maça çıkan Galatasaray, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı (AA)

Sezona mücadele ettiği 4 organizasyonda kupa hedefiyle giren sarı-kırmızılı takım, Trendyol Süper Lig'de lider ve Ziraat Türkiye Kupası'nda ise çeyrek finalist olarak yoluna devam ediyor. Galatasaray, Turkcell Süper Kupa'da da Fenerbahçe ile karşı karşıya gelecek.

Sarı-kırmızılılar, Avrupa'da ise sezona UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde başladı. Elemeleri geçen Galatasaray, grup aşamasında üçüncü olarak UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam etti.

"Cimbom" play-off turunda Çekya temsilcisi Sparta Prag'ı ilk maçta 3-2 yenmesine rağmen rövanşı 4-1 kaybederek Avrupa defterini kapattı.

Avrupa'da 14 maç yaptı

Galatasaray, Avrupa kupalarında bu sezon 14 karşılaşma yaparken, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı.

Avrupa'da sezona UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda başlayan sarı-kırmızılı takım, sırasıyla Litvanya'nın Zalgiris, Slovenya'nın Olimpija ve Norveç'in Molde takımlarını geçerek gruplara kaldı. Galatasaray, bu aşamada 5 galibiyet ve bir beraberlik elde etti.

Almanya'nın Bayern Münih, Danimarka'nın Kopenhag ve İngiltere'nin Manchester United ekipleriyle yer aldığı A Grubu'nu 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 yenilgiyle üçüncü sırada tamamlayan sarı-kırmızılı takım, yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam etme hakkı kazandı.

"Kupa 2"ye play-off turundan dahil olan Galatasaray, ilk maçta 3-2 yendiği Sparta Prag'a deplasmanda 4-1 yenilerek elendi.

(AA)
(AA)

Grup maçlarında beğeni topladı

Sarı-kırmızılı takım, UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasındaki performansıyla beğeni topladı.

A Grubu'nda Bayern Münih, Manchester United ve Kopenhag ile mücadele eden Galatasaray, üçüncü olmasına rağmen adından söz ettirdi.

İlk haftada Kopenhag'ı ağırlayan Galatasaray, 2-0'dan dönerek maçı 2-2 beraberlikle tamamladı. Sarı-kırmızılı ekip, ikinci hafta maçında Manchester United deplasmanına çıktı. İki kez geri düşmesine rağmen mücadeleyi bırakmayan Galatasaray, sahadan 3-2'lik galibiyetle ayrıldı.

"Cimbom" daha sonra Bayern Münih ile iki maç üst üste yaptı. Özellikle iç sahadaki ilk maçta rakibine oranla daha etkili performans sergileyen Galatasaray, karşılaşmaları 3-1 ve 2-1 kaybetti.

Beşinci haftada Manchester United'ı ağırlayan Galatasaray, önce 2-0 sonra da 3-1 geri düştüğü maçı çevirerek 3-3'e getirdi. Son haftada Kopenhag'a konuk olan sarı-kırmızılılar, 1-0 yenilince grup üçüncüsü olarak "Kupa 2"de yoluna devam etti.

Ara transferde güç kaybetti

Galatasaray, ikinci transfer ve tescil döneminde yaptığı hamlelerden UEFA Avrupa Ligi'nde yararlanamadı.

Sarı-kırmızılı kulüp, ara transferde Sacha Boey'u 30 milyon avro bedelle Bayern Münih'e, Cedric Bakambu'yu ise 5 milyon avroya Real Betis'e sattı. Galatasaray, sol bekte istediği performansı veremeyen Angelino, Kazımcan Karataş ile forvet Halil Dervişoğlu ile yolları ayırdı.

"Cimbom" bu oyuncuların yerine Fildişi Sahilli sağ bek Serge Aurier, Brezilyalı santrfor Carlos Vinicius, Alman sol bek Derrick Köhn'ü kadrosuna kattı. Sezon başında İtalya temsilcisi Genoa'ya kiralanan Berkan Kutlu da takıma döndü.

(AA)
(AA)

Galatasaray, bu oyunculardan Köhn'ü UEFA'ya kadro bildirim süresinden sonra aldığı için Sparta Prag eşleşmelerinde yararlanamadı. Fildişi Sahili Milli Takımı ile ev sahibi olduğu Afrika Uluslar Kupası'nda mücadele eden Aurier ise turnuvadan sakat döndü. Bu oyuncu da Sparta Prag mücadelelerinde forma giyemedi.

Köhn'ü statü, Aurier'yi ise sakatlığı nedeniyle kullanamayan Galatasaray, iki bek mevkiinde devşirme oyuncu kullanmak zorunda kaldı. Sağ bekte Kaan Ayhan ile Barış Alper Yılmaz, sol bekte de Berkan Kutlu'nun oynadığı sarı-kırmızılılar, yaşadığı savunma zaaflarıyla "Kupa 2"ye havlu attı.

Avantajını kullanamadı

Galatasaray, Sparta Prag eşleşmesinde ilk maçta aldığı 3-2'lik galibiyetin avantajından yararlanamadı.

UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında Çekya temsilcisini konuk eden sarı-kırmızılılar, son yarım saatini 10 kişi oynadığı karşılaşmayı 3-2 kazanarak önemli bir avantaj yakaladı.

Prag'a 1 gol avantajıyla giden "Cimbom" rövanş müsabakasında aradığını bulamadı. İlk dakikalarda geri düşmesine rağmen 1-1 beraberliği yakalayan sarı-kırmızılılar, 74. dakikaya kadar skoru korudu. Kaan Ayhan'ın 70. dakikada kırmızı kart görmesiyle 1 kişi eksilen Galatasaray, kalan bölümde rakibinin bulduğu 3 gole engel olamayınca maçı 4-1 kaybederek Avrupa'ya veda etti.


Galatasaray, Avrupa defterini kapattı

(AA)
(AA)
TT

Galatasaray, Avrupa defterini kapattı

(AA)
(AA)

Başkent Prag'daki Letna Stadı'nda oynanan karşılaşmada Galatasaray'ın golünü Abdülkerim Bardakcı atarken, ev sahibi ekibin gollerini ise Angelo Preciado, Indrit Tuci, Lukas Haraslin ve Jan Kuchta kaydetti.

Çekya ekibi aldığı bu galibiyetle kupada adını son 16 turuna yazdırırken, Galatasaray ise organizasyondan elendi.

Karşılaşmanın ardından iki takımın yedek kulübeleri arasında kısa süreli gerginlik yaşanırken, Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk'a kırmızı kart gösterildi.

İlk yarı

6. dakikada sağdan Preciado'nun yaptığı ortada, kale sahasının sağ çaprazında Laçi'nin kafa vuruşunda, kaleci Muslera topu kontrol etti.

8. dakikada Sparta Prag 1-0 öne geçti. Galatasaray'ın orta sahada kaptırdığı topta Kairinen, hızla savunmanın arkasına kaçan Preciado'yu gördü. Bu futbolcu ceza sahasında karşı karşıya kaldığı pozisyonda topu, Muslera'nın üzerinden ağlara yolladı.

16. dakikada Galatasaray beraberliği sağladı. Sağdan serbest vuruş kullanan Mertens'in yaptığı ortada, ceza sahasında Sanchez'in kafa vuruşunda kaleci Vindahl'ın müdahale ettiği top üst direkten döndü. Abdülkerim Bardakcı, altıpasın sol tarafından kafa vuruşuyla dönen topu ağlara gönderdi: 1-1.

20. dakikada Mertens'in pasıyla ceza sahasında topla buluşan Kerem Aktürkoğlu'nun gelişine yaptığı vuruşta, meşin yuvarlak yandan dışarı çıktı.

43. dakikada Torreira'nın pasıyla ceza sahasına giren Barış Alper Yılmaz'ın sert vuruşunda, top son anda araya giren savunma oyuncusuna çarparak üstten kornere gitti.

Karşılaşmanın ilk yarısı 1-1 tamamlandı.

İkinci yarı

47. dakikada Kuchta'nın pasıyla ceza yayı üzerinde topla buluşan Haraslin'in şutunda, meşin yuvarlak üstten auta gitti.

55. dakikada Barış Alper Yılmaz'ın geri pasında araya girerek kaleci Muslera ile karşı karşıya kalan Olatunji'nin yerden yaptığı vuruşta, top yandan az farkla dışarı çıktı.

59. dakikada Mertens'in ceza sahası dışından çektiği şutta, top yandan az farkla oyun alanını terk etti.

70. dakikada Kaan Ayhan kırmızı kartla oyun dışında kaldı. Hakem Anthony Taylor, Haraslin'e yaptığı faul nedeniyle Kaan Ayhan'a önce sarı kart gösterdi. VAR'dan yapılan uyarı sonrası pozisyonu saha kenarında izleyen hakem Taylor, kartın rengini kırmızı olarak değiştirdi ve Kaan Ayhan'ı oyundan ihraç etti.

74. dakikada Sparta Prag, skoru 2-1 yaptı. Zeleny'in soldan yaptığı ortada, ceza sahasında Tuci'nin kafa vuruşunda yere de çarpan meşin yuvarlak kaleci Muslera'nın uzanamadığı köşeden ağlara gitti.

80. dakikada Sparta Prag, farkı 2'ye çıkardı. Tuci'nin uzun pasında savunmada Sanchez'in ayak koyamadığı topla buluşan Haraslin, ceza sahasına girerek kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 3-1.

90+6. dakikada Sparta Prag bir gol daha attı. Hızlı gelişen ve Galatasaray'ın bir oyuncuyla yakalandığı atakta Laçi ile verkaç yaparak ceza sahasına giren Kuchta, meşin yuvarlağı filelere göndererek skoru 4-1'e getirdi.

Karşılaşmayı 4-1 kazanan Sparta Prag, son 16 turuna yükseldi.

Avrupa'da 14 maç yaptı

Galatasaray, Avrupa kupalarında bu sezon 14 karşılaşma yaparken, 7 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet yaşadı.

Avrupa'da sezona UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda başlayan sarı-kırmızılı takım, sırasıyla Litvanya'nın Zalgiris, Slovenya'nın Olimpija ve Norveç'in Molde takımlarını geçerek gruplara kaldı. Galatasaray, bu aşamada 5 galibiyet ve bir beraberlik elde etti.

Almanya'nın Bayern Münih, Danimarka'nın Kopenhag ve İngiltere'nin Manchester United ekipleriyle yer aldığı A Grubu'nu 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 yenilgiyle üçüncü sırada tamamlayan sarı-kırmızılı takım, yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam etme hakkı kazandı.

Kupa 2'ye play-off turundan dahil olan Galatasaray, ilk maçta 3-2 yendiği Sparta Prag'a deplasmanda 4-1 yenilerek elendi.

Sparta Prag karşısında deplasmanda yine kazanamadı

Galatasaray, Sparta Prag ile deplasmanda yaptığı 3. müsabakadan da mağlubiyetle ayrıldı.

Sarı-kırmızılı takım, ilk olarak 1995-1996 sezonunda UEFA Kupası elemelerinde eşleştiği Sparta Prag ile deplasmanda oynadığı maçı 3-1 kaybetmişti.

Galatasaray, 1997-1998 sezonunda ise UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'nda karşılaştığı rakibine Prag'daki maçta 3-0 yenilmişti.

İlk maçta da 10 kişi kalmıştı

Kaan Ayhan'ın kırmızı kart görmesiyle maçı bir kişi eksik bitiren Galatasaray, sahasındaki karşılaşmada da 10 kişi kalmıştı.

İstanbul'da oynanan ve sarı-kırmızılı takımın 3-2 kazandığı maçta Victor Nelsson, 62. dakikada doğrudan kırmızı kartla oyundan atılmıştı.


Toni Kroos, Almanya Milli Takımı'na geri dönecek

Tony Kroos (AA)
Tony Kroos (AA)
TT

Toni Kroos, Almanya Milli Takımı'na geri dönecek

Tony Kroos (AA)
Tony Kroos (AA)

Kroos, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mart ayından itibaren tekrar Almanya için oynayacağım." ifadesini kullandı.

34 yaşındaki orta saha oyuncusu, Temmuz 2021'de milli takımı bırakmıştı.

Almanya Milli Takımı'nda 106 maça çıkan Kroos, 17 kez rakip ağları sarsmıştı.


Suudi Kupası: 600 medya çalışanı profesyonel at yarışını aktaracak

Suudi Kupası, ülkede at yarışlarındaki en büyük etkinlik konumunda (SPA)
Suudi Kupası, ülkede at yarışlarındaki en büyük etkinlik konumunda (SPA)
TT

Suudi Kupası: 600 medya çalışanı profesyonel at yarışını aktaracak

Suudi Kupası, ülkede at yarışlarındaki en büyük etkinlik konumunda (SPA)
Suudi Kupası, ülkede at yarışlarındaki en büyük etkinlik konumunda (SPA)

23-24 Şubat tarihleri arasında başkent Riyad’daki Kral Abdülaziz Binicilik Meydanı'nda gerçekleştirilecek Suudi Kupası 2024 (Suudi Cup At Yarışı) at yarışı müsabakalarının beşincisi gerçekleştirilecek. At yarışını takip edecek yerli ve yabancı medya heyetleri, Suudi Kupası yarışıyla ilgili detayları aktarmak üzere Suudi Kupası medya merkezine gelmeye başladı. Suudi Kupası, bu sporda dünyada türünün en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Bu sabah turnuvanın medya merkezi, ilk olarak medya izinlerini almak ve Kral Abdülaziz Atlı Meydanı'ndaki son gelişmeleri takip etmek için gelen çok sayıda medya profesyoneliyle doldu. Suudi Kupası'nı takip etmek için talepte bulunan medya profesyonellerinin sayısı 600'e ulaşırken, bunların 400'ü çeşitli yerel medya kuruluşlarını temsil ediyor. Çoğu ABD, İngiltere ve Japonya'dan olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden 200 medya profesyoneli de akredite oldu.

Suudi Kupası yarışları, uluslararası boyutta seçkin atları, antrenörleri ve binicileri cezbetmesi ve 37,6 milyon dolar tutarında büyük mali ödüller sunmasıyla dikkat çekiyor. 17 turu içeren yarış, 20 milyon dolar para ödülü veriyor.


2034 Dünya Kupası'nda kullanılacak Prens Selman Stadı için sıradışı tasarım

Yeni stadyum 45 bin kişilik kapasiteye sahip olacak (SPA)
Yeni stadyum 45 bin kişilik kapasiteye sahip olacak (SPA)
TT

2034 Dünya Kupası'nda kullanılacak Prens Selman Stadı için sıradışı tasarım

Yeni stadyum 45 bin kişilik kapasiteye sahip olacak (SPA)
Yeni stadyum 45 bin kişilik kapasiteye sahip olacak (SPA)

Suudi Arabistan'da, 2034 Dünya Kupası için de kullanılması beklenen yeni Prens Muhammed bin Selman Stadyumu tanıtıldı.

Riyad'a 40 dakika uzaklıktaki Qiddiya'da inşa edilecek stadyum, birçok ileri teknolojiyle donatılacak ve spor, eğlence ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin ismi verilen stadyum, 200 metre yükseklikteki Tuwaiq Dağları'nın üstüne inşa edilecek.

Stadyumun çevresinin toplam uzunluğu 1,5 kilometreye kadar ulaşan dev ekranlarla kaplanacağı duyuruldu.

Bunun yanı sıra, stadyumun zemininin sökülüp birleştirilebilir şekilde yapılacağı ve futbol karşılaşmalarına ek olarak ragbi, boks, karma dövüş sanatları ve e-spor etkinliklerine de ev sahipliği yapabileceği kaydedildi.

Stadyumun yılın tüm aylarında kullanılabilmesi için çevre dostu bir klima sisteminin de bulunacağı belirtildi.

Yüksek miktarda enerji tüketimi yapılmaması için stadyumun altında yapay bir göl oluşturulacağı, bu gölde biriken yağmur sularının bir buz duvarının içine pompalanmasıyla elde edilen soğuk havanın stadyumu soğutmak için kullanılacağı ifade edildi.

Prens Muhammed bin Selman Stadyumu'na ilişkin planlar, veliaht prensin Qiddiya şehir planını duyurmasından birkaç hafta sonra geldi.

Suudi yönetimin açıkladığı en büyük mega projelerden biri olan Qiddiya şehri 360 kilometrekarelik alan üzerinde 60 bin binadan oluşacak ve 600 binden fazla kişiye ev sahipliği yapacak.

Qiddiya şehrinin 325 binden fazla istihdam yaratması, gayri safi yurt içi hasılada yaklaşık 135 milyar riyal artış elde etmeye yardımcı olması ve yılda 48 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Şehirde ilk tesislerin iki yıl içinde açılması bekleniyor.

Independent Türkçe