Filistinli sporcular, elemeleri geçemese de Olimpiyatlar'a katılacak

Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
TT

Filistinli sporcular, elemeleri geçemese de Olimpiyatlar'a katılacak

Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)
Paris Olimpiyatları, şantiyelerdeki ağır çalışma koşullarıyla da gündeme gelmişti (Reuters)

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), elemeleri geçemese bile Filistinli sporcuların müsabakalara katılacağını bildirdi.

IOC Başkanı Thomas Bach, Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamasında 6 ila 8 Filistinli atletin, 26 Temmuz-11 Ağustos'da başkent Paris'te düzenlenecek yarışmalara katılmasını öngördüklerini söyledi.

Elemelerin 26 Haziran'da başlayacağını belirten Bach, "Hiçbir Filistinli sporcu sahaya çıkmaya hak kazanamasa bile Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi'ne oyuncuları göndermesi için davetiye verilecek" dedi. 

Bach, 17 Nisan'da Filistin Futbol Federasyonu ve Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi'nin başkanı Cibril Racub'la bir araya gelmişti. 

İsviçre'de gerçekleşen görüşmede Racub, sporcularının müsabakalara katılmasını istediğini belirtmişti. Bach da Filistin Ulusal Olimpiyat Komitesi ve İsrail Ulusal Olimpiyat Komitesi'ne eşit haklar tanındığının altını çizmişti.

Diğer yandan Bach, Rusya'ya kıyasla İsrail'e daha farklı davrandıklarına ilişkin eleştirileri reddetti.

IOC Başkanı, Rusya'nın Pekin'de 2022'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'nın ardından aynı yıl 24 Şubat'ta Ukrayna'ya savaş açarak ve ülkenin spor kurumlarını işlevsiz hale getirmeye çalışarak "Olimpik barış" prensibini ihlal ettiğini belirtti.

Bach, "İsrail ve Filistin arasındaki durum bundan tamamen farklı. 7 Ekim'deki saldırılarla başlayan savaşın ardından ne kadar dehşete düştüğümüzü hep söyledik" dedi.

IOC, Rus ve Belaruslu atletlerin "kendi devletlerini ve ülkelerindeki herhangi bir kurumu temsil etmeyen tarafsız sporcular" olarak Paris'teki müsabakalara katılmasını onaylamıştı.

Independent Türkçe, AFP, Times of Israel, OlympicsMike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe